Dodržte tieto zásady pri investovaní a zarobíte

16.05.2019 (11:00)

Investovanie má jasné pravidlá, ktoré by sa mali dodržiavať, aby človek neprerobil viac ako dokáže zarobiť. Najdôležitejšie veci, ktoré si treba ujasniť pred rozhodnutím investovať na finančných trhoch sú: koľko voľných peňazí mám, na ako dlho som ochotný sa ich vzdať, čo za to očakávam a ako veľmi chcem riskovať.

Rady odborníkov, resp. portfólio menežérov v oblasti investovania na to, ako minimalizovať riziko pri investovaní, sú v podstate veľmi podobné.

Čas sú peniaze

V prvom rade by mal človek investovať len takú časť peňazí, ktorú si môže dovoliť vystaviť trhovému riziku. Riziko, že investor stratí časť investovaných peňazí reálne existuje. Preto vložiť do investičných fondov všetky svoje celoživotné úspory, nie je dobré riešenie.

Treba si vybrať a dodržiavať investičný horizont, teda dobu investovania. Chcieť zarobiť čo najviac v krátkom čase sa nevypláca. Ak má byť investovanie úspešné, je potrebné nechať peniaze niekoľko rokov pracovať. „To znamená na krátke obdobie investovať konzervatívne, na dlhé naopak podstúpiť vyššie riziko,“ vysvetľuje Matej Varga, vedúci úseku riadenia investícii podielových fondov v Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti.

Inflácia je ďalší dôvod, prečo si investor nemôže dovoliť byť prehnane konzervatívny v dlhom období. „Infláciu potrebujete prekonať, nie iba vykryť,“ dodáva M. Varga. V praxi to znamená, že na niekoľko mesiacov alebo rokov sa oplatí dávať peniaze skôr do menej rizikových aktív, napríklad dlhopisov. Tie investorovi prinesú istý, ale menší ročný výnos. Na desaťročia dopredu sa oplatí trocha zariskovať a nakúpiť napríklad aj akcie firiem, ktoré síce môžu sem-tam aj klesať, ale v dlhodobom horizonte zarobia zvyčajne viac ako dlhopisy.

„Ak sa obávate nesprávneho načasovania svojej investície, investujte pravidelne napríklad formou sporenia. Pravidelnosť eliminuje toto riziko,“ dodáva M. Varga.

Nepodceňujte riziko

Netreba tiež podceňovať riziko. Napríklad pri štátnych dlhopisoch platí, čím vyšší je ponúkaný výnos, o to vyššie je riziko. Taliansky 10-ročný dlhopis dnes ponúka výnos 2,7% a nemecký dlhopis má výnos dokonca záporný 0,05%. Lenže riziko, že Taliansko svoje dlhy nesplatí je väčšie ako pri Nemecku. „Rozumný investor totiž hľadá čo najvyšší výnos v pomere k akceptovanej miere rizika. Podstupuje len také riziko, ktoré je schopný sám znášať,“ dodáva M. Varga.

Rozkladať riziko, ale nie príliš

Ďalšie pravidlo je nestaviť všetko na jednu kartu, ale riziko rozumne rozkladať. V investorskej hantírke sa to nazýva diverzifikácia portfólia. V podstate to znamená, že netreba nakúpiť za všetky peniaze napríklad dlhopis jednej krajiny alebo akcie iba jednej firmy. Ak by sa im náhodou nedarilo, investor môže prerobiť. Nebude mať totiž iné aktíva, ktoré by mu mohli zarábať.

Ako diverzifikovať? Na trhu sú aktíva, ktoré sa správajú inverzne. Čo to znamená si vysvetlíme na príklade. Ak cena zlata rastie, tak zvyčajne ceny akcií klesajú. Ak máte peniaze investované aj v drahom kove aj v akciách, tak stratu z jedneho aktíva môže vyrovnať zisk z druhého. Kým výnosy z dlhopisov počas rastu úrokov klesajú, akciám sa môže dariť. Ak rastie inflácia, rastú aj ceny komodít a nehnuteľností, ale akcie a dlhopisy môžu pri nej klesať.

Na druhej strane prílišná diverzifikácia môže výnos v konečnom dôsledku znížiť. Pri nákupe širokého portfólia aktív investor musí viac platiť na poplatkoch za ich správu. Mať malé čiastky peňazí v mnohých fondoch či iných aktívach neprináša veľký výnos, ale poplatky za správu fondov sa musia platiť vždy a sú zvyčajne fixné.

Nepanikáriť

Ďalšie pravidlo investovania je mať pevné nervy a nepanikáriť, ak sú na trhu krátkodobé prepady či turbulencie. Kto pri prepade akcií v jednom mesiaci, ako sa to stalo v decembri minulého roka, ich hneď predá, získa málo, lebo predáva za lacno. Pritom o niekoľko mesiacov sa ceny akcií pozviechali a už vymazali všetky decembrové straty. Ak by ich chcel teraz investor opäť nakúpiť, už si musí priplatiť. Nakúpi drahšie ako predával.

„Pokles hodnoty neznamená stratu. Kým investíciu neodpredáme, je jej pokles iba na papieri a zvyčajne dočasný,“ vysvetľuje M. Varga z Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti. Pri poklese cien akcií je dokonca vhodné skôr nakupovať. Kúpite lacno, a potom ich môžete drahšie predať.

Spolupracujte s odborníkmi

Pri investovaní sa neoplatí príliš spoliehať len na svoje schopnosti či intuíciu. Ak nie ste profesionál a netrávite celý deň sledovaním správ na finančných trhoch, potom je jednoduchšie spoľahnúť sa na služby profesionálov. Navyše výber a investovanie do konkrétnych akcií či portfólia je dosť zložitý proces. Preto si radšej vyberte podielový fond, ktorého stratégia zodpovedá vášmu investičnému zámeru. Správcovi vysvetlite svoj investičný zámer a on sa už o vaše peniaze postará.

Akých chýb by sa mal investor vyvarovať?

  • Mať nereálne očakávania: chcieť zarobiť veľa, za krátky čas, bez rizika
  • Jednorazovo investovať v nesprávny čas: napríklad kupovať drahé akcie tesne pred prasknutím cenovej bubliny
  • Vsadiť všetko na jednu kartu: kúpiť za všetky peniaze iba zlato či akcie jednej firmy
  • Nakupovať draho a predávať lacno
  • Podliehať emóciám
  • Chovať sa stádovito: ak všetci hráči na trhu predávajú, predám aj aj
  • Veľmi často meniť investičnú stratégiu
  • Príliš diverzifikovať
  • Spoliehať sa iba na seba
Zdroj: PPSS, Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com