Čo je to diverzifikácia a prečo je dôležitá?

Autor: redakcia
20.03.2020 (11:00)

Pri investovaní sa s diverzifikáciou stretávame často. Rozumieme však tomu, čo diverzifikácia vlastne znamená a ako ju vieme využiť v náš prospech?

Diverzifikáciu môžeme jednoducho vysvetliť ako rozloženie rizika za účelom ochrany majetku pred prípadnými stratami.

Najľahšie to vysvetlíme na príklade. Predstavte si, že chcete investovať 1000 eur. Za všetky tieto peniaze nakúpite akcie firmy XY, ktorej sa minulý rok darilo a jej akcie vzrástli na cene o 25%. Avšak počas najbližšieho roka sa udeje nepredvídaná udalosť - firma zmení majiteľa, stratí zákazníkov, čelí verejnému škandálu,.... a jej akcie klesnú o 40%. Tejto strate sa nemáte ako vyhnúť, keď ste všetky peniaze stavili na jednu kartu.

Váš sused, tiež investoval 1000 eur. Avšak okrem akcií firmy XY, si kúpil aj akcie firmy AB a akcie firmy MM. Na akciách XY síce prerobil, ale akcie AB a MM mu priniesli zhodnotenie. Po spočítaní strát a výnosov, bol stále v pluse. Narozdiel od vás. Tento jednoduchý príklad ilustruje, ako funguje diverzifikácia.

Vyberáme si odvetia i krajiny

Pri investovaní sa využíva diverzifikácia podľa odvetví, napríklad: informačné technológie, reality, biotechnológie, zdravotníctvo, médiá, bankovníctvo, telekomunikácie, automobilový priemysel,... Stáva sa, že ekonomický pokles sa dotkne len niektorých odvetví. V takejto situácii diverzifikáciou portfólia medzi rôzne sektory, minimalizujeme negatívny vývoj dotknutých odvetví na výnos celého nášho portfólia.

Diverzifikovať môžeme aj podľa krajiny: Amerika, Japonsko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko,...

Druh aktív

Ak chcete efektívne diverzifikovať svoje portfólio, je potrebné rozložiť svoje investície do rôznych aktív. Vyberte si akcie aj dlhopisy, a to z dôvodu, že z dlhodobého hľadiska majú navzájom negatívnu koreláciu. To znamená, že keď akcie rastú, dlhopisom sa príliš nedarí a zasa opačne. Peniaze, ktoré slúžia ako vaša rezerva, by ste mali mať uložené na sporiacom účte alebo termínovanom vklade. Ďalšie možnosti, ktorými môžete obohatiť svoje portfólio sú reality alebo zlato. Hlavnou výhodou diverzifikácie je rozloženie rizika na rôzne odvetvia, sektory a krajiny, aby sme minimalizovali možnú stratu. Na druhej strane to však znamená aj zníženie možného zisku. Prečo? Opäť si pomôžeme príkladom. Keď vsadíte v rulete na číslo 7, a sedmička padne, vyhráte naozaj veľa. Čo však v prípade, že spadne 9? Stratíte všetko. Ak by ste však vsadili na nepárne čísla, vaša výhra by síce bola nižšia, ale v pluse by ste skončili bez ohľadu nato, či padne 7 alebo 9.

Diverzifikovať by mal každý investor, ktorý si netrúfa na výber jednej akcie, alebo nemá dosť času a vedomostí na to, aby robil finančnú analýzu jednotlivých firiem.

S diverzifikáciou to však nepreháňajte

Prílišná diverzifikácia nemusí nevyhnutne znamenať ďalšie zníženie rizika. Čím viac podielových fondov budete vlastniť, tým viac rastie pravdepodobnosť duplicity a prekrývania portfólia. Ak máte v portfóliu príliš veľa podielových fondov, potom nadpriemerný výnos jedného z nich bude mať na váš celkový výnos len malý vplyv.

Ďalšou nevýhodou je množstvo času, ktoré strávite spravovaním svojho širokého portfólia. Nadpriemerná diverzifikácia môže viesť k tomu, že úplne stratíte prehľad o tom do čoho ste vlastne investovali. Pri menšom počte investičných produktov môžete ľahšie sledovať správy týkajúce sa výkonnosti, či poplatkov.

Ideálna je pre každého investora zlatá stredná cesta.

Pokiaľ vám s investovaním pomáha finančný poradca, resp. váš bankár, s diverzifikáciou vám pomôže. Odborníci totiž radia, kto nediverzifikuje, skôr či neskôr nakoniec stratí.
 
Foto: redakcia