Čo sú ESG firmy a ESG fondy? V čom sa líšia of ostatných ETF fondov?

Autor: redakcia
30.04.2021 (08:00)

Ak chcete investovať do firiem zodpovedných voči životnému prostrediu, svojim zamestnancom i obchodným partnerom, siahnite po akciách firiem označných skratkou "ESG".
 

ESG - Environment, Social, Governance

je skratka od troch slov: Environment, Social a Governance, inými slovami: životné prostredie, sociálne aspekty a riadenie. Firmy, ktoré sa hrdia vysokým dbajú na ochranu životného prostredia, správajú sa zodpovedne voči svojim zamestnancom i obchodným partnerom a záleží im na kvalite riadenia firmy. Firmy s vysokým skóre = trvalo udržateľné firmy. Na svete existuje viac ako desaťtisíc firiem, ktoré majú hodnotenie, najviac ich je v Amerike.

Čím vyššie je ESG skóre firmy, tým lepšie. Maximálne ESG skóre je 100.

tabulka_1

Čo sa hodnotí v ESG

Skóre sa vypočítava z údajov, ktoré sú verejne dostupné, napríklad z výročných správ. Na výpočet skóre existuje metodológia, ktorá berie do úvahy niekoľko faktorov.

ESG_skore

ESG skóre majú teda aj firmy, ktoré sú zaradené v rôznych indexoch. Existujú aj indexové fondy, ktoré sa zameriavajú na firmy s vysokým ESG skóre. „Len za posledný rok sa počet ESG fondov zdvojnásobil a každý deň pribúdajú nové. Výrazným plusom, ktorý prinášajú, je nižšia volatilita, čiže kolísanie. Znamená to, že investor môže dosiahnuť zaujímavé zhodnotenie s nižším rizikom ako pri bežných investičných nástrojoch,“ vysvetľuje Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ PARTNERS INVESTMENTS. Dôkazom je posledný rok, ktorý výrazne ovplyvnila pandémia. Z minuloročných údajov totiž vyplýva, že spoločnosti s vysokým ESG skóre dokázali lepšie zvládať turbulencie na trhoch. Akcie firiem ktoré sú zastúpené v indexe MSCI All Country World Index a majú nižšie ESG skóre klesli v 1.Q 2020 v priemere 22,1 % a spoločnosti s vysokými ESG známkami, klesli v priemere o 15,6 %.

Firiem s vysokým ESG skóre je veľa, uvádzame zopár príkladov známych i menej známych spoločností:

tabulka_2

Ak teda chcete investovať do trvalo udržateľných spoločností a podporovať zodpovedné podnikanie, hľadajte značku ESG.
 
Zdroj: refinitiv.com, Partners Investments, Foto: redakcia