Ponuka účtov zadarmo sa rozšírila o Smart účet

Autor: redakcia
09.07.2021 (15:00)

Účet zadarmo bez akýkoľvek podmienok ponúka na Slovensku len zopár bánk. Niektoré banky ich majú v ponuke dočasne rámci marketingových akcií, inde účet zdarma dostanete v štandardnej ponuke. Pozrite si, kde za účet neplatíte.
 

Trvalo v ponuke

Účet zdarma bez akýchkoľvek podmienok majú v ponuke hlavne digitálne banky a to:
Najnovšie na tento zoznam pribudol Smart účet od ČSOB banky.

Zadarmo len na jeden rok

V rámci marketingových kampaní ponúka účet zadarmo na jeden rok Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka. Podmienkou je, že si ho klient musí zriadiť online. Platí to pre všetky tri banky. Zoznam účtov zadarmo nájdete tu.

Účet zadarmo s finančnou odmenou

Aby banky prilákali nových klientov, niektoré k účtu zadarmo ponúkajú ešte finančnú odmenu.

Sporiteľňa láka digitálnych klientov na bezplatný účet bonusom 60 eur. Na jeho získanie treba splniť podmienky: zaplatiť mobilom sumu aspoň 100 eur a presmerovať si na účet výplatu.

365 banka má aktuálne finančnú odmenu nastavenú bez podmienok. Ak už účet v 365 banke máte, v apke nájdete promo pozývací kód. Pozvite svojich kamarátov do 365-ky cez kód v apke a keď si založia účet, odmenu 15 € pošlú vám aj ostatným.

Tieto marketingové akcie sú časovo obmedzené, preto sa oplatí sledovať ich podmienky.

Čo máte zadarmo a za čo si priplatíte

Účty zadarmo sú plnohodnotné účty, bezplatne môžete využívať štandardné elektronické služby, prevodné príkazy cez mobilnú apku či internet banking, elektronické výpisy, sporiace účty a neobmedzené platby kartou. Pri bankách s vlastnými bankomatmi máte k dispozícii aj neobmedzený počet výberov z bankomatu vlastnej banky. Fio banka ponúka 2 bezplatné výbery z akéhokoľvek bankomatu mesačne. V mBank sú zas bezplatné výbery z bankomatov nad 70 eur.

Kým bezhotovostné transakcie cez apku či internetbanking sú zadarmo, za transakcie na pobočke si priplatíte. Taktiež si priplatíte aj za výber z cudzích bankomatov.

Účet si vyberte podľa svojich potrieb

Na prvý pohľad sa tieto účty môžu zdať identické. Rozdiely sú však vo funkcionalitách, ktoré ponúkajú apky a v používateľskom zážitku. Inými slovami, či v apke máte k dispozícii služby, ktoré potrebujete a aká prehľadná (intuitívna) je aplikácia.

Tým, že za vedenie účtu klient neplatí žiaden poplatok, má možnosť zriadiť si viacero účtov v rôznych bankách a vybrať si ten, ktorý má najlepšiu mobilnú apku, alebo internet banking.

Samozrejme, neexistuje univerzálne riešenie, ktorý zo spomínaných účtov je najlepší. Zamyslite sa, čo od banky očakávate a podľa toho si vyberte. Ak často vyberáte z bankomatu menšie sumy, zvoľte si banku so širokou sieťou bankomatov. Ak často platíte kartou, vyberte si banku so sporiacim účtom, ktorý zaokrúhľuje každú platbu. Ak chcete cez apku riešiť aj investovanie, vyberte si tú, ktorá to umožnuje. Taktiež nie všetky účty umožňujú využívať povolené prečerpanie.
 
Foto: Matthew Henry, Burst.shopify.com