Akú sumu a koľko bankoviek vám vydá bankomat?

Autor: redakcia
02.08.2023 (15:30)

Desiatky tisíc eur si z bankomatu nevytiahnete. Zastavia vás limity karty aj bankomatu.

Vo svete aj na Slovensku je síce stúpajúci trend platieb kartami, no niekedy si človek chce vybrať väčšiu sumu hotovosti z bankomatu. Nie vždy sa klientovi banky podarí vytiahnuť niekoľko tisíc eur z bankomatu naraz.

Stalo sa to aj čitateľovi Banky.sk. Ten sa sťažoval, že hoci mal na karte limit 1000 eur, bankomat mu odmietol vydať túto sumu naraz pritom v ten deň neplatil už nič iné ani kartou ani cez internet. Spýtali sme sa bánk, ako limitujú svojich klientov pri výbere hotovosti z bankomatov.

Limit na karte

Banky štandardne prideľujú klientovi limit na výber hotovosti pri požiadaní o kartu. Záleží preto na type karty, aký veľký limit človek dostane. Napríklad vo VÚB je maximálna výška limitu pre bežné debetné karty do 5-tisíc eur pri Gold karte je limit až 18-tisíc eur. Človek si však nemôže vytiahnuť napríklad za 10 dní 50- tisíc eur. Pri výberoch sa kontroluje aj mesačný limit, ktorý je pre fyzické osoby 20- tisíc eur, vysvetľuje Dominik Miša, hovorca VÚB.
Limity sú prednastavené podľa typu karty aj v Slovenskej sporiteľni. Pri štandardnej debetke je to 3-tisíc eur denne. Pri platinovej karte je limit vyšší, až 5-tisíc eur. V Tatra banke platí, že denný limit na karte je maximálna výška peňazí, ktorú človek môže minúť, ale spočítavajú sa všetky platby kartou v kamenných obchodoch, na internete a všetky výbery z bankomatu počas jedného dňa. „Klient môže mať nastavené aj vlastné limity pre výbery hotovosti alebo platby cez internet, maximálne však do výšky denného limitu karty,“ vysvetľuje Zuzana Žiaranová, hovorkyňa Tatra banky. To znamená, že ak človek má denný limit napríklad 1 500 eur, tak ak ráno zaplatil kartou za kávu a croissant 3,50 eur a za obed 6,50 eur, tak večer si môže z bankomatu vybrať sumu maximálne vo výške 1 490 eur.

Podobne to funguje aj v 365.bank. „Človek si nastaví svoje limity na karte, vrátane limitov pre výbery z bankomatu individuálne, podľa svojej vlastnej preferencie,“ dodáva Linda Valko Gáliková, hovorkyňa 365.bank.

Flexibilné nastavenie

Online doba však umožňuje človeku veľmi rýchlo a bez návštevy pobočky zmeniť si limit na karte či už cez bankové aplikácie alebo cez internet banking. Aj tu si treba dať pozor na isté obmedzenia a poplatky. V niektorých bankách, ako napríklad v 365.bank, nie je počet vykonaných zmien v mesiaci limitovaný ani spoplatnený. Vo VÚB si síce môžete zmeniť limit cez internet banking bez obmedzení, avšak za zmenu denného limitu je účtovaný poplatok 1,5 eura.

V Slovenskej sporiteľni si môžete upravovať limity cez aplikáciu George alebo internetbanking bez poplatkov. V pobočke by ste za zmenu limitov už zaplatili 5 eur.

Pri výbere z bankomatu viaceré banky, ako napríklad Slovenská sporiteľňa či Tatra banka, vám umožňujú vybrať si aj skladbu bankoviek. Môžete sa teda rozhodnúť, či chcete stovky, päťdesiatky, dvadsiatky alebo desiatky. Je to výhodné v tom, že nemusíte potom bankovky s vysokým nominálom meniť na drobnejšie.

Bezpečnosť pri výbere

V minulosti banky odporúčali, že je vhodné si limity na výber z bankomatu zvýšiť len tesne pred výberom, aby nedošlo k zneužitiu karty niekym iným. Dnes sú už aj iné možnosti ako znižovať riziko zneužitia karty v bankomate. „Znížiť riziko zneužitia karty je napríklad možné aj využívaním digitálnej platobnej karty alebo výbermi hotovosti mobilom alebo hodinkami,“ radí L.Valko Gáliková.

Obmedzenia v bankomate

Nielen platobná karta má svoje denné limity. Aj bankomat má isté obmedzenie, koľko bankoviek vydá klientovi. Každá banka má svoje limity vo vlastných bankomatoch. Nejde ani tak o výšku sumy ako o počet bankoviek, ktorými je bankomat naplnený.

Napríklad bankomat 365.bank vie vydať naraz 60 kusov bankoviek. V Sporiteľni a VÚB je to 40 kusov.

Zaujímavý bezpečnostný limit má aj Slovenská sporiteľňa. V bankomatoch má nastavený limit na jeden výber len po 200 eur pre cudzích klientov. Ak chcete naraz napríklad tisíc eur, musíte kartu vsúvať do bankomatu päťkrát. Marta Cesnaková, hovorkyňa Sporiteľne to vysvetľuje tak, že priemerná suma výberu z bankomatu je výrazne nižšia ako 200 eur. „Klienti iných bánk si vo väčšine prípadov môžu vybrať hotovosť bez toho, aby vôbec postrehli, že existuje nejaký limit. Ak si potrebujú vybrať viac, môžu výber zopakovať, počet výberov ani celkovú sumu na jednu kartu nijako neobmedzujeme,“ dodáva.

Od roku 2024 Fio banka začala prevádzkovať vlastnú sieť bankomatov. V prvej vlne Fio banka nainštalovala 14 bankomatov, počas najbližších troch rokov by ich počet mal stúpnuť na 50. Ak ste klientom Fio a vo vašom okolí nie je Fio bankomat a potrebujete vybrať z bankomatu vyššiu sumu ako 200 eur, využite bankomat Tatra banky alebo UniCredit banky.

Viacnásobné výbery hotovosti z bankomatu inej banky pre klienta však znamenajú zbytočné poplatky navyše.

Limity pri výbere hotovosti z bankomatu

  • Výška denného limitu na platobnej karte
  • Mesačný limit na účte
  • Obmedzený počet bankoviek v bankomatu
  • Nominálne hodnoty bankoviek, ktorými banka svoje bankomaty dotuje
Foto: Ivan Sedlák