Kryptomeny

IMG_0035 5-3
Okrem papierových peňazí a mincí, ktoré nosíme v peňaženke, existujú aj digitálne peniaze, ktoré poznáme pod názvom kryptomeny. Vo svete existuje viac ako tisíc rôznych kryptomien, no známych medzi širšou verejnosťou je len niekoľko. Najznámešia kryptomena je Bitcoin, ďalšie, o ktorých ste mohli počuť sú Ethereum, Litecoin, Ripple, Waves, či Monero. Kompletný zoznam všetkých registrovaných kryptomien nájdete tu.

 

Všeobecné informácie o kryptomenách


Aktuálny vývoj cien vybraných kryptomien


Kryptomenová kurzová kalkulačkaAktuálne správy a novinky zo sveta kryptomien


34528Likvidita na kryptotrhu sa míňa

Objem spotových krypto transakcií drasticky klesol za uplynulého jeden a pol roka roka. Kryptotrh zatiaľ zápasí s nájdením svojho miesta v prostredí vysokých úrokových sadzieb. Efektívnosti a likvidite trhu neprispieva ani to, že tvorcovia trhu nemôžu obchodovať tak efektívne ako tomu bolo pred zastavením aktivít Silvergate Bank a Signature Bank.

34528Kryptomeny: Regulácia MiCA prinesie viac transparentnosti a ochrany pre investorov

Svet kryptoaktív v celej EÚ, a teda aj na Slovensku, čakajú jednotnejšie pravidlá. V rôznych krajinách totiž platili rôzne predpisy a v niektorých dokonca regulácia úplne chýbala. Benefitovať by mali investori.

34528Dve veľké žaloby môžu významne zmeniť celý kryptotrh

Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) zažalovala najväčšiu krypto burzu na svete Binance a jeho spoluzakladateľa a CEO Changpenga Zhao za to, že umelo zvyšovali objemy svojich obchodov, odkláňali a miešali finančné prostriedky zákazníkov a prevádzkujú neregistrovanú burzu cenných papierov.

34528Úrady by mohli zachrániť kryptomeny skôr, než zanikne maloobchod

Otázka: Zo zahraničia mi chcú preposlať BTCoiny. Prijíma ich niektorá banka na Slovensku?

34528Úrady by mohli zachrániť kryptomeny skôr, než zanikne maloobchod

V posledných rokoch obhajcovia kryptotrhu propagovali blížiaci sa príchod seriózneho zapojenia sa inštitúcií. Prístup „nedotýkať sa“ kryptomien, ktorý mnohí zastávali až do roku 2020, poľavil, pretože do sektora sa zapájali rešpektované inštitúcie, obchodovali, či ponúkali kryptomeny klientom.

34528Na konci roka dosahuje hodnota bitcoinov a éterov na burzách najnižšiu úroveň za posledné roky. Môže za to strach

Po „šokujúcom“ krachu kryptoburzy FTX kryptotrh okamžite zareagoval výberom finančných prostriedkov z búrz z obavy, že by sa insolventnými mohli stať aj ďalšie kryptoburzy.

34528Napriek bezpečnostným opatreniam krádeží vo svete kryptoaktív pribúda

Rok 2021 bol rokom väčšieho záujmu verejnosti o kryptomeny a vyšších cien, ale bol aj rokom nespočetných hackov, teda krádeží. Rok 2022 v objeme ukradnutým kryptoaktív už predbehol minulý rok.

34528Investujte len s overenými obchodníkmi. Banky upozorňujú na množiace sa prípady kryto a investičných podvodov

Ak aj chcete zarábať ako celebrity, nedajte sa nalákať na pochybný obchod. V prípade, že dobrovoľne prevediete peniaze zo svojho účtu na účet podvodníkov, banka nemá dosah na to, aby vám ich vrátila a musíte sa obrátiť na políciu.

34528Kryptomeny vstúpili do novej éry: Ethereum úspešne prešlo na proof-of-stake

Dnes ráno okolo 06:44 UTC druhá najväčšia kryptomena Ethereum úspešne prešla zlúčením. Prechod od proof-of-work k proof-of-stake zásadne zmenil spôsob, akým Ethereum overuje transakcie na svojom blockchaine.

34528Podvody vo svete kryptoaktív

Podľa spoločnosti Chainalysis v roku 2021 prišli investori v dôsledku podvodov s kryptoaktívami približne o sumu 7,8 miliardy dolárov. Skutočná suma bude ešte výrazne vyššia. NBS pripravila prehľad najčastejších podvodných schém a rady, ako sa nestať obeťou podvodu.

34528Spojené štáty urobili rázny krok proti praniu špinavých peňazí v kryptopriestore

Americké ministerstvo financií zaradilo na čiernu listinu každú inteligentnú zmluvu a adresu pripojenú k Ethereovému protokolu (mixéru) Tornado Cash z dôvodu jeho využívania na pranie špinavých peňazí. Ide o populárny decentralizovaný protokol, ktorý sa používa na skrytie blockchainovej stopy éterov a tokenov založených ňom.

34528Európska únia je o veľký krok bližšie k spoločným pravidlám pre kryptotrhy

Aj napriek zmenám hodnoty vybraných kryptoaktív za posledné mesiace sú kryptoaktíva vďaka technológii, ktorú so sebou prinášajú, stále veľmi populárne. Vzhľadom na vývoj odvetvia však v Únii vznikla potreba prijatia jasných pravidiel, ktoré by sa odrazili v celoeurópskom nariadení. Medzinárodná advokátska kancelária CMS zhrnula základné body budúcej európskej legislatívy a prináša aj náčrt definícii základných druhov kryptoaktív podľa nariadenia, ktoré chce Únia prijať pre všetky členské štáty.

34528Problémy v krypto svete narastajú. Prečo kryptomeny prudko klesajú?

Posledné dni boli bohaté na udalosti, ktoré sa týkali trhu s kryptomenami. Odvetvie čelí poklesu dôvery v digitálne aktíva a v decentralizované finančné služby, ktoré sú nezávislé od bankového systému. Čo sa vlastne deje?

34528Chystá sa najväčšia udalosť v histórii kryptomien

O dva mesiace by sa mal uskutočniť prechod Etherea z konceptu proof-of-work na proof-of-stake známy pod pojmom „zlúčenie“ a práve sa deje jeho prvý verejný test. „Zlúčenie bude pravdepodobne jednou z najvplyvnejších udalostí v histórii kryptomien, pretože bude mať na Ethereum technicky aj ekonomicky vplyv,“ hovorí Mads Eberhardt, kryptoodborník Saxo Bank.

34528Stablecoin Terra je „mŕtvy“

Pred krátkym časom sa najväčší decentralizovaný stablecoin TerraUSD ešte len mierne odpútal od dolára, na ktorý bol naviazaný, aby o týždeň neskôr bol spolu so svojim pôvodným tokenom Terra (LUNA) prakticky „mŕtvy“. Natoľko sa mu totiž podarilo oddialiť od amerického dolára. TerraUSD sa teraz obchoduje za 0,078 dolára, čo je ďaleko od želanej ceny 1 dolár.

34528Ani len stablecoiny nie sú v súčasnosti stabilné

Minulý týždeň doľahla únava aj na kryptotrh. Ten sa za posledný týždeň prepadol, keď Bitcoin klesol o 12 % a Ethereum o 14 %. Súvisí to so všeobecnou únavou aktív, vrátane akcií, obzvlášť technologických.

34528V Európe uviedli na trh prvú krypto platobnú kartu Nexo

Mastercard v spolupráci s kryptomenovou spoločnosťou Nexo a platformou DiPocket uviedol na trh prvú krypto platobnú kartu v Európe. Držiteľom umožní každodenné platenie bez toho, aby museli predávať svoje digitálne aktíva. Krypto karta je akceptovaná všade tam, kde prijímajú karty Mastercard.

34528Stredoafrická republika uznala legálne používanie kryptomien

Stredoafrická republika legálne uznala používanie kryptomien ako platidiel. Prezident Faustin-Archange Touadéra odobril zákon, ktorý minulý týždeň prijali poslanci. Na základe tohto zákona sa zároveň bitcoin stal oficiálnou menou krajiny popri západoafrickom CFA franku.

34528Pre chybu inteligentnej zmluvy je navždy stratených 11 500 éterov

Rok 2022 bude podľa kryptoanalytika Saxo Bank Madsa Eberhardta zrejme rokom zneužívania kryptoprotokolov a tiež bugov, podobne ako bol rok 2021 rokom nezameniteľných tokenov NFT. Dokazuje to aj prípad „stratených“ éterov v hodnote 33 miliónov dolárov pre chybu v inteligentnej zmluve. Stalo sa tak počas aukcie veľmi očakávaného projektu nezameniteľného tokenu (NFT) Akutars.

34528Toto potrebujete vedieť predtým, ako investujete do kryptomien

Cena máloktorého investičného aktíva mení svoju výšku v tak krátkom čase a tak výrazne, ako kryptomeny. To, či dokážu uchovať hodnotu vašich peňazí a ešte aj zarobiť čosi navyše, ukáže čas.

34528Predali ste bitcoiny či iné kryptomeny? Aj tieto príjmy musíte zdaniť, pozor si dajte na optimalizáciu.

Slováci často siahajú po rôznych nástrojoch, ako optimalizovať dane z predaja či výmeny virtuálnych mien. Niektoré sú však viac praktické ako legálne.

34528Zisk z predaja kryptomien musia firmy zdaniť, bežní investori však zaplatia štátu oveľa viac

Koniec roka znamená pre podnikateľov aj uzatvorenie účtovníctva. Ak počas roka investovali do kryptomien a predali ich, musia z vykázaného zisku zaplatiť daň. Bežný investor (fyzická osoba), ktorý pri predaji kryptomeny zarobil, musí zaplatiť nielen daň z príjmu, ale aj zdravotné odvody.

345285 udalostí, ktoré budú hýbať kryptotrhom v roku 2022

Rok 2021 sa bezpochyby zapíše do histórie ako rok, v ktorom sa celková trhová kapitalizácia kryptotrhu takmer strojnásobila. Vzrástla z približne 800 miliárd USD na 2,2 bilióna USD. Minulý rok však nebol zaujímavý len z hľadiska rekordných cien, ale aj prelomových udalostí.

34528Bitcoin a Ethereum lámu rekordy a na chuť kryptomenám prichádzajú nielen banky, ale aj americkí starostovia. Zaujímajú sa aj regulačné úrady

Bitcoin a Ethereum lámu cenové rekordy. Pomáha im aj snaha investorov zabezpečovať sa proti rastúcej inflácii. Táto rely však priťahuje čoraz väčšiu pozornosť regulátorov a tak sa kryptomeny stávajú čoraz horúcejšou témou pre regulačné orgány.

345283 novinky zo sveta kryptomien

Americké ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že za informácie, ktoré povedú k odhaľovaniu hackerských útokov na americkú infraštruktúru, bude platiť odmenu v kryptomenách. Hackerom sa minulý týždeň podarilo okradnúť japonskú burzu o virtuálne meny za 90 miliónov dolárov. Investičná platforma Robinhood oznámila, že 60 percent jej užívateľov, obchoduje s kryptomenami.

34528Kryptomeny sú aj nie sú platidlo, investovať sa do nich dá, hoci s rizikom

Kryptomeny sú stále viac skloňované ako investícia, ako platidlo či uchovávateľ hodnoty a ochranca majetku pred infláciou. BANKY.sk sa pozreli, ktorá charakteristika sa k nim najviac hodí a ako s nimi narábať

34528Ťažba bitcoinu po čínskych reštrikciách výrazne zlacnela

Zákonné obmedzenia ťažby bitcoinu v Číne spôsobili zemetrasenie na svetovom kryto trhu. Ťažba sa presunula za hranice Číny a jej ziskovosť sa na základe vnútorných algoritmov siete zdvojnásobila.

34528Zahraničné banky sa otvárajú kryptomenám, slovenské zatiaľ vyčkávajú

Európa ešte len plánuje reguláciu kryptomien, ale už ich neodmieta. Banky na Slovensku sú ešte opatrné.

34528
PayPal ešte viac posilňuje svoju prítomnosť na trhu krypto mien

Noviny z kryptosveta: PayPal kúpil spoločnosť spravujúcu krypto peňaženky. Podľa prieskumu Goldman Sachs má až 40 percent veľkých klientov tejto investičnej banky nejakú expozíciu na virtuálne meny.

34528
Trhová kapitalizácia bitcoinu prekročila hranicu jedného bilióna dolárov

Od začiatku roka hodnota kryptomeny stúpla o viac ako 80 %.

34528
Budú Teslu v nákupe bitcoinu nasledovať aj ďalšie firmy?

Elon Musk sa už niekoľko mesiacov vyjadroval o bitcoine mimoriadne pozitívne. Tento týždeň príbeh posunul na vyššiu úroveň nákupom virtuálnej meny v hodnote 1,5 miliardy dolárov.

34528
Bitcoin hlási návrat. Spľasne aj táto bublina?

Najstaršia a najznámejšia kryptomena bitcoin hlási po nevydarenom minulom roku, keď oslabila o vyše 70 %, svoj návrat. Rastúci dopyt vyhnal jeho cenu na 8 000 USD.

34528
Facebook ponúka zmenárňam „Facebook Coin“

Facebook sa snaží uspieť tam, kde Bitcoin neuspel. Má tajný kryptomenový projekt, ktorý začal ponúkať zmenárňam. So správou prišiel New York Times (NYT) 28. februára 2019.

34528
Forbes: XRP je podvod !!! a myslíme si to aj my …

Jason Bloomberg, autor Forbesu, celosvetovo uznávaný IT expert, napísal článok, v ktorom predstavuje argumenty vedúce k tomu, že XRP je podvod.

34528
ESET varuje používateľov kryptomien pred androidovým škodlivým kódom

Škodlivý kód dokáže zameniť text skopírovaný do schránky, útočníci to využívajú na zmenu adresy peňaženky pri používaní kryptomien.

34528
Úvaha o správe BIS

Banka pre medzinárodné platby (BIS) nedávno zverejnila správu o možných problémoch, ktoré čakajú Bitcoin. Hlavne o probléme, kedy minimálne alebo takmer nulové odmeny za ťažbu nebudú schopné pokryť náklady a potvrdzovanie transakcií.

34528
Kryptomeny patria medzi priority pre Komisiu pre cenné papiere USA v roku 2019

V nedávnej správe Úradu pre kontrolu dodržiavania predpisov a skúšok (OCIE) sú digitálne aktíva – označované ako kryptomeny, mince a tokeny – zaradené medzi šesť hlavných „tém OCIE pre rok 2019“.

34528
Trhová kapitalizácia XRP môže byť nadhodnotená o miliardy

Trhová kapitalizácia tokenu XRP, blockchainovej technologickej spoločnosti Ripple, by mohol byť nadhodnotený o 6 miliárd amerických dolárov. So správou prišla analytická firma Messara.

34528
Kryptomeny nedržte na burzách

Vo svetle hacku burzy Cryptopia, šéf konkurenčnej Binance Changpeng Zhao uviedol komentár, ktorý sa nestretol s pochopením komunity.

34528
Ťažbe kryptomien vládne Čína

Rozvíjajúce sa trhy hrajú v odvetví ťažby kryptomien zásadnú úlohu. Získali ju vďaka nadbytočnej výrobnej kapacite a zároveň aj lacnej elektrickej energii. Lídrom tu je nateraz najmä Čína. Väčšina výrobcov špecializovaného hardvéru má svoje prevádzky práve tam.

34528
Roubini tvrdo kritizuje kryptomeny – má pravdu, ale len čiastočnú

Známy ekonóm Nouriel Roubini si už pred rokmi kvôli svojim predikciám globálnej krízy vyslúžil prezývku Dr. Skaza. Teraz sa dostal do diskusie s kryptomenovým nadšencom a tvorcom meny Ethereum Vitalikom Buterinom.

34528
Nedôvera v Tether vyhnala cenu BTC dočasne hore

Podľa tweetu na oficiálnom účte kryptomenovej zmenárne KuCoin sa údajne dočasne zastavilo obchodovanie s digitálnymi menami v pároch s Tetherom (USDT). Pripomeňme, že Tether je stabilný a má v úschove presne to isté množstvo dolárov, koľko vydali USDT, a preto jeho cena sa pohybuje veľmi blízko 1 USD.

34528
Európsky úrad pre cenné papiere a trhy preskúma každé ICO

Európsky úrad pre cenné papiere a trhy (ESMA) skúma jednotlivé ICO (primárna ponuka virtuálnych mincí), aby rozhodla, ako by mali byť mince a tokeny z každého ICO projektu regulované. ESMA tak postupuje podobným spôsobom ako jej náprotivok zo Spojených štátov.

34528
Aplikácia na ťažbu kryptomien pomocou notebooku má úspech aj v Afrike

Americká firma Honeyminer zažíva veľký úspech. Jej aplikácia umožňuje ťažiť kryptomeny cez bežné notebooky. Od júna už získala vyše 50 tisíc klientov. Tretina z nich je z rozvíjajúcich sa ekonomík, päť percent pripadá na africké krajiny. Prednosťou softvéru je jeho univerzálnosť.

34528
Päť možných dôvodov prečo tento rok neuvidíme Bitcoin na vrchole

Bitcoin v tomto roku neočakáva žiadny veľký rast. Tvrdí tak analýza známeho krypto-investora Tuura Demeestera.

34528
Malvér za 25.000 USD umožní kradnúť Bitcoiny z bankomatu

Pred malvérom, ktorý sa dá kúpiť na darknete v prepočte za 25000 USD, varuje tokijská softvérová firma Trend Micro. Malvér umožní preniknúť do bankomatu na Bitcoiny a vybrať čiastku zodpovedajúcu 6750 USD. Oplatí sa tak až po niekoľkonásobnom použití.

34528
Bitcoin sa prepadol pod 6 000 USD a trh stratil 21 mld. USD za 24 hodín

Kryptomeny vstúpili do nového týždňa silným poklesom, ktorý za 24 hodín vymazal cca 21 mld. USD trhovej kapitalizácie, ktorá sa po dlhšom období (november 2017) ocitla pod hranicou 200 mld. USD. Bitcoin sa dnes ráno prepadol až pod 6 000 USD. Naposledy sa pod túto hranicu dostal tento rok v júni (5 785 z 18. júna).

34528
Švajčiarska banka Maerki Baumann je už druhou v krajine, ktorá pracuje s kryptomenami

Súkromná banka Maerki Baumann sa stane druhou švajčiarskou bankou, ktorá prijme kryptomenové aktíva.
 

Tieto informácie sme vám priniesli v spolupráci s Kryptoweb.sk.