Oplatí sa držať hotovosť doma v neistých časoch?

Autor: redakčne upravené
13.05.2022 (10:00)

Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa aj Slováci začali zamýšľať nad tým, či by nebolo dobré mať doma väčšiu finančnú hotovosť – pre pocit istoty, ak by potrebovali náhle opustiť svoj domov a mali tak prostriedky na život.

Peniaze v hotovosti odložené doma síce môžu priniesť určitý pocit istoty, odborníci na financie to však nepovažujú za šťastné riešenie. Platí to aj v týchto neľahkých časoch. „Názor je jednoznačný, a to nedržať hotovosť vyššiu ako niekoľko sto eur na prípadné rýchle výdavky. Platí to v každej situácii, či už v bežnej domácnosti a pri bežných výdavkoch, alebo v stave krízy,“ upozornil Michal Smekal odborník na osobné financie zo spoločnosti PARTNERS GROUP SK.

Slovensko je členskou krajinou Európskej únie, čo znamená, že ani v prípade vycestovania do zahraničia nemá význam vyberať hotovosť v eurách a platiť v zahraničí hotovosťou. Práve naopak, všade vo svete sa dá platiť kartami bez ohľadu na menu v danej krajine, to znamená, že pri platbe kartou nemám starosť so zmenou hotovosti na menu v danej krajine, ale táto zmena sa udeje automaticky pri platbe kartou. Preto držať vysokú hotovosť v domácnosti pre prípad vycestovania alebo kvôli prípadnému problému bankového sektora odborníci neodporúčajú. V nezávideniahodnej situácii sa ocitli obyvatelia Ukrajiny, ktorí vyberali svoje úspory a peniaze z účtov ešte na Ukrajine v hrivnách a následne mali problém tieto peniaze zmeniť v zmenárňach a bankách na Slovensku. „Pričom ak by vyberali až na Slovensku, bankomat by im automaticky vydal eurá, teda menu, ktorá sa v danej krajine používa. To platí pre každú krajinu sveta,“ vysvetľuje M. Smekal.

Praktické argumenty, prečo nedržať vysokú hotovosť doma

  • peniaze dokážete vybrať z bankomatu kdekoľvek vo svete v lokálnej mene
  • nemáte starosti so zamieňaním hotovosti na lokálnu menu
  • v banke sú peniaze chránené Fondom na ochranu vkladov do výšky 100 000 eur
  • pri vysokej rezerve v hotovosti sa ochudobňujete o zisk, ktorý ste mohli dosiahnuť pri investovaní
  • peniaze doma sú vystavené vyššiemu riziku krádeže, zničeniu pri požiari, či podvodnému vylákaniu

Najbezpečnejšie miesto je trezor

Ak však máte pocit, že doma potrebujete vyššiu finančnú hotovosť, uložte si ju na bezpečné miesto do menšieho uzamknutého trezora. Ochráni peniaze pred požiarom i krádežou. Určite ju neukladajte na viditeľné miesta ako vitríny a pod. „Okrem rizík, ako je požiar a krádež, sú rizikom aj verejne známe prípady tzv. podomových predajcov, ktorí vylákali peniaze od starších ľudí pod rôznymi zámienkami tovarov, služieb alebo pomoci rodinnému príslušníkovi. Pokiaľ by v týchto prípadoch doma peniaze nemali, neprišli by často o celoživotné úspory,“ upozornil odborník.

Dôverujte euru

Keďže patríme do eurozóny, držať akúkoľvek hotovosť v inej mene ako euro je skôr risk ako výhoda. Jedným z príkladov je prepad napr. českej koruny oproti euru za posledný rok o viac ako 5 % a švajčiarskeho franku o viac ako 7 %. Držaním hotovosti v cudzej mene podstupujete tzv. menové riziko.
 
Zdroj: PARTNERS GROUP SK, Foto: Ivan Sedlák