10 hypotekárnych rád v súčasnej situácii rastúcich úrokových sadzieb

Autor: redakčne upravené
25.05.2022 (09:50)

Toto sú jednoduché rady odborníkov v súčasnej situácii neustále sa zvyšujúcich úrokových sadzieb na hypotékach.

Zvážte dĺžku fixácie

Ak si beriete hypotéku v súčasnosti, najväčší záujem je o dlhodobé fixácie, najmä desaťročnú. Dlhá fixácia pre vás znamená istotu, že vaša splátka bude dlhé roky stále rovnaká.

Počítajte s lehotou na vybavenie hypotéky

Vybavenie hypotéky je rýchly proces, štandardne zopár dní, ak dodáte včas všetky potrebné dokumenty. V poslednom období však banky registrujú niekoľkonásobne viac žiadostí ako štandardne. Počítajte s tým, že nápor je tak vysoký, že samotný proces schválenia úveru až k podpisu zmluvy o úvere sa aktuálne môže predĺžiť až na 20 pracovných dní.

Sledujte aktuálne sadzby

Informujte sa, dokedy vám banka garantuje ponúknutú úrokovú sadzbu. Od jari sa úrokové sadzby zvyšovali niekoľkokrát a banky ich menili aj v dvoj-troj týždňových intervaloch. Úroková sadzba sa môže zmeniť aj za pár dní, dokedy sa vám podarí skompletovať všetky doklady k žiadosti.

Poistite sa

Ak si úver v banke rovno aj poistíte, dostanete o pár desatín výhodnejšiu sadzbu. Odborník na financie vám dokáže poradiť, čo je pre vás výhodnejšie, poistiť sa v banke a získať výhodnejšiu sadzbu, alebo sa poistiť v poisťovni s lepšími poistnými podmienkami a vyšším poistným krytím.

Ak ste pred koncom fixácie, nechajte si od banky vypracovať ponuku novej úrokovej sadzby

Ak máte pred koncom fixácie, banka vám oznámi sadzbu na ďalšie obdobie 2 – 3 mesiace pred uplynutím fixácie sadzby. Nechajte si od nej vypracovať ponuku na ďalšiu úrokovú sadzbu. Novú fixáciu hypotéky treba riešiť pred vypršaním existujúcej, môžete si zmeniť krátkodobú fixáciu na dlhodobú. Donedávna úrokové sadzby klesali, takže klienti častokrát refinancovali svoj úver za výhodnejších podmienok, ako mali dovtedy. Avšak situácia sa zmenila. Dnes ťažko môžete očakávať lepšie podmienky, ako vám dala banka pred troma rokmi, takže sa pripravte na to, že banka vám oznámi na ďalšie obdobie fixácie vyššiu úrokovú sadzbu, ako ste mali doteraz. Ak bude nová splátka nad vaše možnosti, požiadajte banku o návrhy riešení. Možností je niekoľko – od zlúčenia splátok viacerých úverov do jednej mesačnej splátky, cez pristúpenie partnera/partnerky alebo inej blízkej osoby do spoločného splácania úveru, až po predĺženie splatnosti (a tým zníženie splátky).

Zvážte predčasnú refixáciu

Ak máte ešte do konca obdobia fixácie viac ako 3 mesiace a máte krátkodobú fixáciu, môžete zvážiť, že požiadate banku o predčasné ukončenie obdobia fixácie a začatie nového ale už dlhšieho obdobia fixovania úroku. Tento úkon sa nazýva refixácia. V súčasnosti je najvyšší záujem o 10 ročnú fixáciu. Aj za cenu vyššej úrokovej sadzby ako mali klienti doteraz, volia dlhodobú fixáciu a tým nemennosť výšky splátky, aby sa ochránili pred vysokým nárastom o rok či dva.

Nepodceňujte finančnú rezervu

Na vytváranie rezerv existujú pravidlá, ktoré vám pomôžu správne rozložiť rozpočet. Viac sa dočítate v článku Finančný plán. Ušetrené peniaze možno použiť ako finančný vankúš v prípade potreby nepredvídaných výdavkov, čo môžu byť napríklad aj zvýšené splátky úveru. Na také výdavky sa odporúča mať ušetrený ekvivalent mzdy za 3 – 6 mesiacov.

Komunikujte s bankou včas

Pravidelne sledujte svoju finančnú situáciu. Ak budete mať signály, že sa zhoršuje, pokúste sa ušetriť na strane nákladov a/alebo navýšiť príjmy. Ak to neprinesie želaný efekt, siahnite na rezervy. Taký postup by mal byť však len prechodný na preklenutie kritického obdobia.

V každom prípade platí, že ak nemáte dosť prostriedkov na splátku akéhokoľvek úveru, je vhodné o tom banku informovať vopred a pokúsiť sa v spolupráci s ňou nájsť riešenie. Možno napríklad požiadať o zmenu výšky mesačnej splátky alebo o odklad splátky.

Hľadajte s bankou riešenia v prípade, že sa zmení vaša rodinná situácia

Situácia, ktorá výrazne ovplyvňuje splácanie hypotéky je aj rozvod. Proti tomuto riziku neexistuje žiadne poistenie. Možností, ako riešiť spoločnú hypotéku pri rozvode, je viacero. Viac sme o tom písali v článku: Rozvod a hypotéka – reálny prípad klientov. Nech si už vyberiete akékoľvek riešenie, vždy je dôležité včas komunikovať s bankou.

Dodržujte platobnú disciplínu

Hypotekárny úver je dlhodobá investícia do nehnuteľnosti a patrí k najstabilnejším. Dodržujte platobnú disciplínu a plaťte svoje záväzky včas, čo je podmienkou pre prípadné ďalšie úvery v budúcnosti ako aj predpoklad priaznivého riešenia prípadných problémov.
Zdroj: UniCredit bank, Foto: redakcia