Osem rád, ktoré môžu pomôcť pri výbere pôžičky

Autor: redakčne upravené
27.07.2022 (07:45)

Pôžičky sú dnes ľahko dostupné, stačí pár klikov. Avšak, predtým ako urobíte posledný klik a zadlžite sa na niekoľko rokov, zvážte niekoľko faktov. Pozrite si, ktoré parametre by ste určite nemali podceniť.

1. Potrebujem si na toto naozaj požičať?

V prvom rade sa treba riadiť podľa úplne základného pravidla, že životnosť tovaru, na ktorý si požičiavame, by mala byť určite dlhšia ako doba splácania. „Požičať si v dnešnej dobe vyššiu sumu trebárs na exotickú dovolenku určite nie je dobrým nápadom. Treba myslieť na to, že požičané peniaze budete musieť po návrate z dovolenky dlho splácať. Na druhej strane, zmysel dáva skôr požičať si napríklad na nutnú rekonštrukciu bytu či jeho zariadenia, ktoré vám bude následne slúžiť mnoho rokov,“ radí ombudsman klientov spoločnosti Home Credit, Miroslav Zborovský.

2. Akú sumu dokážem splácať?

Ďalším dôležitým faktorom je vedieť dobre odhadnúť svoje možnosti. Nepreceňujte ich a vyhnite sa príliš vysokým záväzkom. Na papier si napíšte mesačný príjem domácnosti a na druhý pravidelné výdavky, ako sú nájom, energie, poistky, náklady na potraviny, dopravu, krúžky či bežné nákupy. Nezabudnite na nepravidelné, sezónne výdavky, ktoré vás čakajú v najbližšom období. Rozdiel v príjmoch a celkových nákladoch vám odhalí, čo si reálne môžete dovoliť.

3.Na akú dlhú dobu si zobrať úver?

Dôkladne zvážte, koľko dokážete mesačne splácať a na koľko rokov pôžičku chcete. Nenechajte sa zlákať na príliš nízke splátky, u ktorých predpokladáte, že ich pri splácaní až tak nepocítite. Ak sa vám nakopí viacero nízkych splátok, o chvíľu v nich začnete mať chaos (rôzne termíny splátok, rôzne sumy,...) a zistíte, že spolu to nie je až taká nízka suma.

Naopak, reálne zhodnoťte svoje možnosti a pokiaľ je to možné, radšej zvoľte jednu vyššiu splátku, aj keby ste sa mali na čas uskromniť. V konečnom dôsledku bude váš úver o mnoho lacnejší. Dôležité je taktiež počítať s finančnou rezervou na nečakané výdavky.

4. Kto mi požičia?

Na trhu je veľa bánk a nebankových spoločností. Pri nebankovkách si overte, či majú licenciu od Národnej banky. Bez nej totiž nemôžu legálne poskytovať pôžičky. Subjekty bez licencie často pôsobia na internete a lákajú ľudí na rýchle pôžičky.

5. Porovnávajte ponuky, zohľadňujte aj detaily

Určite si porovnajte viacero finančných produktov a detailne si prečítajte všetky dostupné informácie. „Vyskúšajte si tiež výpočty úverov prostredníctvom online kalkulačiek. Prípadne si nechajte vytvoriť nezáväzné ponuky priamo u poskytovateľov. To prvé, na čo sa väčšina ľudí pozrie, je často úrok. Najnižšia hodnota nemusí nutne reprezentovať lepšiu ponuku,“ dopĺňa M. Zborovský.

6. Určite si všímajte RPMN

Porovnávajte si pôžičky s rovnakými parametrami - čo sa týka požičanej sumy a doby splatnosti. Len tak, bude mať porovnanie zmysel. Namiesto úroku porovnávajte RPMN (ročná percentuálna miera nákladov), ktorá zahŕňa všetky náklady spojené s pôžičkou. Patrí sem napríklad poplatok za schválenie žiadosti, poistné, či poplatok za vedenie účtu. RPMN v percentách ukazuje, koľko skutočne preplatíte.

7. Pozor si dajte na sankcie

Čo každému môže pôžičku poriadne predražiť, sú prípadné sankcie. Hocikomu sa môže stať, že sa so splátkou omešká alebo sa dostane do finančných ťažkostí, preto by ste mali vedieť, čo vás bude čakať. Niektoré spoločnosti majú sankčné poplatky nastavené veľmi prísne, iné sú flexibilnejšie a vedia zareagovať na klientovu zhoršenú situáciu, napríklad odkladom alebo úpravou splátok.

8. Máte dostatok informácií a rozumiete zmluve

Predtým ako podpíšete zmluvu (áno, zmluva sa dá podpísať aj na diaľku podržaním tlačidla na mobile, alebo zadaním kódu z sms-ky) si dôkladne prečítajte podmienky úveru a všetky súvisiace dokumenty. Často je to veľa nudných strán. „Ak niečomu nerozumiete, nebojte sa opýtať. Seriózni poskytovatelia vám všetko radi vysvetlia a nebudú vás do podpisu tlačiť. Prípadne preberte úplne všetky detaily s niekým, kto tomu rozumie lepšie,“ uzatvára M. Zborovský.
 
Zdroj: Home Credit, Foto: Matthew Henry, Burst.shopify.com