Rýchle pôžičky, pôžičky ihneď, pôžičky pre ženy na materskej, pôžičky pre dôchodcov - nenechajte sa nachytať
Autor: redakcia08.04.2021 (07:45)
Peniaze získane rýchlo a na krátky čas sú zvyčajne oveľa drahšie ako úvery na dlhšie obdobie.
Už niekoľko rokov sú nebankovky pod ostrejšou reguláciou Národnej banky. Zákony im postupne zakázali poskytovať reťazové úvery. Sú to také úvery, ktorými klienti splácali staré pôžičky, ale ich splátky sa stále viac a viac nabaľovali. Limitovala sa im aj výška úrokov a ročná percentuálna miera nákladov (RPMN), ktoré už nemôžu byť v stovkách či tisíckach percent.
Niektoré nebankové spoločnosti svoju činnosť na slovenskom trhu ukončili, iné fungujú ďalej aj napriek prísnejším pravidlám. Dnes lákajú klientov na rýchlosť a jednoduchosť vybavenia úveru, ale aj online pôžičky bez ručiteľa či bez dokladovania príjmu.
Krátke úvery sú najdrahšie
Väčšina nebankoviek svoj biznis model upravila, aby spĺňali regulácie, ale stále sa tam objavujú podozrivé lákadlá ako pôžička ihneď či do 5 minút. Charakteristické pre nich je, že požičiavajú malé sumy s krátkymi lehotami splatnosti, kde sa úroky môžu vyšplhať veľmi vysoko a navyše účtujú rôzne poplatky a sankcie.- Porovnanie nebankových pôžičiek
- Porovnanie bankových úverov
- Kolektívne pôžičky
- BLOG: Pôžičky a úvery
Navyše firma, ktorá prevádzkuje tento web si v prípade omeškania splátky účtuje sankcie. Zmluvná pokuta 0,1% denne, plus účelne vynaložené náklady za každú odoslanú upomienku vo výške 0,77 eur a jednorazová pokuta vo výške 20 eur. Takže aj pár dní omeškania dlžníkovi pôžičku poriadne predraží.
Nie každá nebankovka má takéto až nekalé podmienky. Nebankovky s platnou licenciou od NBS ponúkajú úroky okolo13-40% ročne.
Výhody a nevýhody
Výhody nebankoviek sú najmä v jednoduchosti a rýchlosti vybavenia úverov. Vybaviť si ich môžete online aj cez SMS. Poskytovateľ si síce overuje bonitu žiadateľa aj v úverovom registri, avšak kritéria na výšku príjmu alebo úverovú históriu sú vraj „mäkkšie“ v bankách.S negatívnym zápisom neplatiča by človek úver nemal dostať, ale nie je to úplne vylúčené. Nebankovky tiež vedia požičať aj dôchodcom, ľuďom s minimálnych príjmom aj mamičkám na materskej dovolenke. Jasne cielia na klientov, ktorí by pôžičku v banke zrejme nedostali.
- Toto sú najčastejšie dôvody zamietnutia žiadosti o úver. Takto sa im dokážete vyhnúť.
- Radíme: Čo robiť, ak ani po skončení odkladu nedokážete splácať úver, alebo ste stratili prácu a zvažujete odklad splácania?
- Aký je rozdiel medzi povoleným a nepovoleným prečerpaním na účte?
- Osem odporúčaní, ktoré vás uchránia pred zbytočnou pôžičkou
Hlavná nevýhoda pôžičiek v nebankovkách je najmä ich cena. Sú zvyčajne drahšie ako úvery v bankách. Ich úroky sú niekoľkonásobne vyššie ako bežné úroky v bankách.
Pozor na licenciu
Navyše, si treba dávať pozor na to, či nebankovka má licenciu od Národnej banky Slovenska. Tá sa dá overiť na webe NBS, ktorá zverejňuje zoznam licencovaných nebankových subjektov. Napríklad web Minipozicka.sk má licenciu na poskytovanie úverov len od Českej národnej banky, ale nie od slovenskej. To môže byť problém pri nejakom spore do budúcnosti. Na tento podozrivý pôžičkový portál a jeho sesterské weby upozorňovala NBS na svojom webe už v roku 2018. „Táto spoločnosť nemá na Slovensku povolenie a na základe povolenia ČNB nemôže na území Slovenska poskytovať spotrebiteľské úvery alebo iné úvery,“ uvádza Peter Majer, hovorca NBS.Paradoxom je, že web Minipozicka.sk stále existuje a láka ľudí na pôžičky aj prostredníctvom sesterských internetových stránok. Pozor si dajte na tieto stránky: www.minihotovost.sk, www.minipeniaze.sk, www.mudrapozicka.sk, www.najrychlejsiepozicky.sk, www.okamzitepeniaze.sk, www.peniazebezdokladov.sk, www.peniazebezrucitela.sk, www.peniazecezinternet.sk, www.peniazeceznet.sk, www.peniazecezsms.sk, www.peniazedoruky.sk, www.peniazehned.sk, www.poctivapozicka.sk, www.pozicka.sk, www.pozickaokamzite.sk, www.pozickaren.sk.
Odhaliť neserióznu nebankovku sa dá aj na základe jej web stránky či komunikácie. Ak sú na webe nejasné informácie o podmienkach poskytnutia úveru a rôzne sankcie napísane malými písmenkami v zmluve, treba zbystriť pozornosť. Ak pôžičková firma tlačí na klienta do podpisu zmluvy o úvere veľmi rýchlo či pod nátlakom, je to tiež znak toho, že niečo nie je v poriadku. Napokon sa dá zorientovať aj na základe recenzií danej firmy na nezávislých finančných weboch.
Odporúčania Banky.sk
- overte si, že nebanková spoločnosť má platnú licenciu od NBS. Nepožičiavajte si peniaze na internetových portáloch, na ktorých nie je uvedený názov nebankovej spoločnosti a jej identifikačné údaje.
- zistite si celkové náklady spojené s pôžičkou (úrok+ poplatky)
- vyhýbajte sa predraženým pôžičkám s RPMN stovkách alebo tisíckach percent
- neposielajte kópiu svojich osobných dokladov hocikomu. Mohlo by dôjsť k ich zneužitiu.
- nepodpisujte nič pod nátlakom
- ak nemáte príjem, drahou pôžičkou svoju situáciu len zhoršíte
- pri nízkych pôžičkách nikdy neručte nehnuteľnosťou. Mohli by ste o ňu ľahko prísť.
- zbystrite pozornosť pri sloganoch Pôžička pre všetkých, Pôžička pre nezamestnaných, Pôžička pre ženy na materskej, Peniaze ihneď na účte, SMSpôžičky, Pôžičky bez dokladov
Foto: Ivan Sedlák
Tweet