Ako a kde zistiť informácie o vašej platobnej histórii?

Autor: redakčne upravené
08.06.2020 (14:00)

Stáva sa, že pri vybavovaní pôžičky je vaša žiadosť zamietnutá a vy neviete prečo. Stačí sa párkrát oneskoriť so zaplatením splátky, vyúčtovania, nezadať trvalý príkaz pri zmene banky či zabudnúť, že ste v minulosti ručili za pôžičku kamarátovi a stávate sa nevedomým dlžníkom. Poradíme vám ako si môžete zistiť informácie o vašej platobnej histórii.

Potvrdenie, že nie ste dlžníkom, nemusia vyžadovať len banky. O vašu platobnú históriu sa môže zaujímať aj úrad práce, peňažné ústavy, pozemkový fond, ale aj váš budúci zamestnávateľ, nový spolubývajúci či nastávajúci manžel/manželka.

Na Slovensku existujú 2 dôležité registre dlžníkov, do ktorých môžu finančné inštitúcie nahliadať. Ide o SRBI a NRKI.
  • SRBI čiže Spoločný register bankových informácií je spravovaný bankami a uchováva informácie o úveroch poskytnutých fyzickým osobám (občanovi alebo podnikateľovi). Poznáme ho aj pod názvom Úverový register. Informácie sú aktualizované na mesačnej báze a záznamy sa uchovávajú ešte 5 rokov po ukončení zmluvného vzťahu medzi klientom a bankou. Viac o úverovom registri sme písali v článku Úverový register – čo to je?
  • NRKI je Nebankový register klientskych informácií a je spravovaný nebankovými finančnými inštitúciami (lízingovými spoločnosťami a spoločnosťami splátkového predaja). Oproti SRBI obsahuje informácie aj o úveroch poskytnutých právnickým osobám. Aktualizácia informácií a uchovávanie záznamov sú rovnaké ako v SRBI.
Môžete naraziť na tzv. Centrálny register dlžníkov SR. Nejde však o oficiálny register, ktorý eviduje informácie o klientoch a ich finančných záväzkoch. Pre finančné inštitúcie je to nerelevantný zdroj informácií.

Ako zistím, či mám záznam v registri dlžníkov?

Informácie o všetkých pôžičkách a záväzkoch, ktoré máte, zistíte pomocou výpisu z registrov, tzv. úverových správ. „SRBI aj NRKI ponúkajú štandardný výpis vyhotovený do 30 dní. Môžete si ho nechať zaslať poštou, alebo osobne vyzdvihnúť na klientskom centre. Expres výpis vám vyhotovia osobne na počkanie alebo vám ho doručia do 5 dní poštou,“ radí Miroslav Zborovský zo spoločnosti Home Credit.

Online výpis z registra je najlacnejší

Oba registre majú spoločný portál moje-financie.sk, na ktorom sa môžete bezplatne zaregistrovať. Po prihlásení máte možnosť kúpiť si úverovú správu z registra SRBI alebo NRKI. Cena za online verziu správy z jedného registra je 8 eur, papierovú verziu si zaobstaráte za 10 eur + poštovné. Treťou možnosťou je osobná návšteva spoločného klientskeho centra na adrese: Mlynské nivy 14 v Bratislave. Úverovú správu získate na počkanie a jej cena je 14 eur. Nezabudnite si so sebou zobrať občiansky preukaz.

Ďalšie inštitúcie, ktoré vydávajú potvrdenia o bezdlžnosti

Existuje aj Centrálny register exekúcií, kde sú údaje o aktuálnych exekučných konaniach. Môžete sa tak presvedčiť, či je voči vám vedená exekúcia. Stačí sa zaregistrovať na www.cre.sk a zaplatiť poplatok. V registri môžete vyhľadávať podľa mena, dátumu narodenia, obce, spisovej značky súdu, a pod. Môžete požiadať o potvrdenie z registra exekúcií s negatívnymi výsledkami vyhľadávania. Žiadosť môžete poslať e-mailom alebo poštou.

Zdravotné poisťovne vám vystavia potvrdenie o bezdlžnosti na klientskom pracovisku na počkanie, žiadosť môžete odoslať aj prostredníctvom e-mailu. Táto služba je zadarmo.

Sociálna poisťovňa vedie elektronický zoznam dlžníkov, kde sa môžete ocitnúť, ak dlhujete viac ako 3,32 eur.

Navštíviť môžete aj Okresný súd v mieste svojho trvalého bydliska a požiadať o výpis všetkých občianskoprávnych konaní vedených na vašu osobu. Prípadných veriteľov potom kontaktujte a dlh s nimi vysporiadajte.

„Na záver je dôležité dodať, že tieto informácie zistíte len sami o sebe. Ak ich potrebujete o niekom inom, musíte mať plnú moc vystavenú na tento účel od danej osoby, alebo vám tieto potvrdenia musí druhý človek zistiť a ukázať osobne,“ dopĺňa M. Zborovský.
 
Zdroj: Home Credit, Foto: redakcia