Radíme: Týchto 5 finančných otázok si s partnerom vyjasnite čím skôr

Autor: redakcia
22.11.2019 (10:00)

Spolužitie partnerov v jednej domácnosti so sebou často prináša každodenné problémy, ktoré môžu nastať pri spoločnom hospodárení s financiami, uhrádzaní bežných výdavkov, so splácaním pôžičiek či sporením. Hovorte o nich čím skôr, ideálne ešte pred tým, ako začnete žiť pod jednou strechou.

1. Hovorte si pravdu o dlhoch a pôžičkách

Prípadné finančné problémy a záväzky čo i len jedného z partnerov môžu mať zásadný vplyv na fungovanie celej domácnosti. Preto by sa navzájom mali o nich informovať. „Či už ide o akúkoľvek väčšiu pôžičku alebo lízing na auto, nikdy nič z minulosti nezamlčujte. V otázke dlhov by ste mali držať spolu, pretože tak lepšie zvládnete splácanie v prípade ťažkostí, kedy vám partner môže pomôcť. Klamať sa rozhodne nevyplatí, najmä ak ste sa rozhodli pre spoločnú hypotéku. Ak máte vy alebo váš partner zlú platobnú históriu, naplnenie vašich snov o novom bývaní na tom môže rýchlo stroskotať,“ radí ombudsman spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský.

2. Ako to urobíme s platením účtov?

Ak sa snažíte vysporiadať s tým, kto, čo a ako bude platiť, v zásade máte tri možnosti:

Oddelené účty sú správnou voľbou pre tých, ktorí si chcú zachovať pocit istej nezávislosti. Stanovte si však pravidlá, akým spôsobom budete platiť za spoločné veci, ako je nájom, energie, internet či nákup potravín. Vo väčšine vzťahov totiž nikdy jeden neplatí všetko a druhý nič. Dohodnite sa napríklad, že si výdavky rozdelíte spravodlivo podľa príjmov, alebo na polovicu.

Spoločný účet je riešením pre páry, ktoré nemajú problém s tým, že budú hospodáriť bez výhrad spolu. Svoje výplaty si nechávajú zasielať na účet, ku ktorému majú obaja platobnú kartu. Výhodou je, že nemusia riešiť, či náhodou jeden nenakúpil už tento mesiac toho priveľa a teraz je na rade druhý. Nevýhoda spočíva v strate nezávislosti. Problém môže nastať, ak jeden míňa viac, než sa tomu druhému zdá normálne. Dohodnite sa preto na sume, ktorú každý mesiac môžete minúť bez toho, aby ste ju museli svojmu partnerovi zdôvodňovať. Spoločný aj oddelený účet je akýmsi kompromisným riešením. V dnešnej dobe, keď mnoho bánk ponúka účty zadarmo, toto riešenie ani nijako nezaťaží rodinný rozpočet. V praxi to vyzerá tak, že partneri dostávajú výplatu na svoje účty, odkiaľ vopred dohodnutú čiastku posielajú na spoločný účet. Z neho sa potom platia výdavky za nákupy alebo inkaso. Človek tak nestratí nezávislosť a nemusí riešiť, či má zaplatiť tento nákup, alebo až ten ďalší.

3. Je váš partner držgroš alebo rozšafný?

Odlišný postoj partnerov k financiám môže vzťahom poriadne otriasť. Napríklad, keď jeden rád cestuje a druhý zas uprednostňuje materiálne veci do domácnosti. Odlišné priority sa najviac ukážu v dobe, kedy je potrebné utiahnuť opasky. Je preto dobré poznať priority svojho partnera. Držgroši a rozšafní musia nájsť spoločný kompromis. Finančné návyky mnohokrát pochádzajú už z detstva a často kopírujú správanie sa rodičov, pričom sú často citlivou témou. Ich riešenie preto neodkladajte až na vypäté situácie.

4. Financie a deti

Ak spolu plánujete deti, určite je to príležitosť pre ďalší rozhovor o financiách. Otázkou nie je len to, či si dieťa môžete dovoliť. Budete stáť tiež pred rozhodnutím, koľko si dovolíte v budúcnosti míňať na jeho štúdium, mimoškolské aktivity, tréningy, aká by mala byť výška vreckového a od koľkých rokov ho dieťaťu dávať.

5. Máte plány do budúcnosti?

Je pravdepodobné, že obaja chcete žiť spolu čo najdlhšie a tým pádom príde na rad aj otázka odkladania si úspor na neskoršie obdobie, vrátane dôchodku. Ak chcete stráviť bezstarostnú starobu, začnite si šetriť na dôchodok už dnes. Štátny dôchodok vám totiž stačiť nebude.
 
Zdroj: Home Credit, Foto: Brodie Vissers, Burst.shopify.com