Čo je blockchain

Blockchain je bezpečná sieť. Všetky data v sieti sú šifrované hashovacím algoritnom. Aj vy sa môžete stať súčasťou siete, ak ponúknete časť výpočtového výkonu svojho počítača.

Implementácia blockchainu pozostáva z dvoch druhov záznamov: transakcií a blokov. Transakcie predstavujú dáta vložené do databázy užívateľovi, bloky potom záznamy potvrdzujúce, kedy a ako bola konkrétna transakcia pridaná do databázy blockchainu. Transakcie sú vytvárané užívateľmi, ktorí systém používajú ako databázu (v prípade kryptomeny ako účtovnú knihu). Bloky oproti tomu vytvárajú ťažiari, ktorí používajú softvér či hardvér vytvorený špecificky na vytváranie blokov.

Transakcie vytvorené užívateľmi sú voľne odovzdávané od uzla k uzlu podľa toho, kto má práve s kým naviazané spojenie. Definícia validnej transakcie sa líši v závislosti na štandarde, ktorý implementuje väčšina uzlov v sieti. V prípade väčšiny kryptomien je za validnú transakciu väčšinou považovaná taká, ktorá má správny elektronický podpis užívateľa, míňa peniaze z existujúcej peňaženky, ku ktorej užívateľ podpisom preukazuje vlastníctvo, a zároveň spĺňa niekoľko ďalších podmienok, ako napríklad patričný honorár (fee) pre ťažiara alebo uplynutie dostatočnej doby od chvíle, kedy bola zadaná posledná transakcie s týmto kusom meny.

Ťažobné spoločnosti sa potom snažia vytvoriť blok, ktorý potvrdzuje a začleňuje tieto transakcie do reťaze - blockchainu. V kryptomenách založených na Bitcoine sú ťažiari motivovaní k ťaženiu dvomi druhmi odmien: preddefinovanou odmenou za vyťažený blok a transakčnými poplatkami či honorármi (fee), ktoré sú vyplatené ktorémukoľvek ťažiarovi, ktorý správne potvrdí transakciu.

V praxi to funguje tak, že po zadaní vášho príkazu na operáciu sa informácia vyšle ťažiarom a po zaradení do bloku dostane transakcia potvrdenie. Na jednej veci sa podieľa viacero, na sebe nezávislých, ťažiarov a navzájom si potvrdzujú, či všetci dostali rovnaký výsledok.

Toto má viacero účelov. Zabezpečuje to, že bloková jednotka má chronologické poradie, chráni neutralitu siete a zabezpečuje, že stav systému bol dohodnutý viacerými rôznymi počítačmi. Bloky nie je možné upraviť, pretože by to znehodnotilo všetky nasledujúce bloky. V dôsledku toho je technológia extrémne bezpečná.

Keď bola vaša transakcia potvrdená, znamená to, že bola spracovaná sieťou a je veľmi nepravdepodobné, že bude vrátená. Pri prevode veľkých čiastok má zvyčajne zmysel čakať na niekoľko potvrdení, pretože každé potvrdenie exponenciálne zníži riziko vrátenia transakcie.

Odporucame
 ► Čo je bitcoin
 ► Ako môžem získať bitcoin
 ► Ako sa ťažia bitcoiny
 ► Ako môžem predať bitcoin
 ► Čo je to ethereum
 ► Čo je to litecoin
 

Zdroj: wikipedia, kryptoweb.sk