Ako sa ťažia bitcoiny

Celý model ťažby bitcoinu je na prvý pohľad jednoduchý. Majitelia (=baník alebo "miner") špeciálnych výkonných počítačov/grafických kariet (=hardware) poskytujú svoj výpočtový výkon decentralizovanej sieti, ktorá udržiava v chode systém bitcoinových transakcií. Decentralizovaná sieť znamená, všetky počítače sú si "rovné", žiaden nie je nadriadený, a nemá právo sieť zničiť alebo iným spôsobom ju vyradiť z prevádzky.

Keď hovoríme o hardware, myslíme tým procesory, ktoré sú presne navrhnuté tak, aby mali čo najvyšší výkon a čo najnižšiu spotrebu pri výpočte SHA-256 (spôsob kryptovania), ktorým je Bitcoin hashovaný.Pomocou hardware spoločne vytvárajú sieť (blockchain) a vykonávajú v jeho systéme operácie zadané medzi všetkými stranami tak, aby všetci dostali to, na čom sa dohodli. Za to majú nárok na odmenu, napríklad práve v bitcoinoch.

Dnes sa ťažba bitcoinov sústreďuje do bitcoinových "fariem". Sú to v podstate haly s tisíckami počítačov, ktoré nerobia nič iné, len ťažia. Veľa z týchto fariem sa nachádza oblastiach s nízkou cenou elektrickej energie.

Počet kusov bitcoinov určených na ťažbu je limitovaný, tak ako množstvo suroviny v každej bani. Preto sa hovorí, že danú vec „ťažia“. Bitcoin je totiž navrhnutý tak, aby sa jeho celkový počet v obehu zastavil na 21 000 000 kusov. Dnes (2018) je vyťažených viac ako 80% a ťažba je čím ďalej tým náročnejšia. Systém je nastavený tak, že drvivá väčšina bitcoinov sa vyťaží do roku 2030. Úplne všetky bitcoiny by mali byť vyťažené do roku 2140.

Na to, aby ste mohli ťažiť bitcoiny, musíte mať špeciálny softvér, napríklad: MinePeon, EasyMiner, BFGMiner alebo CGMiner. Vaše šance na ťažbu sa zvyšujú ak sa pripojíte k iným "minerom do poolu".

Odporucame
 ► Čo je bitcoin
 ► Ako môžem získať bitcoin
 ► Ako môžem predať bitcoin
 ► Čo je blockchain
 ► Čo je to ethereum
 ► Čo je to litecoin


Zdroj: Kryptoweb.sk