Čo je to ethereum

Ethereum je, rovnako ako bitcoin, kryptomena založená na decentralizovanej databáze, ktorá uchováva a chráni neustále sa zvyšujúci počet záznamov. V informatike je tento špeciálny druh databázy označovaný anglickým slovom blockchain. Zároveň však ide o decentralizovaný virtuálny stroj na chod takzvaných „smart contracts“ („inteligentných kontraktov“).

Ethereum vznikol v roku 2015. O vznik etherea sa postaral rusko-kanadský programátor a vývojár kryptomien Vitalik Buterin, ktorý sa okrem iného podieľal aj na vývoji bitcoinu. Skôr než o vytvorenie novej kryptomeny išlo však vývojárom o to, aby vznikla zdieľaná výpočtová platforma umožňujúca využiť blockchain na prevádzku decentralizovaných aplikácií.

Celý vývoj bol financovaný formou crowdfundingu a vybralo sa necelých 18 miliónov eur. Sieť Etherea bola následne spustená 30. júla 2015, zhruba po dvoch rokoch od popísania celého konceptu. Ethereum patrí svojím charakterom do kategórie kryptomien ďalšej generácie, ktoré bývajú často označované ako Bitcoin 2.0.

Ďalšie informácie o kryptomenách nájdete tu.

Odporucame
 ► Čo je bitcoin
 ► Ako môžem získať bitcoin
 ► Ako sa ťažia bitcoiny
 ► Ako môžem predať bitcoin
 ► Čo je to blockchain
 ► Čo je to litecoin

Ethereum poskytuje ideálne prostredie pre inteligentné kontrakty

Primárny účel vzniku Etherea je zdokonalenie inteligentných kontraktov a ich rozšírenie do širokej praxe, kde by napríklad mohli nahradiť a svojím spôsobom decentralizovať všetky klasické zmluvy a dohody. Ich fungovanie je na chod celej siete úplne zásadné, a práve tým sa ethereum výrazne odlišuje od bitcoinu.

Bitcoin bol prvou technológiou, ktorá podporovala základné inteligentné kontrakty v tom zmysle, že sieť dokáže previesť niečo hodnotné z jednej osoby na druhú. Celá sieť uzlov potvrdí a schváli transakciu iba v tom prípade, že sú splnené všetky určené podmienky. Bitcoin je však obmedzený len na prípad s použitím meny.

Oproti tomu Ethereum nahradilo veľmi ohraničený skriptovací jazyk bitcoinu (obsahuje len približne 100 skriptov) jazykom, ktorý umožnuje vývojárom písať svoje vlastné programy, a teda aj inteligentné kontrakty. Inteligentné kontrakty sú vlastne programy vykonávajúce presne to, čo nastavia ich tvorcovia. Kontrakty vám pomôžu transparentným a nekonfliktním procesom vymeniť peniaze, majetok, akcie alebo skrátka čokoľvek cenné, a to s tým, že sa vyvarujete akýchkoľvek zásahov tretích strán (právnik, notár).

Veľmi obľúbený príklad na pochopenie inteligentných kontraktov je ich prirovnanie k akémusi digitálnemu predajnému automatu. Počítačový vedec a kryptológ Nick Szabo opísal, ako môžu používatelia vkladať dáta či niečo hodnotné do automatu a z rovnakého stroja získať finálnu položku (napr. nápoj alebo dom).

Ether slúži ako palivo Ethereum siete

Každá akcia v Ethereum sieti stojí určité množstvo „paliva“, ktoré je založené na potrebnom výpočtovom výkone a dĺžke chodu akcie. Namiesto toho, aby ether fungoval ako klasická virtuálna mena, je využívaný práve ako digitálne palivo celej siete.

Ťažiari na popud správcu inteligentného kontraktu vyvolajú časť programu (zmena, zmazanie, úprava), a sú za to odmenení v etheroch. Bežná transakcia napríklad stojí 500 jednotiek paliva, toto množstvo sa následne prepočíta na ethery a výsledná suma funguje ako transakčný poplatok, podobne ako je to aj v prípade bitcoinov.

Rozdiely mezi bitcoinom a ethereom

Ako už bolo povedané, bitcoin aj ethereum sú siete založené na verejnej a decentralizovanej blockchain databáze. Hoci medzi týmito sieťami existujú významné technické rozdiely, najpodstatnejší je fakt, že sa Bitcoin a Ethereum úplne líšia svojím účelom a schopnosťou.

Kým Bitcoin blockchain sa používa na sledovanie transakcií s virtuálnou menou bitcoin, Ethereum blockchain sa zameriava na spúšťanie zdrojového kódu akejkoľvek decentralizovanej aplikácie (inteligentné kontrakty).

Ďalším z rozdielov je priemerný čas na vyťaženie jedného bloku – v bitcoinovej databáze je to zhruba 10 minút, kdežto v prípade etherea ide iba o 12 sekúnd. Z toho dôvodu je potvrdzovanie transakcií rýchlejšie. Ether tak nemusí riešiť rovnaké problémy so škálovaním, ktoré už dlhú dobu sprevádza práve bitcoin.

Navyše dve tretiny všetkých bitcoinov už boli vyťažené a väčšina z nich pripadla prvotným ťažiarom, naopak, ethereum sa rozhodlo ponúkať prvé ethery v predpredaji a pravdepodobne až v roku 2020 bude vyťažená polovica všetkých etherov.

Ethereum Hard Fork – nielen bitcoin prešiel rozdelením na dve vetvy

Prakticky odo dňa svojho vzniku na seba ethereum strhávalo veľkú pozornosť. Zlomový okamih nastal v roku 2016, keď vznikla organizácia DAO (D istributed A utonomous O rganization). Cieľom DAO bolo pomocou inteligentných kontraktov na ethereum sieti poskytnúť decentralizovaný obchodný model komerčným, ale aj neziskovým spoločnostiam. Počas necelého mesiaca sa na tento ambiciózny projekt vybrala suma vo výške 150 miliónov dolárov. Problém nastal o ďalší mesiac neskôr, keď došlo k hekerskému útoku na organizáciu, pri ktorom anonymná skupina odcudzila 50 miliónov dolárov v etheroch.

Táto udalosť vyvolala v celej komunite značné rozhorčenie, a nakoniec viedla až k jej rozdeleniu. Jedna časť podporovala navrátenie peňazí späť k investorom, čo by však vyžadovalo vykonať veľké zmeny a rozvetviť celú Ethereum sieť, zatiaľ čo druhá časť komunity podporovala pokračovanie v súčasnej sieti bez väčších zmien. Nakoniec zvíťazil radikálnejší variant rozdelenia siete alebo „hard fork“, a celá blockchain databáza sa tak rozdelila do dvoch odlišných vetiev – na ethereum a ethereum classic.

Rozdelenie prebehlo trochu hekticky, a dodnes je kritizovaný celý jeho priebeh. Rozhodujúceho hlasovania o zmenách v ethereum blockchainu sa zúčastnilo iba 860 používateľov tejto meny, zároveň bol celý priebeh tohto „hard forku“ opakovane pod útokom hekerov. Napriek tomu však ether túto krízu prekonal a po roku patrí medzi najpopulárnejšie kryptomeny.

Na internetových burzách a v zmenárňach môžete ethereum zameniť za väčšinu svetových mien (USD, GBP), ale aj za bitcoiny a ďalšie kryptomeny. Podmienkou na nákup je aktívna ethereum peňaženka a registrácia s overením identity, pri ktorom je nutné doložiť kópiu občianskeho preukazu a dokumentu s vašou adresou (napríklad výpis z účtu).

Ako vybrať najlepšiu ethereum peňaženku?

Pre koncového používateľa, ktorý ethereum iba vlastní alebo vlastniť chce, je najdôležitejšie mať kde ethery ukladať. Rovnako ako v prípade bitcoinov, najjednoduchším riešením je založenie ethereum peňaženky.

elektronických peňaženiek existuje niekoľko druhov – vyberať môžete z klasických desktopových peňaženiek pre váš počítač, mobilných peňaženiek v podobe aplikácií do smart telefónov alebo čisto online peňaženiek dostupných len cez prehliadač vo vašom zariadení. V histórii sa však už niekoľkokrát stalo, že nielen peňaženky prišli pre útoky hackerov o veľké množstvo uložených kryptomien.

Najbezpečnejším riešením, ako ethereum ukladať, sú preto hardvérové peňaženky. Tie fungujú podobným spôsobom ako softvérové peňaženky, avšak všetky uchovávané súkromné kľúče používateľa sa nachádzajú v bezpečnom hardvérovom zariadení, a sú tak imúnne voči počítačovým vírusom a útokom hackerov. Taktiež potvrdenie transakcií prebieha mimo PC s niekoľkonásobným overením a len jednosmernou cestou.


Zdroj: kryptoweb.sk