Druhá karta k účtu či balíku nie je zadarmo

Autor: Andrej Dorič
04.07.2012 (07:00)

Poplatky za viac ako jednu kartu sú od 7 do 40 eur ročne podľa druhu balíka a typu karty.  
 
Ak cestujete do zahraničia na dovolenku alebo pracovne, je vhodné mať obe druhy platobných kariet Visa aj MasterCard, aby ste sa vyhli prípadnej neakceptácie jednej z nich. Za dodatočnú kartu si od vás banky zvyčajne opýtaju poplatok.

Poplatky za dodatočnú kartu sa líšia podľa toho aký balík vlastníte, ale aj od typu karty. Najdrahšie sú dodatočné karty vtedy, ak máte v banke iba bežný účet bez balíka. V OTP banke dostanete k účtu debetnú embosovanú platobnú kartu MasterCard Standard za ročný poplatok je 20 eur a kartu MasterCard Gold za 40 eur ročne. Elektronická karta stojí ročne 7 eur. 

ČSOB máte v cene balíkov Pohoda, FUN účet jednu kartu Maestro v cene balíka. Ak by ste mali záujem o dodatočnú kartu k balíku, v prípade embosovanej MasterCard si zaplatíte mesačne 1,65 eur (ročne 19,80 eur). Za neemobosovanej debetnej kartu Maestro zaplatíte mesačne 0,60 eur (7,20 eur). „Druhá karta sa vždy spoplatňuje bez ohľadu na druh balíka. Výška poplatku závisí od druhu karty,“ vysvetľuje Andrea Lazar, riaditeľka odboru Konfort platieb ČSOB.

Tatra banka vydáva klientom k balíku služieb tiež jednu kartu Visa Electron. „ Pri záujme o kartu MasterCard nerozlišujeme, či má klient balík služieb alebo štandardný bežný účet,“ vysvetľuje Marína Smolková, hovorkyňa Tatra banky. Poplatok za vydanie debetnej karty MasterCard je 2 eurá mesačne ( 24 eur ročne). 

Ak by ste v Tatra banke chceli debetnú neembosovanú Visa kartu- v balíku služieb ju dostanete bez poplatku a mimo balíka za 1 euro mesačne ( 12 eur ročne). 

Ako sa vyhnúť poplatkom za viacero kariet 

Zvoľte si správny balík služieb, kde sú dve alebo viacero kariet v cene balíka. Priplatíte si síce za balík, ale nebudete platiť extra za ďalšiu kartu. 

Ak máte v OTP banke aktivovaný Balík MAX, ktorý stojí skoro 9 eur a splníte podmienky banky na vydanie embosovanej karty, môžete získať kartu MasterCard Standard alebo MasterCard Gold bez poplatku. „K ostatným Balíkom BASE a PLUS je možné karty získať za štandardný ročný poplatok 7 eur,“ dodáva Zuzana Krenyitzká hovorkyňa banky.

Ak si vyberie balík Extra Pohoda v ČSOB, tiež dostanete embosovanú debetku v cene balíka aj s celoročným cestovným poistením pre držiteľa karty. Ale za tento balík zaplatíte ročne 8 eur.

Poplatky za platobné karty (ročne v eur)
  embosovaná debetka MarterCard neembosovaná debetka kreditka
ČSOB 19,80 7,20 19,80
OTP 20 7 23,30
Tatra banka 24  12 27,48Kreditky nie sú vždy drahšie

Ak by ste chceli v OTP banke kreditnú neembosovanú kartu, zaplatíte ročne 23,30 eur, čo je lacnejšie ako embosovaná debetka MasterCard Gold za 40 eur ročne. Za dodatočnú neembosovanú kreditkuMasterCard zaplatíte ešte 5 eur ročne navyše. 

ČSOB si naúčtuje za MasterCard Standard podobne ako za debetku 1,65 eur mesačne a za neembosovanú kreditku MasterCard 1 euro mesačne. 

V Tatra banke dostanete kreditku len od spoločnosti Visa za mesačný poplatok pri Visa štandart 2,29 eur, pri Visa Gold za 8 eur mesačne a za platinovú Visa si banka vypýta až 20 eur mesačne. 

Pozrite si tiež:
Prečo si radšej vziať platobnú kartu na dovolenku
Zo zahraničia príde karta znehodnotená 
Zmena PINu cez bankomat nie je zadarmo
Zdroj: banky, Foto: Ivan Sedlak