Hypotéka na kúpu chaty, apartmánu, ateliéru a iných neštandardných nehnuteľností – ako na to?

Autor: redakčne upravené
23.10.2020 (10:30)

Banky štandardne poskytujú hypotéky na kúpu bytu alebo rodinného domu. Ak chcete kúpiť apartmán alebo ateliér, zbystrite pozornosť. Pri špecifikácii nehnuteľnosti je rozhodujúce, ako je zapísaná na liste vlastníctva.

Kataster v prípade priestorov v bytových komplexoch rozlišuje len dve formy: byt a nebytový priestor. Ako ale máte postupovať, ak ste sa rozhodli kúpiť neštandardnú nehnuteľnosť? A čo vlastne sú podľa bánk neštandardné nehnuteľnosti?

Charakteristika neštandardnej nehnuteľnosti z pohľadu banky

Ako sme už spomenuli, nehnuteľnosti sú na liste vlastníctva v katastri nehnuteľností charakterizované podľa vopred stanovených pravidiel. V novopostavených bytových komplexoch sa okrem bytov ako takých môžete stretnúť aj s pojmami ako apartmán alebo ateliér. Apartmánmi alebo ateliérmi sú označované tie obytné jednotky, ktoré nespĺňajú podmienky podľa stavebného zákona a teda nemôžu byť zapísané na katastri ako byty. Napríklad sú menej slnečné, nemajú potrebný komfort bývania, sú hlučnejšie. Jedným slovom, nespĺňajú podmienky, ktoré na charakter bytu ustanovujú naše právne predpisy. Na jednej strane sú tieto nehnuteľnosti lacnejšie, ale keďže sú to nebytové priestory, spájajú sa s nimi niektoré riziká, napríklad nemožnosť prihlásiť sa v nich na trvalý pobyt. Na tieto typy bývania vám síce banka hypotéku poskytne, ale môže znížiť výšku úveru, prípadne ju dostanete najviac na 8 rokov.

BannerHC-banky.sk

Hypotéka na chatu a iné nehnuteľnosti slúžiace na rekreáciu

K neštandardným nehnuteľnostiam patria aj rekreačné chaty alebo záhradné domy, aj napriek tomu, že sú určené na celoročné bývanie. Ak sa rozhodnete pre kúpu takejto nehnuteľnosti, počítajte s tým, že jej financovanie banky posudzujú individuálne. Rozhodujúcimi sú lokalita, občianska vybavenosť okolia, účel ich využitia a tiež dôvod, prečo majú práve takúto charakteristiku. Často sa jedná o zástavby v chránených krajinných oblastiach alebo povodiach veľkých tokov, takže stavebný úrad a kataster im zo zákona ani nemôže priradiť status rodinných domov. Aj tu, obdobne ako pri nebytových priestoroch je zjavné, že tieto nehnuteľnosti slúžia na riadne celoročné bývanie. Pri rekreačných objektoch banka od vás automaticky bude okrem znaleckého posudku vyžadovať aj potvrdenie obce o tom, že nehnuteľnosť je celoročne obývateľná. Samozrejmosťou sú kompletne vybudované inžinierske siete, teda prívod elektriny, vody a zabezpečenie kanalizácie. Banky však musia zohľadňovať rizikovosť a prípadnú likviditu týchto nehnuteľností (najmä pri uplatnení záložného práva v prípade nesplácania hypotéky) a na ich kúpu vám poskytnú v priemere 60% až 80% z ich hodnoty. Konzultácia s hypotekárnym špecialistom vám toto komplikovanejšie financovanie môže uľahčiť.

Hypotéka na polyfunkčné nehnuteľnosti

Individuálne vám schvália hypotéku aj na kúpu polyfunkčných objektov, teda budov určených na bývanie a podnikanie zároveň alebo luxusných a veľkometrážnych bytov. Tieto sú väčšinou rádovo drahšie a tým pádom aj ťažšie predajné, preto je ich financovanie formou hypotéky aj zložitejšie. Najkomplikovanejšie je riešenie financovania kúpy polyfunkčných objektov.

Hypotéka na drevodomy

Aj napriek tomu, že drevodom nie je tradičným murovaným domom, niektoré banky vedia budúcim majiteľom ich stavbu financovať aj formou hypotéky so splatnosťou 30 rokov a do 80% LTV. Základnou podmienkou je, že takáto stavba musí mať pevné murované základy a musí mať také technické parametre, ktoré zabezpečia jej plnohodnotné využitie a dostatočnú životnosť.

Hypotéka na montované domy

Hypotekárni špecialiti sa čoraz častejšie stretávajú s otázkou: ,,Ako financovať kúpu montovaného domu?“ V prípade financovania výstavby alebo kúpy ich banky akceptujú podobne ako v prípade drevodomov. Vo väčšine bánk je posúdenie žiadosti na financovanie takejto nehnuteľnosti individuálne, jej schválenie je reálne. Montovaný dom je možné aj založiť.

Hypotéky na nadrozmerné byty a vily

Aj napriek tomu, že banky veľmi neobľubujú financovanie luxusných nehnuteľností, vedia ich financovať aj založiť. Vzhľadom k náročnejšej likvidite v prípade zlyhaného úveru pristupujú k schvaľovaniu hypotéky na tieto typy nehnuteľností s veľkou opatrnosťou.

Hypotéka vs spotrebný úver a doba splatnosti

V nadväznosti na odporúčania NBS, ktoré sú v platnosti od marca 2017, banky pristúpili k zmenám v poskytovaní úverov na neštandardné nehnuteľnosti. Vo všeobecnosti platí, že na kúpu rekreačných nehnuteľností vám banka poskytne úver maximálne na 8 rokov, pri apartmánoch v bytových komplexoch, ktoré slúžia na trvalé bývanie a sú vo väčších mestách, môžete získať klasickú hypotéku so splatnosťou 30 rokov. Samozrejme, banky sa jednotlivými detailmi v týchto podmienkach líšia.

Odporúčania z pohľadu hypotekárneho špecialistu

Poskytnutie hypotéky na kúpu neštandardnej nehnuteľnosti spravidla podlieha individuálnemu schvaľovaniu, pričom banky prísnejšie vyhodnocujú ich kvalitu a hodnotu. Ak plánujete kúpu takého typu nehnuteľnosti, obráťte sa na hypošpecialistov, ktorí vám poradia, na čo si máte dávať pozor, aby ste kúpu uskutočnili s úspechom a bez stresov.
 
Zdroj: hypoconsulting.sk, Foto: redakcia