INVESTOVANIE: Prečo Index S&P500 dlhodobo rastie? Časť 1.

Autor: redakcia
06.07.2020 (19:02)

Pri investovaní do indexových fondov ste sa určite stretli s Indexom S&P500. Prinášame vám fakty z histórie tohto indexu a vysvetlíme vám, ako je to možné, že Index S&P500 dlhodobo rastie.


Čo je Index S&P 500 a jeho historický vývoj

S&P500 je skrátený názov Standard&Poor´s 500. Index vznikol v 30-tych rokoch minulého storočia a zo začiatku zďaleka nesledoval toľko firiem ako dnes. V roku 1957 sa index rozšíril a začal sledovať 500 najvýznamnejších amerických spoločností. Keďže Index S&P500 sleduje najväčšie verejne obchodované spoločnosti v USA, je všeobecne považovaný za najlepší ukazovateľ amerických akcií s vysokou kapitalizáciou.

IndexS&P500 sa pravidelne prehodnocuje (4-krát ročne), vypadávajú z neho neúspešné firmy, ktorým klesajú príjmy a zisk až nakoniec nie sú dosť veľké, aby v indexe ostali. Na ich miesto sa dostávajú nové firmy, ktorým sa darí a zvyšujú svoj podiel na trhu. Týmto mechaniznom sa zabezpečuje, že v indexe sú stále sledované len TOP firmy, tzv. "ekonomická smotánka". Zisky týchto firiem sledovaných v indexe a teda aj ceny ich akcií rastú rýchlejšie, ako je priemer v hospodárstve. V septmebri 2019 sa v indexe S&P500 nachádzalo len 60 firiem, ktoré patrili do pôvodnej zostavy v roku 1957. Očakáva sa, že turbulentné dianie v ekonomickej sfére, fúzie, akvizície a rast nových spoločností s hodnotou v miliardách dolárov bude viesť k tomu, že firmy sa udržia v indexe S&P500 čoraz kratšie a v nasledujúcich rokoch bude vymenených približne polovica súčasných spoločností. (zdroj qz.com).

Hodnota indexu S&P500 sa aktualizuje každých 15 sekúnd, čo je 1 559 krát počas obchodného dňa.
 

Index S&P500 sa neustále mení

Firmy zastúpené v indexe pôsobia v rôznych odvetiach a preto index používa klasifikáciu, aby v tom bol poriadok. V USA sa používa klasifikácia GICS (Global Industry Classification Standard), ktorá firmy rozškatuľkuje na 11 hlavných sektorov, 24 podsektorov, 69 skupín a 158 podskupín. Tak, ako sa menia firmy v indexe, mení sa aj sektorové zloženie indexu. Podiel niektorých sektorov stúpa, iných klesá. Tieto zmeny sú buď trvalé a teda súvisia s dlhodobým trendom, alebo sú dočasné a súvisia s fázou ekonomického cyklu. Samozrejme na zloženie indexu majú vplyv aj veľké udalosti na trhu, ako prasknutie Dot-com bubliny, či hypotekárna kríza.

V ďalšom článku sa pozrieme nato, ako sa menilo zloženie indexu S&P500 počas posledných 30 rokov.
Zdroj: Wikipedia, qz.com, Privatbanka, Foto: Mitul Shah, Burst.shopify.com