Ako investovať v čase krízy a po jej skončení? časť 2.
Autor: redakčne upravené26.06.2020 (09:45)
Prečo sa trhy prepadli tak prudko? Kedy začať s investovaním? Podľa prepočtov, ktoré vychádzajú z reálnych historických údajov za posledné polstoročie (od začiatku roku 1970), je vyčkávacia taktika vždy horšou možnosťou.
„V obavách, čo môže budúcnosť priniesť, môžu investori zvažovať, či je v súčasnosti vhodný čas na začatie dlhodobej pravidelnej investície, alebo by bolo prezieravejšie počkať, napr. rok. Podľa prepočtov, ktoré vychádzajú z reálnych historických údajov za posledné polstoročie (od začiatku roku 1970), je vyčkávacia taktika vždy horšou možnosťou,“ vysvetľuje Michal Nalevanko riaditeľ analytickej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy. „Hlavnými dôvodmi, prečo neodkladať začiatok investovania, je skracovanie investičného horizontu a menšia suma, ktorú tak investujeme.“
- BLOG: Investovanie
- Akcie včera prepadli. Investori sa vydesili z druhej vlny nákazy v USA
- K tejto kríze pristúpili investori rozumnejšie než k tej minulej
- Čo je investičný certifikát?
- Dlhopisy: Aké riziká sú spojené s investovaním do firemných dlhopisov?
- Čo robiť, keď padajú trhy? Deväť otázok a odpovedí
- Všetko o investovaní
Investičné odporúčania a ponaučenia
Odborníci na investovanie sa zhodujú v nasledujúcich záveroch a odporúčaniach, ktoré priniesla (nielen) koronakríza:- Aj koronakríza je kríza ako každá iná.
- Nepanikárte: Keď trhy padajú, strach a panika sú prirodzené inštinkty, no podľahnúť im môže mať katastrofálne následky. To, čo sa na trhoch v nejakej chvíli deje, nemá byť dôvodom na zmenu vhodne zvolenej dlhodobej stratégie. Nemeňte stragégiu a dodržte investičný horizont.
- Ak vám klesol príjem, znížte investovanú sumu, podľa možnosti však investíciu neprerušte.
- Výkyvy počas krízy sú pripomenutím toho, že krátkodobé investovanie je oxymoron.
- Investujte. Pokiaľ má niekto záujem dlhodobo investovať, odkladať začiatok v nádeji na „lepšie časy“ je vždy horšou možnosťou. Práve poklesy trhov sú ideálne na investovanie a výrazné zhodnotenie investície.
- Zvýšte pravidelné vklady. Samozrejme ak to vaša finančná situácia dovoľuje. Pri poklese ceny akcií, nakupujete vo výpredaji
- Čas sú peniaze. V kríze to platí ešte viac. Kríza, aj tá koronová, je len jedna malá epizóda dvadsať- či tridsaťročného investovania. Z dlhodobého hľadiska investície nestrácajú. Rastú.
- Diverzifikujte. Pravidelným investovaním si znižujete riziko v čase. Nespoliehajte len na jeden cenný papier. Vždy sa nájdu investície, ktoré majú vyššie výnosy, prípadne nižšie straty. Vhodnou kombináciou väčšieho počtu cenných papierov dokážete správne diverzifikovať a chrániť svoje úspory.
- Ak chcete teraz urobiť jednorazovú investíciu, rozhodne by to nemalo byť o jednom nákupe. Rozdeľte ju na 3-6 tranží.
Prečo bol jarný prepad na akciových trhoch taký prudký?
Prečo sa trhy od polovice februára až do približne polovice marca prepadli najrýchlejším tempom v histórii? Faktorov bolo viac. V prvom rade to boli predražené akcie. Na korekciu trhu sa v podstate čakalo. Ďalším faktorom boli špekulanti s horúcimi (teda požičanými) peniazmi, ktorí rýchlo „odskakovali“ z trhu a robotickí, investori. Títo prepad prehĺbili tým, že reagovali rýchlym stiahnutím veľkých súm z akciového trhu. A v neposlednom rade to bola oneskorená reakcia investorov: príchod krízy bol jasný už v januári, avšak trhy si dlho nepripúšťali globálny dopad, a tak sa pokles skoncentroval do jediného mesiaca.Zdroj: Partners Investments, OVB , Foto: Ivan Sedlák
Tweet