Investovať do zlata je možné viacerými spôsobmi. Poradíme ako nato.

Autor: redakcia
06.06.2022 (12:00)

Žltý kov by mal tvoriť doplnok k iným investíciám. Odborníci radia, že jeho podiel v portfóliu by mal byť ideálne od 5 do 10 %.

V časoch neistoty, poklesoch akcií na finančných trhoch a pokračujúcej vojne na Ukrajine sa niektorí investori utiekajú k nákupu zlata. To je považované za bezpečný prístav pre investorov. Navyše, sa zrýchľuje inflácia, ktorá znehodnocuje hodnotu peňazí.

Na druhej strane tento žltý kov niektorí odborníci nepovažujú celkom za investíciu, lebo neprináša pravidelný výnos ako akcie či dlhopisy, ale napriek tomu sa na ňom dá zarobiť. Ak sa jeho cena časom zvýši oproti vašej nákupnej cene, vy ho predáte so ziskom. Investor by však mal poznať silné a slabé stránky tohto cenného kovu, aby vedel správne jeho nákup načasovať.

Za prvý štvrťrok tohto roka cena zlata stúpla o približne 8%, ale dopyt po ňom medziročne poskočil až o tretinu. Po šoku z vypuknutia vojny na Ukrajine na konci februára, keď cena žltého kovu vyskočila až nad 2000 dolárov za uncu sa ustálila na dnešných 1855 dolárov za uncu.

Investičné zlato

Zlato by podľa odborníkov nemalo chýbať v žiadnom investičnom portfóliu. Je považované za dobrý nástroj diverzifikácie a stávku na istotu počas turbulentných časov.

Do tohto drahého kovu by ste však nemali vrážať všetky svoje úspory. Zlato by malo skôr tvoriť doplnok k iným investíciám. Odborníci radia, že jeho podiel na portfóliu by mal byť ideálne od 5 do 10 %.

Ideálne je kupovať ho vtedy, keď je lacné, teda v dobrých ekonomických časoch, keď je nízka inflácia. „Naopak predávať sa oplatí práve v čase recesií čí kríz a vojen napríklad v dnešných časoch,“ radí Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY. Okrem vojny na Ukrajine dochádza v súčasnosti aj k rastu úrokových sadzieb, čo je v prípade zlata negatívny faktor. „Rast úrokových sadzieb je rýchlejší ako boli pôvodné očakávania, a preto nákup zlata vo veľkom nemusí byť práve najlepšia investičná stratégia,“ myslí si Michal Orlovský, riaditeľ Erste Private Banking Slovenskej sporiteľne.

Napriek pochmúrnej nálade na trhoch sa zlato ako bezpečný prístav nemusí výrazne posunúť smerom nahor. A to vzhľadom k tomu, že centrálne banky na čele s Fedom začali proces svižného sprísňovania menovej politiky čo znamená, že zvyšujú úroky. Rastú aj dlhopisové výnosy, čo znižuje atraktivitu žltého kovu. Mínusom preň je aj silný dolár. Investori radšej nakupujú americkú menu ako zlato, pretože je likvidnejšia.

Obmedzená likvidita

V porovnaní s akciami, dlhopismi, podielovými fondmi alebo kryptomenami je fyzické zlato menej likvidné (nedá sa predať za hotovosť rýchlo). Ide o fyzickú komoditu, ktorú je potrebné presúvať, prevážať, posudzovať jej pravosť či ho poistiť. A to stojí čas a peniaze.

Likvidita fyzického zlata je preto výrazne nižšia ako „papierového“ zlata (certifikáty na zlato). Ďalšou komplikáciou pre investora je nutnosť fyzicky doručiť zlato protistrane.

Ako môžete zlato naspäť speňažiť

Ak sa klient rozhodne zlato naspäť speňažiť, túto transakciu mu vedia sprostredkovať banky či špecializovaní obchodníci. Banky zvyčajne umožňujú nákup zlata len klientom privátneho bankovníctva, teda bonitnejším ľuďom.
Kto má doma zlaté mince či šperky, môže ich predať u špecializovaných obchodníkov s mincami (numizmatici) alebo s drahými kovmi alebo v dôveryhodných zlatníctvach. Tam by vám mali zmerať rýdzosť zlata, odvážiť ho a ponúknuť férovú trhovú cenu na základe aktuálnych cien na burze.

Tehličky či papier?

Oplatí sa viac nakupovať fyzické zlato alebo zlaté certifikáty? Odpoveď závisí od toho, čo je dôvodom nákupu zlata a čo od toho investor očakáva. Ak sa obávate úplného krachu ekonomiky, má zmysel nakupovať fyzické zlato. „Ak má zlato plniť najmä funkciu ochrany pred infláciou z dlhodobého hľadiska, je viac pragmatickou voľbou papierové zlato, kde sú nižšie poplatky,“ radí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

Zlatý certifikát má aj nevýhody. Vydavateľ takéhoto certifikátu môže skrachovať a nevyplatiť investorovi časť, alebo dokonca celú investovanú sumu, hoci cena zlata môže rásť. „Ak ide o špekuláciu, pre klienta je výhodnejšie investovanie do cenných papierov. V prípade dlhodobej investície, respektíve vytvorenia si poistnej rezervy pre prípad nepredvídateľných udalostí, klienti preferujú investovanie do fyzického zlata,“ vysvetľuje Marek Neckár, riaditeľ odboru privátneho bankovníctva Tatra banky.

Investovanie do zlata je pre trpezlivých investorov, ktorí chcú stabilný výnos. Keď chcete rýchly a vysoký zisk zlato nie je pre vás vhodné.

Tehličky, prúty alebo mince?

Fyzické zlato sa predáva v rôznych formách. Každá z nich má svoje výhody aj nevýhody. Tehličky (odborne nazývané zliatky) majú jedinečné označenie v podobe kódu podobne ako bankovky. Sú preto nezameniteľné. Ich nákup a predaj sa dá primerane preukázať a dokladovať. V porovnaní s mincami nemajú žiadnu umeleckú hodnotu a ich cena je tak bližšie cene kótovanej na burze. Zároveň sa s nimi dá rozumne manipulovať na rozdiel od zlatých prútov. Investícia do prútov musí byť veľká v desiatkach až stovkách tisíc eur.

Do zlata však môžete vložiť aj menšie sumy. Najmenší fyzický objem, ktorý je možné kúpiť za 40 eur je 1 gramová tehlička. Ak do zlata nechcete vložiť tisícky eur, zvoľte kúpu formou certifikátu alebo ETF (Exchange Traded Fund), ktorý kopíruje cenu zlata.

Výhodou zlatých mincí je, že môžu mať aj zberateľskú hodnotu a ich cena môže byť následne vyššia ako obsah kovu, z ktorého sú vyrobené. Pri menších objemoch je podľa odborníkov výhodnejšie investovanie do mincí. Pri väčších sú to tehličky a prúty. Opäť platí, že zlaté tehličky a mince by nemali byť kupované za účelom rýchleho zbohatnutia.

Bezpečnosť nadovšetko

Pri nákupe fyzického zlata je vhodné sa spoľahnúť na odborníkov. Určite by investor nemal kupovať zlato napríklad na online bazáre, na trhu či cez pochybných sprostredkovateľov.

Renomovaní obchodníci so zlatom investorovi garantujú kontrolu rýdzosti tohto kovu najmodernejšími prístrojmi. Existujú aj renomovaní výrobcovia zlatých tehličiek. Medzi najznámejších patria napríklad Rakúska mincovňa, švajčiarska firma Argor Heraeus spoločnosť Valcambi, Metalor, Tanaka a Rand Refinery.

Ako investovať do zlata

  • Držte si ho len ako časť portfólia od 5 do 10%
  • Nakupujete, keď sú ceny nízke v dobrých časoch
  • Spoľahnite sa na banky a investičných poradcov
  • Počítajte s dodatočnými nákladmi na dopravu, uskladnenie a poistenie zlata
  • Dajte si pozor na jeho nižšiu likviditu
  • S papierovým zlatom sú spojené nižšie poplatky
  • Buďte trpezlivý investor

Zdroj: J&T banka, Tatra banka, Slovenská sporiteľňa, Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com