Kam investovať 10 tisíc eur a neprerobiť

Autor: Andrej Dorič
20.05.2013 (07:00)

BANKY.sk zisťovali vo viacerých bankách kam by radili investovať 10 tisíc eur. Namodelovali sme klienta, ktorý by chcel investovať v horizonte 4 až 5 rokov, preferuje mierne riziko, ale chcel by apoň nejaké garantované výnosy ročne. 

Oslovené banky zvyčajne ponúkajú ako investíciu termínované vklady vzhľadom na požiadavku garancie alebo investície do podielových fondov.

Vladimíra Hriz, vedúci oddelenia depozitných produktov VÚB banky v prvom rade ponúka uloženie peňazí na tradičnom termínovanom vklade na obdobie 4 rokov s úrokom 1,80% ročne.
 

Ako investovať v neistom roku 2019 a zarobiť viac ako inflácia?

Koľko by ste zarobili, keby ste pred 5 rokmi vložili 10 000 eur na termínovaný vklad alebo investovali do podielového fondu? Pozrite si, aký veľký je rozdiel vo výnosoch. (update 2019) 


„ Klient má garantovaný výnos počas celého obdobia viazanosti. Výhodou je, že klient môže počas viazanosti priložiť ďalšie prostriedky a peniaze si môže takisto v prípade potreby vybrať s pokutou,“ dodáva.

Ako ďalšiu možnosť je Hriz odporúča investíciu do hypotekárnych záložných listov (HZL). “Majú garantovanú výšku výnosu, spravidla vyššiu ako termínované vklady a poskytujú istotu vloženej sumy ako aj garantovaný výnos. Podmienkou pre nákup HZL je vlastníctvo majetkového účtu,“ informuje.

Ak by ste chceli garantovaný výnos Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Banky odporúča
termínovaný vklad.

Neprehliadnite

Podielové fondy 

Ako alternatívu odporúča jednorazovú investíciu do podielových fondov Pioneer Investments Funds. „Za predpokladu, že klient preferuje mierne riziko a chce investovať na obdobie 4-5 rokov, by sme klientovi odporučili investíciu rozloženú v podiele 60 % do konzervatívnych fondov a 40 % do dynamického portfólia,“ dodáva. Pri výbere fondov ešte odporúča aby ste si dávali pozor na menové riziko.

V J&T Banke by vám odporučili investovať do Garantovaného protiinflačného vkladu (GPV). „Ide o štruktúrovaný vklad, ktorý predstavuje kombináciu klasického termínovaného vkladu a podkladového aktíva, ktorým je harmonizovaný index spotrebiteľských cien štátov eurozóny. Pri tomto produkte si klient môže zvoliť lehotu splatnosti 3 roky, alebo 5 rokov,“ uvádza riaditeľka segmentu Komfort J&T Banky Anna Macaláková.Navyše založenie a vedenie tohto produktu je oslobodené od poplatkov.

GPV prináša priemerný ročný úrok vždy najmenej o 1 percentuálny bod vyšší, ako je miera inflácie v eurozóne. Pri vklade na 5 rokov je minimálna hranica úroku 13 % za celé obdobie. „Výhodou je, že aj keď bude inflácia vykazovať veľmi nízke hodnoty, dostanete klient zaujímavý úrokový výnos. Navyše získava každý klient aj mimoriadny úrok, ktorý je vyplácaný v podobe bonov vernostného klubu J&T Banky Magnus,“ dodáva Macaláková.

V online Fio banke by vám poradili vložiť vašich 10 tisíc eur na termínovaný vklad na 4 nebo 5 rokov, kde by ste zarobili 1,65 % ročne. „Pre klientov s menšou averziou k riziku ponúkame široký sortiment investičných nástrojov ako nákup akcií, investičné fondy alebo rôzne deriváty,“ vymenúva Vendula Žaloudíková, hovorkyňa Fio.

V Tatra banke môžete investovať do 5 ročného štruktúrovaného vkladu, ktorý ponúka garantovanú investíciu. "Je to depozitny produkt, pri ktorom sa na konci obdobia spätne pozrieme na to, ktoré aktíva boli z výnosoveho hľadiska pre klienta najzaujímavejšie a klient profituje z vyššej participácie na aktívach, ktoré dosiahli najlepšie zhodnotenie,"vysvetľuje Marína Smolková, hovorkyňa Tatra banky. Táto banka by vám ponúkla aj investície do podielových fondov.

Investície do rozvíjajúcich sa krajín

ČSOB banka by vám ponúkla ako investičnú možnosť fond so 100% kapitálovou ochranou ku splatnosti ktorý je na 5 rokov a 6 mesiacov. Zo zaistených fondov Zuzana Eliášová, hovorkyňa banky odporúča Horizon CSOB Dobyvatelia Novych Trhov EUR 1.

„Investíciou do tohto fondu sa môžu klienti podieľať na ziskoch najsilnejších spoločností na svete. Tieto firmy dobývajú nové trhy v krajinách, kde rastie záujem o ich produkty a služby. Svoje investície smerujú predovšetkým do rozvíjajúcich sa krajín, ktoré sú hlavným hnacím motorom pre obnovu rastu svetovej ekonomiky,“ vysvetľuje.

Na tomto fonde by ste mohli zarobiť maximálny možný výnos až 60 % alebo 8,73 % ročne pred zdanením a bez započítania poplatkov.

Aj životná poistka je investícia

Z dlhodobejších investícií Eliášová odporúča investičné životné poistenie na dobu 5 rokov s minimálnou investíciou 1 000 eur. „Klient má možnosť dlhodobého zhodnocovania investovaných prostriedkov s fixným výnosom pri splatnosti vo výške 11,22 % za celé obdobie 5 rokov (2,15 % ročne) pričom investíciou sa rozumie zaplatené poistné po odpočítaní alokačného poplatku,“ dodáva hovorkyňa ČSOB.
 
Foto: BANKY.sk