Musí mať živnostník podnikateľský účet?

Autor: redakčne upravené
04.01.2021 (10:15)

Prečo je dôležité oddeliť súkromné financie od podnikateľských?

Žiaden zákon podnikateľovi neukladá povinnosť viesť účet v banke. Avšak v dnešnom digitálnom svete si už bez bankového účtu ťažko predstaviť fungovanie akéhokoľvek biznisu. Drobní živnostníci však môžu mať dilému, či potrebujú na podnikanie podnikateľský účet, alebo im postačí ich osobný účet v banke. Ako prvé by si mali preštudovať podmienky banky, či vôbec umožňuje, aby svoj bežný účet využívali aj ako podnikateľský účet. Nie všetky banky to umožňujú.

Vďaka oddeleným súkromným a podnikateľským účtom má živnostník lepší prehľad o svojich financiách, nákladoch a výdavkoch spojených s podnikaním či súkromným životom.

Medzi ďalšie výhody patrí:

  • jednoduchšia správa účtovníctva a zamedzenie zbytočným chybám pri daňových výdavkoch

  • bankové poplatky môže živnostník v plnej miere zohľadniť v nákladoch

  • možnosť využiť online čerpanie predschváleného podnikateľského úveru

  • možnosť získať kreditnú kartu, ktorou môže živnostník kryť prevádzkové náklady bez nutnosti navštíviť banku. Kreditkou sa dá napríklad zaplatiť aj benzín, aj reklama na sociálnych sieťach.

  • pre podnikateľov majú banky pripravené rôzne druhy úverov, ktoré uľahčia financovanie investičných potrieb, či kompenzovať výpadky príjmov kvôli koronakríze

  • možnosť využívať POS terminál na bezhotovostné platby
Ak využíva živnostník svoj bežný účet aj na podnikanie, netreba zabúdať ani na to, že jeho účtovník či daňová kontrola má prehľad aj o jeho osobných výdavkoch, ktoré s podnikaním nesúvisia. Ak ste živnostník a platíte minimálne odvody, pripravte sa na minimálny dôchodok. Ten je aktuálne vo výške 334,3 eur pri 30 odpracovaných rokoch.

Najefektívnejšia cesta ako vykompenzovať výpadok príjmu na dôchodku je začať si sporiť. Sporiť si môžete v 3. dôchodkovom pilieri, alebo inou formou dlhodobého investovania. 3. dôchodkový pilier má niekoľko výhod a to, že si môžete uplatniť daňovú úľavu do výšky 180 eur ročne, nasporené peniaze si nemôžete kedykoľvek vybrať (a financovať nimi napríklad dovolenku) a vaše úspory sú predmetom dedenia.

30-ročnému živnostníkovi, ktorý si otvorí sporenie vo výške 50 € mesačne, bude chodiť z III. piliera počas 10 rokov 234 €/mesiac navyše k jeho štátnemu dôchodku. Z pohľadu živnostníka, ktorý by dostával minimálny dôchodok, je to navýšenie budúcej penzie o 70 %.
 
Zdroj: Tatra banka, Foto: Brodie Vissers, Burst.shopify.com