Na Slovensko prichádza služba Click to Pay. Ľuďom uľahčí platby v eshopoch

Autor: redakcia
26.04.2023 (11:00)

Ak vás pri nakupovaní na internete otravuje to, že zakaždým musíte zadávať číslo karty, dátum exspirácie a CVC kód, o pár mesiacov to už nebude potrebné. Vysvetlíme vám, ako bude fungovať služba Click to Pay.

Cieľom platobnej metódy Click to Pay je priniesť pohodlie a bezpečnosť bezkontaktných platieb do online priestoru. Ocenia to všetci, ktorí nakupujú online, čo je dnes už takmer deväť z desiatich Slovákov.

V súčasnej dobe pri platení v eshope má zákazník na výber viacero možností. Môže využiť službu Apple pay alebo Google Pay, alebo zaplatiť kartou cez platobnú bránu. Ak platí kartou, musí pri každom nákupe opísať z karty jej číslo, dátum exspirácie a CVC kód. Býva to otravné. A je to aj jeden z dôvodov, prečo 16% ľudí svoj nákup v eshope nedokončí. Nechce sa im vstať z gauča a ísť si pre peňaženku, aby v nej našli kartu,...:) Niektoré eshopy ponúkajú možnosť uložiť si údaje z karty, aby ste ich zakaždým nemuseli opisovať. No ak na danom eshope nenakupujete často, prípadne kvôli bezpečnosti nechcete tieto citlivé údaje nikde ukladať, opisovaniu sa nevyhnete.

Toto zmení služba Click to Pay. Inými slovami, ak si raz zaregistrujete svoju kartu, nebudete už musieť opisovať žiadne údaje. „Na Slovensku už prakticky nenájdete ľudí, ktorí by nemali skúsenosť s nakupovaním na internete. A v posledných rokoch významne rastie aj podiel tých, ktorí za tovar a služby v e-shopoch platia kartou. Aj preto sa snažíme, aby bolo platenie čo možno najjednoduchšie a súčasne maximálne zabezpečené. Jedným z krokov v tomto smere je práve nové platobné riešenie Click to Pay, ktoré celý proces pri virtuálnych pokladniach internetových obchodov významne zjednodušuje a navyše pridáva používateľom istotu, že ich platobné údaje budú v bezpečí a platby cez internet chránené na najvyššej možnej úrovni. Spotrebitelia tak pri online nákupoch môžu svoju pozornosť venovať nakupovaniu, namiesto toho, aby sa museli sústreďovať na zložité platenie. Pre obchodníkov na internete potom nová služba prináša vyššie percento dokončených nákupov,“ vysvetľuje Michal Čarný, generálny riaditeľ spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku.

Ako bude fungovať Click to Pay?

Najprv si svoju kartu budete musieť zaregistrovať. Výhodou a veľkým uľahčením je, že banky budú ponúkať registráciu kariet do služby Click to Pay priamo vo svojich mobilných aplikáciach. Pre klientov to bude najjednoduchší a najbezpečenjší spôsob registrácie.

Samozrejme, spotrebitelia budú mať možnosť zaregistrovať svoju kartu aj pri prvom platení prostredníctvom služby Click to Pay alebo manuálnou registráciou priamo do služby mimo procesu platenia. Karta sa automaticky tokenizuje, tzn. vytvorí sa jej šifrovaná digitálna verzia určená výhradne pre Click to Pay. Pri registrácii budete zadávať okrem citlivých údajov aj vaše kontaktné údaje, telefónne číslo a email. Na úspešné dokončenie registrácie bude potrebné overiť, či ste to naozaj vy a vaša karta. Overenie môže byť cez sms kód, alebo emailovú správu. Zaregistrovať si môžete aj viacero kariet. Samotná platba v e-shope potom už prebieha veľmi jednoducho. Zákazník zvolí platbu pomocou ponúknutej karty uloženej v systéme Click to Pay. Pre väčšiu prehľadnosť pri platení uvidíte aj obrázok danej karty poskytnutý bankou, ktorá ju vydala. Užívateľa nová služba rozpozná podľa zariadenia používaného na online nákup. Vďaka tomu úplne odpadá nutnosť zadávať číslo karty či ďalšie údaje.

Služba Click to Pay má aj svoje logo, podľa ktorého ju spoznáte na stránkach e-shopov:

2023-04-25-click-to-pay

Na rozdiel od iných riešení na trhu (Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay,...) nie je služba Click to Pay viazaná na konkrétnu značku zariadenia alebo operačný systém. Je možné využívať ju na akomkoľvek mobilnom telefóne, tablete alebo počítači.

Je Click to Pay bezpečná?

Click to Pay sa stáva novým štandardom v oblasti platieb kartou na internete. Toto riešenie využíva niekoľko úrovní zabezpečenia ako je tokenizácia a overovanie pomocou behaviorálnej biometrie, čím sa eliminuje riziko podvodu. „Nakupovať a platiť online, založiť si účet v banke, či objednať si taxík alebo donášku prostredníctvom mobilnej aplikácie sa stalo novým normálom. Bankoví klienti pritom od technológií očakávajú bezpečnosť, ale aj používateľskú jednoduchosť. Nové platobné riešenie Click to Pay prináša oboje v jednom, a tým robí nákupy na internete ešte bezpečnejšie a priateľskejšie, hovorí Tomáš Barbarič, head of product v 365.bank.

Aby ste sa vyhli podvodom, že si vašu kartu bude chcieť zaregistrovať niekto iný, odporúčame vám zaregistrovať si ju priamo cez aplikáciu vašej banky.

Kedy bude Click to Pay spustená na Slovensku?

Služba Click to Pay bola spustená v 2019 najprv v USA, kde sú už do celého systému zahrnuté alebo predbežne vložené desiatky miliónov platobných kariet a Click to Pay je k dispozícii desiatkam tisícov obchodníkov. S Click to Pay dosahujú obchodníci veľmi vysokú mieru dokončenia nákupu, najmä medzi spotrebiteľmi, ktorí Click to Pay využívajú opakovane a sú teda systémom automaticky rozpoznaní. Priemerná miera dokončenia začatého nákupu sa medzi desiatkou obchodníkov s najvyšším počtom transakcií pohybuje okolo 92 %. V niektorých európskych krajinách bola služba Click to Pay spustená v posledných dvoch rokoch. V susednom Česku využívajú toto riešenie od minulej jesene vo viac ako 9-tisícoch e-shopov a ďalšie stále pribúdajú. Držiteľom platobných kariet Mastercard v Slovenskej republike bude služba Click to Pay k dispozícii v priebehu roku 2023. Presnejší dátum zatiaľ nie je známy.

Oslovili sme aj spoločnosť VISA: „Click to Pay je nový štandard pre platby v online prostredí, dohodnutý na pôde EMV Co a platný pre všetky kartové schémy. V poslednom období vidíme v našom regióne veľký nárast platieb kartou online. Aj preto má Visa, ako líder na slovenskom platobnom trhu, za cieľ prostredníctvom Click to Pay priniesť spotrebiteľovi rovnako príjemný a jednoduchý zážitok pri platbe na internete, aký má dnes pri bezkontaktnej platbe v obchode. Pre Visu je Click to Pay kľúčová priorita na Slovensku v tomto roku. V súčasnosti pracujeme na takej verzii služby Click to Pay, aby priniesla užívateľské rozhranie, ktoré uspokojí aj najnáročnejšieho digitálneho zákazníka. Službu Click to Pay plánujeme spustiť v najbližších mesiacoch,“ hovorí Ľubica Gubová, Country manažérka Visa pre Slovensko.
 

 

Zdroj: Mastercard, Foto: Mastercard