Nová platobná služba na Slovensku: "kúp teraz a zaplať neskôr"

Autor: redakčne upravené
12.07.2021 (09:30)

Tento nový spôsob platenia v e-shopoch bol doteraz typický pre zahraničné fintech spoločnosti. Platobná metóda „kúp teraz, zaplať neskôr“ poskytuje kupujúcemu 30 dní na úhradu tovaru bez akýchkoľvek poplatkov navyše.

Online nakupovanie naberá každým rokom na popularite. Popri klasických platobných metódach, ako je platba kartou, prevod na účet alebo dobierka, ktoré pri nákupe na internete bežne využívame, prichádza nová platforma. Je ňou služba „kúp teraz, zaplať neskôr“ (buy now, pay later), ktorá je známa po celom svete. Umožňuje odložiť platbu v čase a bez poplatku do 30 dní.

Medzi najväčšie výhody tejto služby patrí vyššia bezpečnosť nákupu bez potreby zadávať údaje z karty, minimalizovanie rizika spojeného s nedoručením tovaru, ako aj možnosť vyskúšať si ho ešte pred zaplatením. „Svet sa čoraz väčšmi digitalizuje a v súvislosti s tým sa menia aj nákupné zvyklosti spotrebiteľov. Čoraz väčší počet ľudí nakupuje online, platí bezhotovostne. Platobné systémy ,kúp teraz, zaplať neskôr‘ prinášajú spotrebiteľom nový používateľský zážitok z online nakupovania a zvyšujú jeho bezpečnosť. Zároveň to pozitívne z kamenných predajní, čiže možnosť vyskúšať si nákup pred zaplatením, prináša aj do online nákupov. Z pohľadu e-commerce obchodníkov prax zo sveta ukazuje, že odložené platby pomáhajú zvyšovať konverziu predaja, veľkosť nákupného košíka a obrat, a to o niekoľko desiatok percent,“ uvádza Marek Šupa, CEO spoločnosti Ahoj, ktorá túto platobnú metódu uvádza na slovenský trh.

Ako funguje "kúp teraz a zaplať neskôr"

Samotný proces platby trvá menej ako 1 minútu. Na rozdiel od tradičných splátok, kde je nutné zadávať niekoľko desiatok údajov, nová služba „kúp teraz, zaplať neskôr“ vyžaduje od zákazníka len 2 údaje - rodné číslo a číslo občianskeho preukazu.

2021-07-12-Na Slovensko prichadza nova online platobna metoda kup teraz zaplat neskorOBR

Ide v podstate o formu pôžičky s nulovým úrokom, bez navýšenia, bez poplatkov pre zákazníka a dokonca bez záznamu v úverovom registri.

Po doručení tovaru dostane každý kupujúci QR kód, ktorý oskenuje a do 30 dní tovar zaplatí. QR kód slúži na jednoduchú platbu za objednávku. Naskenovaním QR kódu sa klientovi predvypĺnia bankové údaje v jeho internet bankingu. Klient má na výber možnosť zaplatiť QR kódom alebo použiť štandardný postup prevodom na účet do 30 dní od doručenia tovaru. Od kuriéra si klient svoj nákup iba prevezme.

Táto platobná metóda umožní novým klientom odložiť nákup v hodnote do 150 eur a existujúcim zákazníkom až do výšky 300 eur.

V ktorých e-shopoch si môžete platbu odložiť

Platba „kúp teraz, zaplať neskôr“ je dostupná v rámci pilotnej prevádzky v e-shopoch www.gangstagroup.sk, www.eshopist.sk, www.therese.sk, www.profinar.sk. Zoznam e-shopov sa bude postupne rozširovať.

Čo ak sa vám tovar nepáči a chcete ho vrátiť

Vrátenie tovaru prebehne štandardným spôsobom, podľa podmienok daného eshopu. Po vrátení tovaru klientovi bude oznámený zánik povinnosti zaplatiť za tovar.

Na jeseň pribudne aj možnosť rozloženia platby

Okrem odkladu celej sumy nákupu bude už v priebehu jesene dostupná aj ďalšia z platobných metód, ktoré patria medzi služby „kúp teraz, zaplať neskôr“. Zákazník si bude môcť platbu nielen odložiť, ale navyše aj rozdeliť na tri rovnaké sumy. Napríklad ak si bude chcieť kúpiť tenisky za 90 eur, zaplatí ich v troch mesačných splátkach vo výške 30 eur. Tak ako v prípade odloženej platby, aj rozdelená platba bude bez poplatku.
 
Zdroj: Ahoj, Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com