Platby na konci roka 2018

Autor: redakcia
28.12.2018 (20:00)

Ak chcete poslať platbu na cudzí účet ešte v tomto roku, máte už len niekoľko dní na pobočkách v obchodných centrách či cez internet banking.Do konca roku 2018 ostáva už len niekoľko dní, ktoré treba využiť, ak chcete poslať platby, ktoré majú odísť ešte v tomto roku. Výhodou oproti minulému roku je, že Silvester vychádza na pondelok teda na pracovný deň. Preto budú prevody a platobné príkazy spracovávané väčšinou v štandardnom režime ako po iné dni. Niektoré banky však majú v ten deň skrátené otváracie hodiny v pobočkách len do obeda.

Kedy zadať príkazy

Pri prevodoch na poslednú chvíľu by ste si mali dať pozor na to, či potrebujete aby peniaze z vášho účtu iba odišli do konca roka alebo boli v tomto roku aj pripísané na účet príjemcu. Tiež je rozhodujúce či peniaze posielate v rámci Slovenska, do krajín SEPA priestoru čiže najmä do štátov eurozóny alebo mimo neho.

V prvom prípade máte na platbu čas až do posledného pracovného dňa tohto roka, teda do Silvestrovského pondelka.
Ak vám stačí, aby boli vaše peniaze z účtu v starom roku iba odpísané, môžete v ČSOB zadať SEPA platbu ešte aj v pondelok 31.12.2018 v pobočke, vzhľadom na skrátené otváracie hodiny iba do 12:00 hod. alebo do 21:00 hod. elektronicky. Keďže nasledujúci deň po SIlvestri je štátny sviatok tak penalize sa na účet pripíšu až 2.1.2019.

V druhom prípade potrebujete výraznejší predstih aj niekoľkých dní. V Slovenskej sporiteľni je termín pre štandardnú zahraničnú platbu v eurách 28. december do 15:00 hod., pri ostatných menách je to 27. december do 15:00 hod.
Na to, aby peniaze aj prišli na účet príjemcu v inej banke na Slovensku (alebo v inej banke v rámci krajín SEPA) ešte do konca roka, je potrebné zadať v Slovenskej sporiteľni štandardný prevod najneskôr 30. decembra. To je síce nedeľa, ale napríklad v pobočkách v obchodných centrách sa to dá spraviť do konca otváracích hodín alebo cez internetbanking do 21:30 hod.  

Zrýchlená a urgentná platba

Ak na koncoročnú platbu pozabudnete, môžete využiť zrýchlenú platbu. V ČSOB je to možné aj v pondelok 31.12.2018 do 11:30 hod. Vtedy budú peniaze na účet banky príjemcu pripísané ešte v ten istý deň. Urgentné platby sú však dosť drahé. Napríklad v ČSOB za zrýchlený prevod na pobočke zaplatíte až 66 eur a online 33 eur.

Druhou možnosťou, s ktorou získate ešte nejaký čas navyše, je urgentná platba v eurách v reálnom čase. Pri zadaní príkazu 31.12.2018 do 12:00 hod. v pobočke alebo 15:00 hod. elektronicky, budú peniaze na účet banky príjemcu pripísané ešte v ten istý deň. Táto platba je ešte drahšia. Na pobočke v ČSOB zaplatíte až 80 eur a online 50 eur.

Pri urgentných platbách záleží aj na mene akú posielate, Napríklad v Slovenskej sporiteľni v prípade eur a amerických dolárov je posledný termín 31. decembra do 12:00 hod. V prípade českých korún, maďarských forintov, chorvátskych kún, rumunských lei, kanadských dolárov, britských libier, švajčiarskych frankov a poľských zlotých je to 31. decembr do 9:30 hod.

Vložte hotovosť na účet

V prípade, že nestíhate stanovené termíny, môžete použiť aj priamy vklad hotovosti na účet príjemcu v jeho banke.
Vklady hotovosti sú na účet pripísané bezprostredne po ich realizácii v pobočke,“ uvádza Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. Peniaze v hotovosti v Slovenskej sporiteľni tak môžete na Silvestra vložiť do dvanástej hodiny, kedy sa všetky pobočky zatvoria.

Niektoré banky ako napríklad VÚB či Slovenská sporiteľňa majú aj bankomaty, cez ktoré sa dá vkladať hotovosť, ale len na vlastný účet - takzvané vkladomaty. Tie sú určené len pre vlastných klientov konkrétnej banky. „Po vložení platobnej karty v nich môžu vložiť peniaze na účet, ku ktorému bola karta vydaná,“ dodáva Cesnaková. Pre vkladomaty Slovenskej sporiteľne platí, že na Silvestra bude vklady možné realizovať do 16.30. hod.

Termíny odoslania SEPA platby na konci roka vo vybraných bankách

2018-12-28-platby-na konci roka
 
Foto: redakcia