Spotrebné úvery

POROVNANIE SPOTREBNÝCH ÚVEROV A PÔŽIČIEK

Ak si potrebujete požičať, využite porovnanie bezúčelových spotrebných úverov jednotlivých bánk, ktoré vám BANKY.sk prinášajú. Ušetrí vám to čas, no najmä peniaze. Poradie úverov si môžete upraviť buď podľa názvu banky alebo podľa výšky úrokovej sadzby. Porovnať je možné viacero produktov naraz.

Nepremeškajte zľavy v bankách! Tu si pozrite ich aktuálny prehľad.

Pôžičky s úrokom 0%

 


  Banka Produkt
365.bank Digitálna pôžička 6,00 %
365.bank Pôžička od 365 6,00 %
ČSOB ČSOB Spotrebiteľský úver 6,19 %
mBank mPôžička Plus 6,89 %
Poštová banka LEPŠIA SPLÁTKA 5,90 %
Poštová banka DOBRÁ PÔŽIČKA 5,90 %
Prima banka Slovensko Pôžička 5,90 %*
Prvá stavebná sporiteľňa Úver na vybavenie domácnosti 7,80 %
Raiffeisen BANK PÔŽIČKA 5,90 %
Slovenská sporiteľňa Spotrebný úver na Čokoľvek 7,99 %
Slovenská sporiteľňa Spotrebný úver na Čokoľvek pre vysokoškolákov 6,49 %
Tatra banka Bezúčelový úverTB 5,99 %
UniCredit Bank PRESTO úver 5,99 %
VÚB Pôžička na čokoľvek 7,20 %
VÚB Pôžička na refinancovanie 7,20 %
Úrok. sadzba v % p.a. (od)
porovnať označené

 

Pozrite si tiež:

Spotrebné úvery sa poskytujú domácnostiam za účelom nákupu spotrebných tovarov, služieb alebo na vyplatenie iných dlhov. Finančné inštitúcie nepožadujú od klienta dokladovať účel použitia finančných prostriedkov ani zabezpečenie nehnuteľnosťou. V niektorých prípadoch banka môže požadovať ručiteľa k úveru.

• Úver - definícia a druhy

Úver je produkt, pri ktorom banka požičia na vopred stanovené obdobie istú sumu peňazí a klient sa zaviaže poskytnuté peniaze vrátiť a zaplatiť úroky. Klient úver spláca v pravidelných splátkach, ktoré zahŕňajú splátku istiny ako aj úrok. Úkony spojené s poskytnutím úverov sú vo väčšine bánk spoplatňované. Spotrebné úvery sa poskytujú domácnostiam za účelom nákupu spotrebných tovarov alebo služieb. Spotrebný úver z banky je lacnejší ako nebanková pôžička, kolektívna pôžička či kreditná karta.

Rozdelenie úverov podľa účelu:
bezúčelový - úver, pri ktorom banka nepožaduje od klienta dokladovať účel použitia finančných prostriedkov. Požičané peniaze môžete použiť na čokoľvek (dovolenku, veľkolepú narodeninovú oslavu, rekonštrukciu, splatenie starého dlhu, plastickú operáciu, auto, darčeky,...)
účelový - úver je účelovo viazaný na obstaranie predmetu/služby. Zvyčajne to býva rekonštrukcia či modernizácia bývania, kúpa auta, či vyplatenie iných dlhov. Pri tomto úvere, klient musí predložiť banke doklady, ako použil požičané prostriedky. V súčasnosti takýto typ úveru banky už takmer neposkytujú.


Rozdelenie úverov podľa zabezpečenia
nezabezpečené - banka nevyžaduje od klienta záložné právo na nehnuteľnosť. Nezabezpečené sú zvyčajne spotrebné úvery v nižších sumách. Podľa výšky úveru a bonity klienta banka môže vyžadovať spoludlžníka alebo ručiteľa úveru.
zabezpečené - banka vyžaduje od klienta záložné právo na nehnuteľnosť, alebo vinkuláciu finančných prostriedkov. Ručenie tuzemskou nehnuteľnosťou je nutné pri hypotekárnych úveroch a úveroch na bývanie.

• 5 krokov ako si vybrať správny úver

Potrebujete ho vôbec?
Prvú vec, ktorú by sme chceli dať do pozornosti je, zamyslite sa, či úver naozaj potrebujete. Nenechajte sa zlákať pestrými reklamami, ktoré navodzujú dojem, že zadlžovanie je bežná vec, a všetci žijú na dlh. Posledné roky ukázali, kde to dotiahli tí, ktorí na dlh žili... Zvážte, či bez nového televízora nevydržíte ešte pár mesiacov a dovtedy sa vám naň podarí nasporiť.

Plánujte
Ak sa rozhodnete pre úver, pohrajte sa trochu s číslami. Na jednu stranu si dajte vaše skutočné príjmy, na druhú stranu vaše výdaje. Zdôrazňujeme skutočné preto, aby ste nerátali s príjmami, ktoré nie sú isté (Požiadate o zvýšenie mzdy, ktoré vám zamestnávateľ neschváli...)
Čo sa týka sčítania výdajov, pomôžu vám výpisy z účtu, alebo prehľad v internetbankingu či mobilnej aplikácii,  kde uvidíte, koľko peňazí mesačne miniete a na aké výdavky.
Po odčítaní výdavkov od vašich príjmov zistíte, koľko peňazí by ste dokázali mesačne splácať. Premyslite si, akú sumu potrebujete požičať a na aké dlhé obdobie sa chcete zadlžiť. Pomôžu vám pritom úverové kalkulačky. Nezabudnite na rezervu, ktorú budete potrebovať v neočakávaných životných situáciách.
Mesačná splátka úveru by nemala prekročiť 25%-35% vášho príjmu.

Porovnávajte
Určite si nezoberte úver v prvej banke do ktorej vkročíte. Na webových stránkach bánk, nájdete veľa informácií o rôznych úveroch, ktoré banky poskytujú. Každá banka zdôrazní informácie, ktoré sú pre klienta priaznivé, o tých menej priaznivých taktne pomlčí. Využite porovnávače bankových produktov, v ktorých nájdete informácie v zrozumiteľnej podobe a uľahčí vám to porovnanie úverov od rôznych bánk.

Nevšímajte si iba úroky, ale aj poplatky, rýchlosť poskytnutia úveru, možnosť poistenia, možnosť a podmienky predčasného splatenia a zľavy, ktoré banky ponúkajú.

Banka vám dá ponuku aj bez osobnej návštevy
Voľakedy bol osobný kontakt nenahraditeľný, dnes už do banky chodiť nemusíte. Potrebné informácie si môžete vyžiadať telefonicky alebo elektronicky. Na webových stránkach sa totiž zvyčajne uvádza najnižšia sadzba úroku, ktorú dostanú len najbonitnejší klienti.  Pýtajte sa v banke na RPMN a porovnávajte RPMN (ročná percentuálna miera nákladov).
RPMN je číslo vyjadrené v percentách, ktoré vám umožňuje jednoduché porovnanie spotrebiteľských úverov a pôžičiek. Najvýhodnejší úver je pre vás ten, ktorý má najnižšiu hodnotu RPMN pri rovnakých vstupných parametroch (suma úveru a doba na ktorú je poskytnutý). RPMN predstavuje celkové náklady spojené s úverom. Do výpočtu sa zahŕňajú výška úrokovej sadzby a poplatky, ktoré sú spojené s úverom.
Ponuky si nechajte vypracovať na úvery s tými istými parametrami (výška úveru a doba splatnosti). Inak nebudú porovnateľné.

POZOR, nežiadajte o pôžičky v bankách bezhlavo, každá zamietnutá žiadosť sa dostáva do úverového registra, čo znižuje vaše šance úver získať!

Hotovo
Porovnajte si ponuky, ktoré ste dostali z bánk. Vyberte si pre vás tú najvýhodnejšiu. V banke požiadajte o úver, po jeho schválení, predložíte banke potrebné doklady, podpíšete zmluvu, banka vám prevedie peniaze na účet a môžete sa tešiť z ďalšieho splneného sna...

• Ako požiadať o úver

Konzultácia
Zistite si, aké doklady potrebujete predložiť na poskytnutie úveru, kedy a za akých podmienok môžete úver čerpať. Určite budete potrebovať občiansky preukaz. Zbytočne vopred nezháňajte doklady, ktoré napokon ani nebudete potrebovať. Dnes si už banky vedia overiť váš príjem v Sociánej poisťovni a vašu platobnú históriu v úverovom registri. Pokiaľ ste sa rozhodli pre úver v banke, v ktorej už máte bežný účet, môžete si oň požiadať priamo cez internet banking alebo cez mobilnú apku.

Podanie žiadosti o úver
Prineste do banky všetky doklady a na ich základe vám v banke pripravia žiadosť o poskytnutie úveru. Nezabudnite, ak o úver budete žiadať spolu so spoludlžníkom alebo ručiteľom, budú žiadosť podpisovať aj oni.
O úver dokážete požiadať aj prostredníctvom internet bankingu alebo cez mobilnú apku. Potrebné údaje vyplníte online, dokumenty, ktoré banka potrebuje nahráte do internet bankingu, alebo ich môžete poslať poštou, či priniesť osobne. Údaje, ktoré uvediete v žiadosti o úver, banka považuje za záväzné. Nepravdivo uvedené údaje v žiadosti o úver môžu byť dôvodom, že banka vašu žiadosť zamietne.

Čo si banka obvykle overí po podaní žiadosti o úver:
– totožnosť žiadateľa o úver,
– schopnosť úver splácať, váš príjem (overenie údajov v Sociálnej poisťovni),
– vaše predchádzajúce skúsenosti so splácaním úverov (overovanie údajov v Úverovom registri).

Schválenie žiadosti a podpísanie zmluvy
Banka vám oznámi výsledok schválenia na počkanie, alebo najneskôr do 24 hodín. Ak vašu žiadosť schválili, pripravia vám na podpis zmluvu a ostatné dokumenty, ktoré tvoria jej súčasť. Zmluvu môžete podpísať osobne, alebo elektronicky cez IB  či mobilnú apku (pokiaľ ste už klientom banky a máte v nej zriadený účet).

Čerpanie
Do niekoľkých hodín vám banka pošle peniaze na váš bežný účet. Zároveň si strhne jednorazový poplatok za poskytnutie úveru. Niektoré banky vám tento poplatok účtovať nebudú.

• Čo robiť ak nevládzem splácať úver

Ak sa ocitnete vo finančnej tiesni, stratíte zamestnanie, ochoriete,... určite nestrkajte hlavu do piesku. Musíte nájsť odvahu a vybrať sa do banky, aby ste sa dohodli, čo ďalej. Banka vám môže ponúknuť niekoľko riešení:
1. predĺženie doby splatnosti úveru,
2. odklad splátky istiny úveru,
3. odklad splátok úroku aj istiny

Návštevou banky a následnou dohodou sa vyhnete drahým sankčným poplatkom, prípadne exekúcii. Nezabúdajte však na to, že akékoľvek zníženie splátok je nevyhnutne spojené so zvýšením celkových nákladov na úver. No je to stále výhodnejšie, ako sankčné poplatky. Pokiaľ máte viacero úverov, skúste ich vyplatiť jedným výhodnejším. Ušetríte tak nemalé peniaze. V každej banke vám ochotne poradia.

Rozdiely medzi pôžičkou z banky, nebankovky a koletívnou (P2P) pôžičkou

  Bankové pôžičky Nebankové pôžičky Kolektívne pôžičky
Výška úveru 300 - 30 000 € 300 -20 000 € 50 - 15 000 €
Splatnosť 7 - 96 mesiacov 3 - 96 mesiacov 3 - 96 mesiacov
Úroky a poplatky 6% - 10% ročne
Poplatok za poskytnutie je od 0%-4% z objemiu pôžičky
13% - 40% ročne
Poplatok za poskytnutie je od 0 do 40 €
4,4% - 50% ročne
Poplatok za poskytnutie je od 0%-6,1% z objemiu pôžičky


Zdroj: webové stránky bánk, Aktualizované: 18.6.2024
Uvedené informácie sú pravidelne aktualizované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za ich správnosť portál BANKY.sk neručí.