Spoločné účty v banke majú aj nezosobášené dvojice

03.07.2013 (17:00)

V Sberbanke má viac ako štvrtina majiteľov spoločných účtov rozdielne priezvisko.  
 
Spoločné účty v banke si začínajú čoraz viac zakladať nezosobášené dvojice, tvrdí v najnovšej analýzeSberbank Slovensko.

Banka analyzovala všetkých klientov, ktorí majú v banke otvorený Slušný účet, ktorý obsahuje dva účty v jednom produkte a je určený pre partnerov a rodiny. 

Z analýzy vyplynulo, že viac ako štvrtina majiteľov spoločných účtov (27%) má rozdielne priezvisko.
„Keďže čoraz častejšie spolu žijú nezosobášení partneri, je logické, že rastie aj počet ich spoločných účtov. Chcú si zladiť financie, keďže sa spolu podieľajú na výdavkoch za domácnosť,“ vysvetľuje vedúci oddelenia Customer Value Management Filip Vítek. 

Zaujímavosťou je, že spoločné účty zriaďuje najčastejšie bohatší z dvojice – vo vyše 60% prípadov. Podľa Víteka to môže byť napríklad preto, že majetnejší ľudia majú viac skúsenosti so správou peňazí a využívaním bankových služieb. „Istý vplyv môže mať aj to, že pre majetnejších je pohodlnejšie založiť účet partnerovi, ako venovať čas riadeniu rodinných výdavkov zo svojho vlastného účtu.“ Zároveň si však obaja partneri zachovajú nezávislosť, keďže v jednom produkte majú dva samostatné účty, prípadne aj produkty pre ich deti.


Zaujímavosti o klientoch využívajúcich spoločné účty
  • Takmer 10% klientov so spoločnými účtami má vekový rozdiel vyše 10 rokov
  • Spoločné účty majú väčšinou majetnejší ľudia. Priemerný prítok peňazí na oba účty je 4 302 eur mesačne, čo je výrazne nadpriemerné
  • 73 % ľudí so spoločnými účtami má rovnaké priezvisko
  • V 76% prípadov zakladá spoločné účty človek, ktorý má výrazne odlišný príjem, než jeho partner. Spravidla ten majetnejší (61% prípadov)
  • Častejšie zakladajú spoločné účty muži, v 52% prípadov

Zdroj: SB SK
 
  
Neprehliadnite:
Zdroj: Sberbank , Foto: BANKY.sk