Vianočné nákupy – s úverom či bez?

06.12.2016 (09:00)

V predvianočnom období eviduje bankový sektor na Slovensku v porovnaní so zvyškom roka najvyšší záujem o spotrebné úvery.




Napríklad vlani v novembri si klienti na Slovensku požičali od bánk prostredníctvom nových spotrebných úverov 243 miliónov eur, čo bol najvyšší mesačný objem z celého uplynulého roka. Ako ďalej vyplýva zo štatistík Národnej banky Slovenska, bolo to o 18 % viac ako rok predtým, v novembri 2014. Na základe doterajšieho vývoja predpokladáme, že aj tohtoročné novembrové objemy prekonajú minuloročné čísla.

Pošlite nám svoju otázku do poradne o spotrebných úveroch

„Zvýšený záujem o spotrebné úvery evidujeme v predvianočnom období aj v ČSOB. Zvyšuje sa pritom nielen počet nových úverových zmlúv, ale aj priemerná výška spotrebného úveru. Len v októbri bola napríklad o 11 % vyššia ako presne pred rokom,“ vysvetľuje riaditeľka retailového segmentu ČSOB Andrea Lazar.
 
Spotrebné úvery sú bezúčelové, klienti preto banke nepreukazujú účel použitia týchto peňazí. Avšak vzhľadom na to, že priemerná dĺžka splatnosti úverov čerpaných v tomto období sa pohybuje na úrovni 6 rokov, ako aj na základe rozhovorov s klientmi predpokladáme, že úvery pred Vianocami využívajú častejšie na väčšie investície, napríklad úpravy v domácnosti či nové spotrebiče alebo vozidlá.
 
Klientom, ktorí plánujú kvôli darčekom na Vianoce čerpať spotrebný úver, odporúčame vopred zvážiť účel jeho použitia a aj svoje finančné možnosti pri nastavovaní mesačných splátok.
 
Neprehliadnite  
„Klient by si mal  vopred položiť niekoľko základných otázok. Prvou z nich je to, či darček nebude splácať dlhšie ako z neho budú mať jeho blízki úžitok a radosť. Príkladom je napríklad kúpa luxusnej dovolenky, na ktorú možno zabudnú ešte skôr, ako bude úver splatený,“hovorí Andrea Lazar. Ako dodáva, ak chceme rodinu niečím novým pod stromčekom vďaka úveru potešiť, mala by to byť investícia s dlhodobejším úžitkom, napríklad vynovená domácnosť, ktorá už potrebovala rekonštrukciu.
 
Ďalšou kľúčovou otázkou, ktorú by si mal klient položiť je to, či bude mať aj v prípade neočakávaných výdavkov dostatok peňazí na splácanie svojich záväzkov. „Nielen pri hypotékach, ale aj spotrebných úveroch odporúčame poistenie schopnosti splácať svoj úver, ktoré klientovi pomôže v prípade neočakávaných udalostí ako je napríklad dlhšia práceneschopnosť a s tým spojený pokles príjmu,“ upozorňuje Andrea Lazar.

Zdroj: ČSOB, Foto: Ivan Sedlák