Uplynulý týždeň na svetových devízových trhoch

14.06.2010 (08:15)

Svetové devízové trhy - euro, dolár, jen, britská libra, švajčiarsky frank

PONDELOK - Euro sa v pondelok prvýkrát za vyše štyri roky ocitlo pod úrovňou 1,19 USD/EUR. Po miernom náraste na akciových trhoch v USA a presvedčivých údajoch o nemeckej priemyselnej výrobe spoločná európska mena prekonala väčšinu strát. Euro však zostávalo pod úrovňou 1,20 USD/EUR, na ktorú sa dostalo v piatok, keď obavy z maďarského rozpočtového deficitu upozornili na problémy s verejnými dlhmi vo viacerých krajinách Európy. Euro sa v skorom newyorskom obchodovaní pohybovalo so stratou 0,3 % na úrovni 1,1945 USD/EUR, keď sa predtým ocitlo na hodnote 1,1876 USD/EUR, čo bolo najmenej od marca 2006. Voči japonskému jenu euro oslabilo o 0,2 % na 109,70 JPY/EUR. Dolár si oproti jenu pripísal 0,1 % na 92 JPY/USD a britská libra voči doláru posilnila o 0,2 % na 1,4488 USD/GBP.

UTOROK - Euro v utorok oslabilo, keď pre obavy z dlhovej krízy v eurozóne klesli aj európske akciové trhy. Spoločná európska mena sa pohybovala v blízkosti štvorročného minima, ktoré zaznamenala voči americkému doláru v pondelok. V skoršej časti obchodovania euro rástlo, keď ho podporila dohoda ministrov financií členských štátov eurozóny o vytvorení fondu na pomoc zadlženým krajinám. Podľa niektorých obchodníkov však zverejnenie podrobností o pláne v hodnote 440 mld. eur malo iba obmedzený dopad, keďže trhy ho vo všeobecnosti očakávali. O 11:30 GMT sa euro voči doláru pohybovalo bez výraznejších zmien na úrovni 1,1930 USD/EUR. Voči japonskému jenu euro oslabilo na 109,15 JPY/USD. Oproti švajčiarskemu franku spoločná európska mena tiež oslabila a obchodovala sa na úrovni 1,3785 CHF/EUR.

STREDA - Euro v stredu stagnovalo mierne nad štvorročným maximom voči americkému doláru, keď rekordný objem jednodňových úložiek v Európskej centrálnej banke upozornil na pretrvávajúce obavy z dlhovej krízy v eurozóne. Náladu na trhu podľa analytikov na druhej strane mierne zlepšil rast európskych akcií a pokles rizikových prirážok na španielske a talianske dlhopisy. O 11:33 GMT sa euro voči doláru pohybovalo na úrovni 1,1970 USD/EUR, teda mierne nad štvorročným minimom 1,1876 USD/EUR z pondelka. Voči jenu euro oslabilo o 0,1 % na 109,43 JPY/EUR a dolár si oproti jenu odpísal rovnako 0,1 % na 91,44 JPY/USD. Voči košu svetových mien dolár oslabil o 0,4 % na 88,059 bodu.

ŠTVRTOK - Euro vo štvrtok rástlo už tretí deň po sebe, keď silný dopyt po španielskych dlhopisoch zmiernil obavy o schopnosť tejto krajiny financovať svoj dlh a výrazný rast vývozu Číny podporil dôveru v globálny ekonomický rast. Po štvrtkovom zasadnutí Európskej centrálnej banky (ECB) investori nedostali nové detaily o programe skupovania vládnych dlhopisov, avšak prezident ECB Jean-Claude Trichet povedal, že nákup dlhopisov nezmení stanovisko centrálnej banky na monetárnu politiku. ECB ponechala na svojom štvrtkovom zasadnutí úrokové sadzby v súlade s očakávaniami nezmenené a mierne zvýšila prognózu ekonomického rastu v tomto roku, hoci Trichet povedal, že rast v nasledujúcich štvrťrokoch bude nerovnomerný. Euro posilnilo voči doláru o 0,9 % na 1,2096 USD/EUR a zotavilo sa tak z najnižšej úrovne od roku 2006, na ktorej bolo v pondelok. Voči jenu euro vzrástlo o 1 % na 110,58 JPY/EUR a dolár si oproti jenu pripísal 0,1 % na 91,38 JPY/USD. Britská libra posilnila voči doláru o 0,7 % na 1,4638 USD/GBP.

PIATOK - Euro v piatok posilnilo, pričom mu pomohol rast akciového trhu. Niektorí účastníci trhu uviedli, že spoločnej európskej mene napomohla úspešná aukcia talianskych dlhopisov, ktorá nasledovala po tom, ako sa vo štvrtok so silným dopytom stretla aukcia španielskych štátnych cenných papierov. Napriek výpredajom eura na začiatku týždňa, európska mena smerovala v piatok k tomu, že týždeň uzavrie voči doláru o 1,5 % vyššie, čo by znamenalo jej najlepší týždenný výkon v tomto roku. Pre fiškálne problémy eurozóny však od začiatku roka euro voči americkej mene oslabilo o takmer 16 %. Do 11:20 GMT euro voči doláru posilnilo o 0,1 % na úroveň 1,2125 USD/EUR, pričom v priebehu predchádzajúceho obchodovania bolo až na úrovni 1,2148 USD/EUR. Voči japonskému jenu euro vzrástlo o 0,6 % na úroveň 111,25 JPY/EUR. Americký dolár si voči jenu pripísal 0,4 % a vzrástol na úroveň 91,73 JPY/USD.
Zdroj: SITA, Reuters,