Pre Slováka je ideálna splátka spotrebného úveru okolo 100 eur

13.09.2013 (16:00)

Sberbank v prieskume medzi Slovákmi zistila, že splátka 100 eur mesačne za úver je na hranici finančnej bolesti.  
 
Sberbank hľadala aká vysoká splátka je pre slovákov ešte znesiteľna a kde je „hranica finančnej bolesti“ pri spotrebných úveroch. Väčšina  ju má na úrovni okolo 100 eur mesačne.

Takmer polovica Slovákov (45,67%), ktorí majú spotrebný úver, ho mesačne splácajú sumou medzi 100 – 130eur, zistila banka analýzou výšky splátok spotrebných úverov na vzorke vyše 4 000 klientov. „Ideálna splátka“, teda jej priemerná výška je 106,20 eur. 

„Výška splátky niečo nad 100 eur zodpovedá najbežnejšiemu objemu pôžičky. Zvyčajne si požičiavame na úrovni 7 až 10 násobku priemernej čistej mzdy. To sú totiž výdavky, ktoré väčšina z nás nevykryje z priebežnej výplaty alebo z úspor,“ hodnotí Filip Vítek, vedúci oddelenia Customer Value Managementu Sberbank Slovensko. 

Ďalších takmer 42% klientov má splátku spotrebného úveru do 100eur mesačne. Medzi nimi je najviac takých (8,82%), ktorí splácajú medzi 40 – 50 eur mesačne. 

Top 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré si berieme spotrebné úvery

  • Auto 25%
  • Oprava/rekonštrukcia bývania 23%
  • Zariadenie domácnosti 20%
  • Refinancovanie iných úverov 10%
  • PC/elektrospotrebiče 9%
Zdroj: prieskum agentúry 2muse pre Sberbank Slovensko v dňoch 22.-24.7.2013 na vzorke 467 obyvateľov SR nad 26 rokov.


„Keďže ide o polovicu bežnej sumy splátky, môže ísť v tomto prípade o domácnosti, kde má iba jedna osoba príjem a teda môžu si dovoliť splácať nižšie čiastky,“ uvažuje Vítek. Viac ako 130 eur mesačne za spotrebný úver už platí len veľmi málo ľudí.

Sberbank tiež radí, aby ste sa pri výbere spotrebného úveru zaujímali o:
  • Výšku úrokovej sadzby, ale aj o rýchlosť, s akou vám ho banka schváli 
  • Maximálnu výšku, do akej ho ponúka a takisto lehotu splatnosti
  • V prípade, že už úver máte, zistite si, či nenájdete výhodnejší.
  • Ako môžete spotrebný úver refinancovať

Zaujímavé je, že kým v prípade hypoték vidieť výrazný rozdiel medzi mužmi a ženami vo výške mesačných splátok, v prípade spotrebných úverov sú odlišnosti minimálne. Kým muži v priemere splácajú pôžičku 107,89 eur, ženy iba o niečo menej, 104,18 eur.

Termín splácania si volíme veľmi logicky – po výplate v práci. Deväť z desiatich dlžníkov uhrádzajú splátku po 10. dni v mesiaci. Najčastejšie (56,79% ľudí) medzi 11. a 15. dňom v mesiaci. 


Odporucame
Zdroj: Sberbank , Foto: Ivan Sedlák