Odkiaľ majú mladí peniaze a čo s nimi robia

Autor: redakcia Banky.sk
21.09.2016 (09:00)

Viac než 65% školákov dostáva od rodičov vreckové a až 80% stredoškolákov už má skúsenosť s brigádou. Zarobené peniaze využívajú najmä na kúpu oblečenia, novších mobilov či na cestovanie – a niektorí si časť peňazí odložia na sporiaci účet.Odkiaľ má mládež peniaze

Na Slovensku dostáva vreckové 66 % žiakov základných škôl (ZŠ) a 77 % stredoškolákov. Aj napriek tomu mladí nezaháľajú a usilujú sa zarobiť si aj vlastné peniaze. S brigádou má skúsenosti viac ako polovica žiakov ZŠ a až 80 % stredoškolákov. Ukázali to výsledky prieskumu organizácie JA Slovensko, ktorá testovala študentov od 13 do 20 rokov v rámci programu Viac ako peniaze.  

Na čo mladí míňajú

Podľa ankety VÚB si mladí od 14 do 22 rokov počas tohtoročných prázdnin zarobili priemerne 550 eur. Peniaze využili na oblečenie (40 %), mobil alebo elektroniku (30 %), cestovanie a festivaly (30 %). Kým investíciu do oblečenia preferovali najmä mladšie ročníky, študenti po sedemnástke investovali skôr do cestovania a festivalov.  

Niečo si aj ušetria

Sporí si takmer 90 % z opýtaných. Konkrétny cieľ sporenia uviedli len niektorí, prevažovali zámery ako auto, nový mobil, či jednoducho „pre budúcnosť“.  

Cash či účet v banke?

Takmer polovica opýtaných stredoškolákov má založený účet v banke, vyše 65 % používa mobil či internet banking a skoro všetci aj platobnú kartu. „Podľa skúseností učiteľov je však rozdiel medzi väčšími mestami a vidiekom. Deti v menších mestách a obciach prichádzajú do kontaktu s modernými platobnými nástrojmi v neskoršom veku,“ hovorí Peter Kalčevský, programový manažér JA Slovensko a dodáva: „V nižšom veku ešte účet nepotrebujú, pohybujú sa blízko domova a aj možnosti využitia platobnej karty sú tu obmedzenejšie. Rodičia im ho väčšinou založia, až keď odchádzajú študovať do iného mesta, alebo bývajú na internáte.“

Neprehliadnite

3 typy účtov pre mladých vo VÚB

VÚB banka má pre mladých tri typy účtov podľa veku. Start Junior je určený školákom od 8 rokov, VÚB Účet pre študentov je pre kategóriu od 15 do 26 rokov a VÚB Účet pre mladých si môžu založiť mladí vo veku od 20 do 26 rokov.
Študenti majú účet zadarmo, mladí za 3 Eurá. „Všetci mladí do 20 rokov sú považovaní automaticky za študentov, po dovŕšení dvadsiatky stačí študentovi len jedno potvrdenie o návšteve školy,“ vysvetľuje jednoduchosť založenia študentského účtu Katarína Vatrtová, vedúca oddelenia Bežných účtov a transakcií VÚB. Samozrejmnosťou pri študentských účtoch sú internet či mobil banking, aplikácia VIAMO, prípadne ďalšie moderné platobné nástroje. „Technológie sú už automaticky súčasťou ich života, viac ako 65 % mladých do 26 rokov využíva Internet banking alebo Mobile banking, čo je podstatne viac ako u bežnej populácie,“ dopĺňa Vatrtová. Ako ďalej uvádza, u mladých je používanie moderných technológií rovnaké u oboch pohlaví, no u klientov nad tridsať majú technologickú prevahu muži.
Zdroj: VÚB BANKA, Foto: Ivan Sedlák