Vymeňte platobnú kartu za mobil

Autor: redakcia Banky.sk
10.11.2016 (09:00)

Možnosť platiť bezkontaktne Android smartfónom je možné na Slovensku od roku 2013. Avšak platby boli podporované len na obmedzenom počte smartfónov a dostupné boli len pre klientov dvoch mobilných operátorov (Orange a O2). Teraz je všetko inak.

Od 3. novembra majú klienti Tatra banky možnosť stiahnuť si do svojich smartfónov novú mobilnú aplikáciu MobilePayTB. Aplikácia je dostupná pre všetky smartfóny s operačným systémom Android - a to bez ohľadu na to, ktorého mobilného operátora si klient zvolil.
 

Nová technológia pre mobilné platby

Aplikácia MobilePayTB je založená na využití technológie HCE – Host Card Emulation. Každá platobná karta, debetná aj kreditná, na ktorej si klienti v aplikácii aktivujú mobilné platby, dostane svoj „alias“, tzv. token (16-miestne číslo). Pri bezkontaktnom platení kartou u obchodníka je skutočné číslo platobnej karty v podstate nahradené práve týmto tokenom – a to platí pre bezkontaktné platby i pre nákupy na internete. Údaje o karte sú tak maximálne chránené pred zneužitím.
 

Bezkontaktné mobilné platby nezávislé od operátora

Nová aplikácia MobilePayTB, na rozdiel od pôvodnej, nie je závislá od mobilného operátora. Klientovi stačí prístup do internet bankingu v Tatra banke a samozerejme potrebuje mať aj plastovú platobnú kartu. Čo sa týka technických požiadaviek, nevyhnutný je smartfón s NFC anténou a verzia operačného systému Android 4.4 a vyššia. V prípade, že klient nemá v telefóne NFC, môže využívať všetky ostatné funkcionality, ako sú internetové platby či online manažment platobných kariet.

Neprehliadnite

Ako aplikácia MobilePayTB funguje

  1. Aplikáciu si treba stiahnuť do smartfónu a aktivovať. Pri aktivácii sa „appka“ spáruje s vašim internetbankingom. Zvolíte si svoj vlastný PIN, ktorým sa budete do aplikácie prihlasovať.
  2. Po aktivácii aplikácie sa vám zobrazia všetky platobné karty, ktoré od Tatra banky máte. Debetné aj kreditné, súkromné aj firemné.
  3. Cez appku si môžete spravovať svoje platobné karty veľmi pohodlne a jednoducho. Sú v nej uvedené všetky dôležité informácie o karte: typ karty, dátum expirácie platnosti, výška limitov a aj typ cestovného poistenia. Prostredníctvom aplikácie majú klienti tiež možnosť:
  • prezerať si transakcie zrealizované kartou – či už plastom alebo prostredníctvom smartfónu;
  • nastaviť si limity- výšku platby a tiež kontinenty, na ktorých chcú platby danou kartou povoliť
  • zablokovať kartu
  • zmeniť názov karty
  • aktivovať/deaktivovať mobilné platby
      4. Mobilné platby klient aktivuje tlačítkom"Aktivovať mobilné platby". Buďte trpezliví, aktivácia chvíľku trvá.
 

Platenie cez POS terminál

Klienti majú aj naďalej možnosť zvoliť si medzi dvomi spôsobmi platby:
  • automatická: transakcie do 20 € realizujú bez PINu a ak chcú zaplatiť svojou predvolenou kartou, nie je potrebné ani spustiť aplikáciu, stačí mať podsvietený displej telefónu;
  • manuálna: potrebné je potvrdiť každú platbu PINom a to bez ohľadu na jej výšku. PIN pre potvrdenie platby klienti zadávajú iba v mobilnej aplikácii, ďalšie potvrdzovanie PINu na POS termináli nie je potrebné. Tento manuálny spôsob platby ocenia hlavne klienti, ktorí sa boja zneužitia svojej karty.

Platby na internete

Mnohí z nás neradi zadávajú číslo svojej platobnej karty pri platbách cez internet, lebo sa boja zneužitia. Či už nakupujeme v neznámom eshope, alebo máme obavu z hackerských útokov na známe eshopy. Aplikácia MobilePayTB má výborné riešenie pre internetové platby. Umožňuje vygenerovať si jednorazové číslo karty, ktoré klient použije na konkrétny nákup u vybraného obchodníka. „Vďaka tomu, že číslo karty je jednorazové, nie je možné, aby bola karta zneužitá na ďalšie platby. Z nášho pohľadu je to ideálny nástroj na odbúranie obáv klientov pri nákupoch cez internet,“ hovorí Rastislav Vallo, vedúci Oddelenia platobných kariet.
 
V novej aplikácii MobilePayTB klient vidí karty VISA, aj karty MasterCard. Zaplatiť však môže iba VISA kartou. V dohľadnom čase sa i to zmení a platiť bude môcť oboma kartami.
Pokiaľ vám Tatra banka vydá novú platobnú kartu, pri najbližšom pripojení k internetu si aplikácia sama stiahne údaje o tejto karte. Dokonca sa vám môže stať, že v aplikácii novú kartu uvidíte skôr, ako vám stihne prísť poštou.
 
Okrem Tatra banky platby mobilom ponúka aj VÚB banka.
Zdroj: Tatra banka, Foto: redakcia