Uvažujete o hypotéke pre mladých? Pozor, zmenila sa hranica príjmu

Autor: Katarína Macková
01.11.2016 (09:00)

Štátny príspevok a niekoľko iných výhod vám môžu výrazne uľahčiť život. Prinášame vám informácie o hypotéke pre mladých. Máte na ňu nárok? Aká je súčasná hranica príjmu a aké podmienky musíte splniť? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.Štátom dotovanú hypotéku môžu dostať mladí ľudia do 35 rokov po splnení niekoľkých podmienok. Základnou myšlienkou je prístupnejšie vlastné bývanie. Teda uľahčuje kúpu či výstavbu nehnuteľnosti. Hranica pre príjem sa však mení niekoľkokrát do roka. „Príjmový strop pre jednotlivca sa od 1. októbra 2016 zvýšil na 1171,3 eura. V prípade, ak o hypotéku žiada dvojica, posudzuje sa ich príjem spoločne. Maximálna povolená výška ich spoločného zárobku je tak dvojnásobná, na úrovni 2 342,6 eura, vysvetľuje Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB.
 
Horná hranica príjmu  je stanovená zákonom a nesmie prekročiť 1,3-násobok priemernej mzdy v hospodárstve. „Tak, ako sa počas roka vyvíja výška priemerného zárobku, mení sa aj táto hranica, a to štyrikrát do roka,“ hovorí Jamborová. „Celková výška príspevku pre mladých predstavuje 3 percentá, pričom 1 percento je príspevok od banky a 2 percentá príspevok od štátu,“ hovorí Daniela Kopecká, PR špecialistka Prima banky. Možnosť fixácie je až na 5 rokov a minimálna výška úveru je 5 000 eur.

Neprehliadnite

Aké podmienky musíte splniť

Nárok na štátny príspevok klient podľa Aleny Walterovej, hovorkyne VÚB banky, spĺňa, ak:
  • má vek od 18 – 35 rokov (v prípade, ak žiada o hypotéku ako pár, musia podmienku spĺňať obaja)
  • maximálny limit úveru so štátnym príspevkom pre mladých je 50 000 eur použitého na jednu nehnuteľnosť na bývanie
  • priemerný hrubý mesačný príjem klienta za predchádzajúci kalendárny rok neprekročil 1,3 násobok priemernej mesačnej nominálnej mzdy v národnom hospodárstve SR
  • v prípade páru sa príjmy žiadateľov spočítavajú – to znamená, súčet príjmov nesmie prekročiť 2,6 násobok priemernej nominálnej mzdy
 

Kedy nárok na štátny príspevok zaniká

V prípade, že klient nemá zodpovednú platobnú disciplínu a neuhrádza splátky hypotéky včas, môže byť veľmi nemilo prekvapený. Takisto si „vyrobíte“ problém, ak nedodržíte účel, na ktorý vám bol štátny príspevok pre mladých poskytnutý, prípadne ak by ste nedodržali minimálnu lehotu splatnosti. Treba však povedať, že v prípade, že by ste záväzky previedli na blízku osobu a tá by kritériá pre získanie štátneho príspevku spĺňala, neprídete oň. Samozrejme, problém vždy predstavuje prípadné uvedenie nepravdivých údajov.
 

Na čo si treba dať pozor

So štátnym príspevkom teda získate nižší úrok a tým aj nižšie splátky. A hoci je takáto hypotéka výhodnejšia ako tá klasická, stále ide o dlh, ktorý budete splácať roky. Dobre si teda rozmyslite, či to takpovediac „utiahnete“ - aj keď v súčasnosti sú celkovo hypotéky veľmi výhodné. Snažte sa reálne odhadnúť svoje možnosti splácania a prípadný plán B, ak by ste sa dostali do problémov.  Takisto pamätajte aj na podrobné preskúmanie ponuky, ideálne nielen v jednej banke; po skončení uvedených piatich rokov sa totiž viac vecí zmení, napríklad výška úroku. Nechajte si teda vypracovať viaceré ponuky a vždy sa pokúste vyjednať si lepšie podmienky, ako vám ponúknu. Samozrejmosťou by mala byť finančná rezerva pre prípad nečakaných udalostí.
Foto: redakcia