Aké nehnuteľnosti si môžete kúpiť na hypotéku

Autor: redakcia
09.03.2018 (10:00)

To, že na hypotéku si môžete kúpiť byt alebo dom, všetci viete. Ale existujú aj iné nehnuteľnosti ako napríklad chaty, stavebné pozemky, apartmány, priestory na podnikanie. Pozrime sa na to bližšie.

 

V tomto článku sa budeme venovať nehnuteľnostiam, ktoré môžete zaťažiť hypotékou.

Nie je byt ako byt

Byt je v bankách najobľúbenejším zabezpečením hypotéky, hlavne z dôvodu jeho rýchlej likvidity, na rozdiel od domu. Záleží už len na lokalite. POZOR na „byty“ typu apartmán, štúdio, ateliér! Tieto názvy v ľuďoch často vzbudzujú pocit, že kupujú niečo luxusnejšie. S týmito typmi „bytov“ sa často môžete stretnúť pri nových developerských projektoch. V minulosti banky nemali problém takéto „byty“ financovať, v súčasnosti naň dostanete hypotéku len od banky developera. Ak však v budúcnosti budete chcieť ateliér predať, môže vám to priniesť veľa problémov. Právne totiž ide o nebytový priestor. Nebytové priestory banky bežne nefinancujú .

690x65

Družstevné byty banky nefinancujú - iba ak by bolo účelom úveru odkúpenie bytu od družstva.

Rodinný dom

Čím starší, tým viac problémov môžete očakávať. Pri rodinných domoch treba dávať veľký pozor, či skutočný stav nehnuteľnosti je zhodný s právnym stavom (čo je zapísané v katastri nehnuteľností a ostatných oficiánych dokladoch). Často sa stáva, že k domu boli načierno dobudované drobné stavby ako terasa, prístrešok, garáž, spevnená plocha. Alebo k domu vedie nevysporiadaná prístupová cesta. Znalec, ktorý vypracováva znalecký posudok, by klienta na nezrovnalosti mal upozorniť, keďže takéto zistenie je povinný uviesť do znaleckého posudku. Ak takýto stav banka zistí pri schvaľovaní hypotéky, úver môže zamietnuť, alebo v lepšom prípade povie klientovi, čo má opraviť.

Neprehliadnite

Pozemok, ale iba stavebný

Banky financujú iba stavebné pozemky. To, či je daný pozemok stavebný je uvedené v liste vlastníctva. Ak v liste vlastníctva nie je uvedené že sa jedná o stavebnú parcelu, banka bude trvať na tom, aby ste predložili potvrdenie z miestno-príslušného stavebného úradu. Na potvrdení bude uvedené presne v zmysle územného plánu, o aký typ parcely ide. Ak na pozemku nie je možné stavať, takýto typ pozemku banky nefinancujú vôbec.

Rozostavaný rodinný dom

Každá banka posudzuje rozostavaný dom ináč. Preto si radšej vo svojej banke overte, v akom štádiu musí byť nový dom rozostavaný. V niektorých bankách stačí mať základovú dosku a vytiahnuté múry, inde je to prísnejšie, a chcú holodom či dom s rozostavanosťou minimálne 80%. Úver je možné získať ako na murovaný dom, tak aj na drevodom.

Chata

Tento typ nehnuteľnosti banky financujú len obmedzene. V záhradkárskych osadách sa dnes stavajú aj „chaty“ – rodinné domy, ktoré sú celoročne obývané. Znalec pri vypracovaní znaleckého posudku na chatu musí napísať, že je určená na celoročné bývanie, inak nie je možné takýto typ nehnuteľnosti dať banke ako zabezpečenie hypotéky.

Nehnuteľnosti určené na podnikanie

Tieto nehnuteľnosti banky financujú veľmi zriedkavo. Hypotéky pre fyzické osoby sú určené na financovanie nehnuteľností určených na bývanie. Záleží od toho, ako je nehnuteľnosť zapísaná v liste vlastníctva. Podnikateľské nehnuteľnosti sa financujú prostredníctvom podnikateľských úverov.

Aby vašu nehnuteľnosť mohla banka zaťažiť záložným právom, musí byť na území Slovenska a musí byť zapísaná v Katastri nehnuteľností. Ďalšou podmienkou je, že na nej nie sú uvalené žiadne ťarchy (právo dožitia nejakej osoby, exekúcia) a nie je zaťažená iným záložným právom.

 
Foto: redakcia