Finančná poradňa

Autor: redakcia
23.01.2020 (09:25)

OTÁZKA:  Na akú dlhú dobu odporúčate fixovať úrok na hypotéke v dnešných časoch?Odpovedá Martin Podolák, riaditeľ úverových produktov mBank:

Na túto otázku neexistuje univerzálna odpoveď. Je totiž absolútne kľúčové brať do úvahy aktuálnu finančnú a životnú situáciu klienta. Stretávame sa s klientmi, ktorí preferujú dlhodobé istoty, vyhovuje im dlhšia fixácia a stabilita, no na druhej strane sú klienti, ktorí majú radi flexibilitu a volia skôr kratšie obdobie fixácie. Dlhšia viazanosť klientom najčastejšie nevyhovuje kvôli ich budúcim plánom s nehnuteľnosťou (napr. predaj, či výmena) alebo neradi riešia sankcie v prípade, ak sa situácia na trhu zmení.

Aktuálne je najpreferovanejšou dĺžkou viazanosti klientov fixácia na 3 až 5 rokov a práve túto vnímame aj my v mBank ako vhodné obdobie, ktoré sa nachádza niekde medzi krátkodobým a dlhodobým horizontom. V mBank vieme klientovi aktuálne ponúknuť fixáciu na jeden, tri, štyri a päť rokov s jednotnou úrokovou sadzbou 0,69% s poistením úveru alebo 0,94% bez poistenia a LTV do 80%.

Ako som však už spomenul v úvode, vždy je potrebné s klientom hovoriť o jeho preferenciách a plánoch.

Prečítajte si aj ďalšie otázky čitateľov súvisiace s úvermi a hypotékami.


Zdroj: mBank, Foto: redakcia