Refinancovať hypotéku s exekúciou na krku je takmer nemožné

Autor: redakcia
04.03.2020 (09:45)

Aj nezaplatené účty za mobil vás môžu „odstaviť“ od hypotéky s lepšími podmienkami.

Na BANKY.sk sa obrátil náš čitateľ, ktorý by si chcel refinancovať hypotéku. Má však na krku exekútora za nezaplatenie účtov za telefón vo výške 1200 eur, čo sa vlečie už niekoľko rokov. Svoju hypotéku v banke však riadne spláca. Exekúcia mu beží v inej banke ako má hypotéku. Zisťovali sme, či má šancu refinancovať hypotéku.

Oslovené banky zhodne tvrdia, že pri posudzovaní žiadosti o úver postupujú pri každom klientovi individuálne. Do procesu schvaľovania vstupuje samozrejme aj splácanie už existujúcich záväzkov.

Veľa faktorov

Na to, či refinancovanie hypotéky bude alebo nebude schválené, vplýva mnoho faktorov. „Pri exekúcii sa napríklad berie do úvahy jej vek, typ oprávneneho veriteľa, výška exekučnej sumy, iná delikvencia či bonita klienta,“ vysvetľuje Dominik Miša, hovorca VÚB. Radí preto skúsiť komunikovať s novou bankou otvorene a čakať na výsledok. Banky pri posudzovaní žiadateľa o pôžičku rozlišujú dôvody, pre ktoré k exekúcii prišlo. Ak ide o exekúciu za pokutu z MHD z nepozornosti, môžu byť zhovievavejšie ako pri exekúcii za úmyselné neplatenie daní.

Tiež zohľadňujú aká bola dĺžka trvania exekúcie. Ak si človek dlhy vysporiadal rýchlo, a exekúcia bola na nižšiu čiastku napríklad v desiatkách či stovkách eur od mobilného operátora z nepozornosti, opäť môže byť banka zhovievavejšia. Jednoznačne, pri každej exekúcii banka zbystrí pozornosť a bude chcieť vedieť viac.

Väčšiu šancu na refinancovanie má aj klient, ktorému sa finančná situácia napriek exekúcii už stabilizovala a stal sa pre banku bonitnejším. Prejsť bankovým screeningom dokáže klient s exekúciou ľahšie aj vtedy, ak si prizve k úveru bonitného ručiteľa.

Zatĺkať sa neoplatí

Zamlčať exekúciu v novej banke, kde si človek chce preniesť hypotéku, sa nevyplatí. Banky si informácie získajú z Úverového registra, prípade z Centrálneho registra exekúcii. Ak banka odhalí, že exekúcia stále beží je pravdepodobné, že prenos hypotéky nepovolí. „Žiaľ, kým klient neukončí svoju exekúciu, nie je možné mu poskytnúť ani refinančný úver. Je to prekážka, a to aj v prípade, ak úver spláca,“ dodáva Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Ak má niekto exekúciu za nesplácanie starých záväzkov, banky odporúčajú si najprv tento dlh vyrovnať a až následne žiadať o refinančný úver. „Odporúčame si do novej banky rovno priniesť aj papier o úhrade danej exekúcie alebo doklad z centrálneho registra exekúcií o bezdĺžnosti klienta,“ dodáva Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Ani splatenie exekúcie nemusí znamenať automaticky pridelenie nového úveru. Ak bola na účte exekúcia ukončená tesne pred žiadosťou o refinancovanie, existuje vysoká pravdepodobnosť, že banka zamietne žiadosť o úver.

Na človeka, ktorý sa dostal až do exekúcie, banky pozerajú ako na veľmi rizikového klienta. Samy vedia, že často ide o posledný spôsob ako od problematického klienta dostať financie. Keď sa niekto dostal až do exekúcie, znamená to, že mesiace svoj dlh neriešil, čo nie je dobrá vizitka.
 
Foto: redakcia