Sporenie na dôchodok: ako maximalizovať výnosy?

Autor: redakčne upravené
05.08.2020 (14:00)

Rovnaká doba sporenia, rovnaká suma, rôzny fond. Správnym výberom investičnej stratégie môžete získať desiatky až stovky tisíc euro navyše. Ako nato?

Podotýkame, že ak hovoríme o sporení na dôchodok máme na mysli dlhodobé sporenie v desiatkach rokov.

Pravidlo č. 1

Prvým pravidlom je začať sporiť. Podľa možností čo najskôr. „Hlavným dôvodom, prečo začať so sporením na dôchodok čo najskôr, je tzv. zložené úročenie. Čím dlhšiu dobu sporíme a čím vyššiu sumu si odkladáme, tým sú naše úspory v dôchodkovom veku vyššie,“ vysvetľuje Dominik Hapl, analytik Across Private Investments.

Pravidlo č.2

Druhým pravidlom je správny výber fondu.

Ďalší dôležitý parameter je výška úroku, alebo inak povedané, výška zhodnotenia úspor. Na prvý pohľad môže ísť o jednoduchú vec. Investor si povie, že medzi úrokmi 6 % a 10 % ročne nie je zásadný rozdiel. No opak je pravdou. Na tridsaťročnom horizonte pri sporení 100 eur mesačne je rozdiel v nasporenej sume viac ako 125 000 eur! Sporiteľ, ktorý si vybral efektívnejší fond (10 % p.a.), si na dôchodku užíva dvojnásobne viac peňazí ako ten, ktorý si zvolil menej efektívny fond (6 % p.a.).

1

Ako si vybrať najefektívnejší fond?

Aby bol fond schopný investorom doručiť čo najvyšší výnos, mal by spĺňať niekoľko základných parametrov:
  • nízke poplatky
  • účasť na akciovom trhu
  • pasívna stratégia
Čím viac sporiteľ participuje na akciovom trhu, tým je zhodnotenie z dlhodobého hľadiska lepšie. Je ale pravdou, že akciové portfólio viac kolíše. Jeho schopnosť rýchlo rásť však prevyšuje negatíva krátkodobého poklesu. Medzi pasívnou a aktívnou stratégiou sú veľké rozdiely. Aktívne riadené fondy poznáme pod názvom podielové fondy, pasívne riadené fondy sú známe ako indexové fondy. Rozdiel medzi aktívnymi a pasívnymi fondami spočíva nielen v riadení, ale aj v poplatkoch, výkonnosti a daniach. Viac o rozdieloch si prečítajte v článku: Rozdiel medzi aktívne a pasívne riadenými ETF fondami
 
Zdroj: Across Private Investments, Foto: redakcia