Banky varujú: Toto sú najčastejšie triky internetových podvodníkov!

Autor: redakčne upravené
18.03.2021 (11:35)

Pozrite si prehľad aktuálne najčastejších podvodov, ktoré sa na Slovensku dejú, spolu s užitočnými radami, ako nenaletieť podvodníkom.

1. Pozor na výhry v súťažiach

Na sociálnych sieťach sa množia podvodné súťaže, ktoré sľubujú lákavé výhry. Útočníci údajného výhercu kontaktujú s dobrou správou a pod zámienkou pripísania výhry či odoslania balíka od neho žiadajú číslo platobnej karty či ďalšie citlivé údaje. Pozor, ide o podvod, preto v takýchto prípadoch určite nikdy neposkytujte vaše údaje z platobnej karty.

2. Podvodný email od generálneho riaditeľa či dodávateľa

Dostali ste email od šéfa, kde vám posiela inštrukcie o platbe, ktorú máte urobiť? Preverte si dôkladne, či je odosielateľom naozaj on a neposielate tisícky eur na účet podvodníkom. Rovnako tak dávajte pozor, ak vám príde email od obchodného partnera či dodávateľa o zmene fakturačných údajov. Uistite sa, že ide o pravdivú informáciu a neposielajte peniaze na neznáme čísla účtov.

3. Na bazároch či marketoch s tovarom buďte opatrní

Predávate či kupujete tovar na internete? Na webstránkach bazárov či na sociálnych sieťach sa čoraz častejšie objavujú podvodníci, ktorí predstierajú záujem o kúpu či predaj a pri platení navrhnú využiť spôsob platby prostredníctvom novej služby a „špeciálneho linku“. Touto cestou vedia vylákať citlivé informácie o platobných kartách. Buďte preto obozretní a v žiadnom prípade na tieto neznáme linky neklikajte a nezadávajte vaše údaje z platobnej karty.

4. Podvod so „zastavením platby“

V prípade, ak vám príde odkaz na „zastavenie platby“, namiesto prvotného otvorenia odkazu v e-mailovej správe si najskôr overte pravdivosť tejto informácie. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod a v žiadnom prípade by ste nemali akceptovať výzvu na potvrdenie platby cez SMS kód alebo mToken. Tí, ktorí k tomuto kroku predsa len pristúpia, si vedia potvrdiť, že ide o podvod na základe textu prichádzajúcej SMS-ky, z ktorej je jasné, že ide o „platbu“ a nie o „zastavenie platby“.

5. Dajte si pozor aj na „presmerovanie zásielok“

Častý typ podvodu je aj oznámenie o tzv. presmerovaní vašej zásielky. V prípade, ak vám príde výzva na uhradenie poplatku z tohto dôvodu, najprv sa zamyslite, či naozaj čakáte nejaký balík, prípadne tieto informácie overte priamo u dopravcu.

6. Trik s „technickou pomocou“ od známej IT firmy

V ostatnom období útočníci v rámci celej Európy intenzívne využívajú taktiku, pri ktorej sa vydávajú za predstaviteľa technologickej firmy a pod zámienkou „technickej pomoci“ pýtajú od klientov prihlasovacie údaje do internetového bankovníctva a neskôr aj ďalšie citlivé informácie. Buďte obozretní a na takéto výzvy, často v anglickom jazyku, nereagujte.

7. Nikdy nepotvrdzujte platby na pokyn niekoho iného

Telefonuje vám pracovník firmy či call centra a žiada po vás údaje? Nikdy neposkytujte cudzím osobám SMS kódy alebo nepotvrdzujte operácie cez mToken na pokyn inej osoby. Pri každej platbe, ktorú robíte, si prečítajte detaily z SMS kódov alebo z výziev z mTokenu, nakoľko tieto správy vždy obsahujú detaily o danej platbe a teda viete predísť prípadnému zneužitiu.

8. Pri emailoch buďte obozretní

V prípade, ak vám príde e-mail s odkazom, kde od vás následne žiadajú údaje z platobnej karty, zbystrite pozornosť. Vždy skontrolujte adresu odkazu, pôvod e-mailu (odosielateľa), prípadne kontaktujte priamo spoločnosť, od ktorej bol e-mail doručený. Treba si dávať pozor aj nato, že vo falošných e-mailoch sú často aj falošné telefonické kontakty na firmu. Preto odporúčame vyhľadávať kontakt priamo cez oficiálne stránky.

9. Zlaté pravidlo

Najzakladanejšia rada je, aby ste neposkytovali žiadne bankové údaje (čísla kariet alebo prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva) cez telefón alebo sociálne siete, pracovníci banky ich od vás takýmto spôsobom žiadať nikdy nebudú.

10. Stali ste sa obeťou podvodu?

V prípade, ak ste predsa len poskytli údaje a máte podozrenie, že ide o podvod, okamžite konajte. Platobnú kartu ihneď zablokujte cez mobilnú aplikáciu banky. Ak ste podvodníkovi prezradili údaje do elektronického bankovníctva, zavolajte na call centrum banky, kde vám ich zmenia na nové. Call centrum banky kontaktujte aj v prípade akýchkoľvek pochybností či strachu zo zneužitia vašich údajov.

Zoznam najčastejších internetových podvodov pripravila Slovenská sporiteľňa.

Ukážky podvodných emailov a SMS-správ

1

2

3

4
 
Zdroj: Slovenská sporiteľňa, Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com