Kedy sa oplatí investovať väčšiu sumu naraz a kedy ju radšej rozložiť v čase?

Autor: redakčne upravené
17.01.2022 (14:00)

Na finančných trhoch sa stále niečo deje, rastie, klesá, opäť rastie. Niekedy sú tieto pohyby zanedbateľné, inokedy sú výrazné. Ako ich dokážete využiť vo svoj prospech?

Prognózovanie budúceho vývoja finančných trhov je náročné. Nejde iba o to poznať, čo môže ovplyvniť vývoj, ale aj čo ho skutočne a do akej miery ovplyvní. „Predpovedanie budúcnosti na finančnom trhu je akoby úvaha o tom, koho môžete stretnúť cestou do práce a o tom, koho skutočne stretnete. A ak by ste aj niekoho stretávali pravidelne, na zamyslenie by bolo, či s jeho stretávaním môžete počítať aj do budúcnosti,“ vysvetľuje Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Ak finančné trhy postihne kríza, dôvodov je viacero: prehnané očakávania, nesprávne predpoklady a čierne labute. Čiernou labuťou sa označuje udalosť, ktorej vznik dovtedy nik nepredpokladal.

Niektorí experti na financie predpovedajú finančnú krízu každý rok. Ak si však pozriete na historický vývoj akciového trhu, zistíte, že títo experti zďaleka nemali pravdu.

Čo robiť v čase poklesu na finančnom trhu?

„Ak sa o poklesoch hovorí vo večerných správach, ide o nezvyčajne vysoký prepad. To je dôvod na investovanie. Čím väčší prepad, tým menšia pravdepodobnosť jeho ďalšieho prehlbovania, teda čoraz menej dôvodov na rozdelenie investície na viacero častí. Po prepadoch je výhodnejšie investovať sumu naraz, pretože jej rozdelením by sa investovalo aj v čase rastúcich trhov,“ radí investičný analytik.

Čo robiť v čase nárastu na finančnom trhu?

Ak v správach hovoria o rekordných nárastoch, prípadne o finančných trhoch nehovoria vôbec, je to dôvod na rozvrhnutie vkladu na viacero menších súm. Ak by totiž v blízkom čase došlo k nečakanému prepadu, jedna či viac častí investície by sa zrealizovali počas poklesu na trhoch. Investovať pri poklesoch je výhodnejšie.

Bežný investor sa môže ochrániť pred blížiacou sa krízou postupným a pravidelným investovaním. Tým si investor rozkladá investičné riziko v čase, čiže vyhne sa tomu, že nakúpi podiely v nesprávnom čase.
 
Zdroj: Swiss Life Select, Foto: redakcia