8 rád, ako začať s investovaním

Autor: redakčne upravené
11.11.2021 (15:00)

Ak ste schopný priebežne odkladať nejaké peniaze nabok, stojí za úvahu smerovať tieto úspory niekam, kde ich neokreše inflácia, ale naopak sa zhodnotia. Máme pre vás niekoľko rád a tipov, ako začať s investovaním a na čo si dať pozor.

Kedy je ten správny čas investovať a nie je lepšie počkať? Vždy existuje nejaký segment trhu, ktorý predstavuje dobrú príležitosť investovať peniaze, vhodný čas je preto vždy. Dôležité je však hľadať možnosti, vzdelávať sa a nekonať príliš spontánne. Ak však čakáte, že nájdete ten „najlepší“ fond alebo „zázračnú“ akciu, od ktorej očakávate neustály strmý rast, potom to znamená jediné, a to, že na investovanie ešte nie ste plne pripravení.

1. Majte plán

Do čoho chcete investovať? Aké riziko dokážete psychicky uniesť? Aký je váš časový horizont? Ide o jednorazovú akciu alebo chcete investovať pravidelne? Prečo chcete investovať: chcete si prilepšiť k výplate alebo chcete mať v budúcnosti lepší dôchodok? Odpovede na tieto otázky vám pomôžu určiť, kam a ako by ste mali investovať svoje peniaze.

2. Plánujte dlhodobo

Je dôležité poznať rozdiel medzi krátkodobou a dlhodobou investíciou. Pomôže vám to dosiahnuť vaše finančné ciele. Dlhodobé investície sú tie, o ktorých viete, že ich pravdepodobne využijete až vo „vzdialenej“ budúcnosti a poskytujú príležitosť na rast vášho portfólia. Treba mať sebadisciplínu v tom, že na tieto peniaze nesiahnete počas dlhšieho obdobia (napríklad aj 20 rokov). Príkladom môže byť plánovanie dôchodku. Ak musíte pracovať ďalších 20 rokov alebo dlhšie, dlhodobé investície dávajú z dôvodu potenciálneho rastu väčší zmysel. Naopak, krátkodobé investície môžu byť tie, ktoré plánujete použiť na splnenie svojich finančných cieľov v kratšom časovom rozmedzí. Napríklad zabezpečenie stabilnejšieho zdroja príjmov alebo splácania hypotéky.

3. Naučte sa rozumieť volatilite

Keď trhy klesajú, môžete byť v pokušení predať svoje akcie/podiely, aby ste sa vyhli strate. Kým akcie nepredáte, vaša strata je len "na papieri". Zvyčajne sa oplatí počkať. Ak ceny na finančných trhoch v jeden moment klesajú, neznamená to, že by nemohli v budúcnosti opäť rásť. Obdobia volatility mnohých investorov znepokojujú, pre iných zas predstavujú príležitosť. „Výpredaje“ (=obdobie poklesu ceny akcií) môžu byť totiž správnym časom na nákup fondov za lacnejšiu cenu. A čím skôr začnete investovať, tým viac času získate na dosiahnutie potenciálnych dlhodobých výnosov. Treba si uvedomiť, že trhové hodnoty idú hore a dole každý deň. Niektoré fondy (napr. také, ktoré obsahujú rastové akcie) sú volatilnejšie než iné (napr. fondy s prevahou hodnotových titulov). Rýchlo rastúce cenné papiere, ktoré pri prvom náznaku problému prudko strácajú hodnotu, nie sú vhodné pre každého. Treba si vyberať taký typ investícií, ktorý zodpovedá vášmu rizikovému profilu.

4. Diverzifikujte

Diverzifikácia portfólia je dôležitá, pretože bráni tomu, aby akákoľvek časť vašich investičných aktív bola príliš viazaná voči jednej spoločnosti alebo odvetviu. Diverzifikácia znamená rozloženie rizika medzi viaceré spoločnosti, odvetvia či regióny. Príkladom môže byť podielový fond, ktorý má nakúpené akcie stoviek rôznych firiem.

5. Dôverujte, ale preverujte

Aj pri investovaní je veľmi dôležité overiť si vierohodnosť investície. Dnes sa vďaka internetu a sociálnym sieťam dostanete k informáciám a recenziám na najrôznejšie investičné služby a produkty. Ak však o investičnom produkte alebo službe nenájdete žiadne informácie alebo len také, ktoré sa zdajú byť príliš dobré na to, aby boli pravdivé, dajte si pozor, pravdepodobne totiž nebudú také skvelé.

6. Vždy rátajte s možnou stratou

Nezabúdajte, že s investíciou je stále spojené určité riziko. Bezrizikový investičný produkt neexistuje. Ak chcete ukladať peniaze bez rizika, na investovanie ešte nie ste pripravení, zvoľte si radšej sporiaci účet, alebo termínovaný vklad. Nikto neinvestuje s cieľom prísť o peniaze. Ak strata spôsobená zlou investíciou by mohla ovplyvniť váš bežný život, rozhodne na tento krok nie ste ešte pripravení alebo investície po ktorých siahate nie sú pre vás vhodné.

7. Investujte do firiem s viditeľnými výsledkami, nie do značiek samotných

Jeden z najznámejších investorov, Warren Buffett, je známy svojím tvrdením „Kupujte to, čo poznáte“. Myšlienkou však nie je investovanie do známych značiek ako takých, ale do firiem, ktorých biznisu rozumiete a viete o nich dosť, aby ste chápali, ako a na čom tieto firmy zarábajú. Ale ani to nemusí byť vždy zárukou úspešnej investičnej stratégie. Veľa známych nadnárodných firiem, ktoré sú často takzvaným „love brandom“, môže pôsobiť aj v ďalších priemyselných odvetviach, ktorým nemusíte rozumieť a ani si ich nespojíte s konkrétnou značkou. Avšak aj toto má vplyv na vyhodnotenie spoločnosti a jej akcií. Preto sa treba neustále vzdelávať a pozorovať aj iné, menej výrazné aktivity firiem, ktoré na prvý pohľad môžu vyzerať ako istota pri voľbe investície.

8. Nenechajte sa zlákať davom

Možno si pamätáte "aféru" z januára 2021, keď investori ovplyvnili investičný trh masívnymi investíciami do upadajúcich firiem. To isté platí pre vznik takzvaných „Meme“ akcií, ktoré nakoniec viedli len k otrasu na trhu. Šanca, že zarobíte pri takto výnimočných príležitostiach existuje, ale riziko z dôvodu rýchlych cenových zmien a ich náhleho kolísania je oveľa výraznejšie, a rozhodne tak nepatrí medzi preferované dlhodobé investičné produkty.

Tieto odporúčania poskytli odborníci z UniCredit Bank.
 
Zdroj: UniCredit Bank, Foto: redakcia