Nenaleťte podvodníkom s láskou

Autor: redakčne upravené
18.07.2024 (15:00)

Modus operandi podvodníkov s láskou je vždy rovnaký – chcú si, získať dôveru obete s cieľom vymámiť od nej finančné prostriedky. Mnohokrát ide aj o celoživotné úspory.
„Hoci sú dnešní podvodníci pomerne sofistikovaní, netreba sa nechať oklamať. Vždy platí základné pravidlo: dôveruj, ale preveruj. A to platí aj pri láske. S podvodníkmi sa môžete stretnúť tak na sociálnych sieťach, ako aj v rámci internetových zoznamovacích portálov, ale napríklad aj počas dovolenky“, ozrejmuje JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

Cieľ majú stále rovnaký, vymámiť od svojej obete peniaze. Smutné je, že mnohokrát ide aj o celoživotné úspory, niektoré obete dokonca predajú svoju nehnuteľnosť, či si zoberú úver, aby mohli uspokojiť finančné požiadavky "svojej životnej lásky". Spôsob konania podvodníkov sa mení podľa toho, kde sa s obeťou zoznámili, či na internete alebo osobne. „Pri internetových podvodoch podvodníci cielia zväčša na staršie ročníky, ktoré oslovia prívetivou až vtieravou správou. Tá je zvyčajne písaná lámavou slovenčinou, obsahuje gramatické a štylistické chyby. Je tomu tak preto, lebo podvodníci využívajú pri komunikácii internetový prekladač. S rastúcou komunikáciou si postupne získavajú dôveru a náklonnosť obete, ktorej líčia vymyslené legendy o svojom životnom príbehu alebo ťažkej ekonomickej situácii. A tu nastáva problém. Keď je obeť spracovaná, začnú od nej vyžadovať finančné prostriedky. Niekedy na letenku za účelom stretnutia sa s obeťou, inokedy z dôvodu nedostatku peňazí pre blokáciu účtu, či pre ťažko choré dieťa o ktoré sa má podvodník starať. Zvyknú sa vydávať za lekárov, vojakov bojujúcich v misiách, ale aj známe osoby z kráľovského prostredia. Nedajte sa oklamať, v skutočnosti ide o dobre organizovanú skupinu podvodníkov“, uvádza S. Ďatelinková.

Ak raz naletíte, peniaze už neuvidíte

Podvodníkov je veľmi ťažké vypátrať. Uvedomte si, že ak niekomu pošlete peniaze, už sa k nim nedostanete. Zväčša ide o zahraničné účty, z ktorých sú peniaze po ich pripísaní okamžite vyberané. Nie je rozumné spoliehať sa na to, že banka za vás tento problém vyrieši. Aj keď ide o podvod, banka nemôže vystupovať v úlohe samosudcu a je viazaná právnymi predpismi.

Ako neprísť o peniaze

Vždy si informácie overujte. Pomôže vám aj to, že si preveríte, či fotografia nie je z verejne dostupných databáz alebo profil s vami komunikujúcej osoby už nebol použitý na iných stránkach.
  1. Nepíšte si s neznámymi osobami.
  2. Neposielajte im svoje osobné údaje ani intímne fotografie. Často dochádza k vydieraniu pod hrozbou ich zverejnenia.
  3. Zvažujte, aké informácie zverejňujete o sebe na sociálnych sieťach a zoznamovacích fórach.
  4. Neposielajte peniaze neznámym osobám, neposkytujte im údaje o platobnej karte a ani prístupové kódy do elektronického bankovníctva.
  5. Neotvárajte linky zaslané neznámou osobou, ani prílohy pripojené k správe a neposkytujte ani vzdialený prístup do vášho počítača neznámym osobám.

Čo ak ste už naleteli?

"Ak ste podvodníkovi naleteli, kontaktujte bezodkladne políciu. V prípade, že ste poskytli údaje o platobnej karte či nebodaj prístupové kódy do elektronického bankovníctva inej osobe, urýchlene kontaktujte vašu banku a požiadajte o blokáciu. Komunikujte o vzniknutej situácii s blízkymi osobami, ktorým dôverujete“, radí S. Ďatelinková.
 
Zdroj: Slovenská banková asociácia, Foto: Matthew Henry, Burst.shopify.com