Zabudnite na karty: Platenie z účtu na účet sa stáva opäť trendom

Autor: redakcia
18.05.2023 (10:00)

V západnej Európe je stále populárnejšie platiť za tovar priamo z účtu na účet. Tento trend podporujú samotní obchodníci, ktorí sa chcú vyhnúť poplatkom za kartové transakcie. Tie už sú síce zregulované, ale stále tvoria určité percento z každej platby.

Návrat k osvedčenému spôsobu platenia sa deje najmä preto, že medzibankové prevody sa podstatne zrýchlili. Druhým faktorom je, že nové možnosti platieb môžu prinášať aj inovatívne finančné startupy.

Odborníci na platby tvrdia, že platiť priamo z bankového účtu zákazníka na účet obchodníka v reálnom čase bude trendom v tomto aj nasledujúcich rokoch.

Veľká francúzska platobná firma Worldline predpokladá, že platby z účtu na účet budú do piatich rokov tvoriť asi 10% trhu. Upozorňuje však aj na výzvy, ktoré nové platby prinesú. Ide najmä o bezpečnosť platieb, ich vrátenie a motivácia zákazníkov, aby ich začali používať. O motiváciu by sa napríklad mohol postarať cashback, ktorý obchodník ponúkne klientom, ak zaplatia inak ako platobnou kartou.

Alternatívne platby sú pre obchodníka výhodné

Platby z účtu na účet sú pre maloobchodníkov veľmi atraktívne. Obchodník bude mať platbu na účte ihneď a vyhne sa kartovým poplatkom. Navyše, tieto platby sú neodvolateľné, čiže nepotrebujú záruku platby, ktorá je základom ponuky kartových sietí.

Finančné startupy vďaka smernici PSD2 (Payment services directive) môžu na trh priniesť ešte niekoľko zaujímavých platobných riešení. Celý proces urýchli aj to, že okamžité platby budú musieť ponúkať všetky banky. Viac o okamžitých platbách sme písali v článku: Okamžité platby spustili štyri banky. Platba prebehne v desiatkach sekúnd

Medzi inovatívne spôsoby platieb patrí aj služba Kúp teraz a zaplať neskôr (Buy Now Pay Later) a Kúp teraz a zaplať v troch platbách, ktoré fungujú na Slovensku už od roku 2021.

Celý trh platieb môžu ešte zamiešať aj digitálne meny.

Ako uviedol Forbes, tieto nové spôsoby platenia môžu postupne vytlačiť z trhu tradičné kartové spoločnosti Visa a Mastercard. Samozrejme, nebude to ľahký boj, pretože aj kartové spoločnosti prichádzajú s novými riešeniami, aby platby kartou čo najviac zjednodušili.

Ako to funguje

Napríklad britský Startup Banked rieši platby cez nový debetný systém od obchodníkov k bankám. Platby by v podstate mali bežať s využitím novej infraštruktúry pri zachovaní bezpečnosti a rýchlosti. Platba prebieha cez bezpečnú platobnú linku, QR kód alebo SMSku.

Zákazník po stlačení tlačidla “zaplatiť” bude presmerovaný na svoj mobilný alebo internet banking kde platbu len potvrdí. Po odsúhlasení bude zákazník presmerovaný späť na web obchodníka kde nakupuje. Startup využíva otvorené bankovníctvo, keďže sa pripája na bankové API, čo je rozhranie pre programovanie aplikácií.

Výhodou je, že zákazník nemusí nikde vpisovať číslo svojej kreditnej či debetnej karty. Pre bezpečnosť platby slúži aj biometrická autentifikácia.

Platiť sa dá aj cez mobilnú aplikáciu a integrácia tohto platobného riešenia je možná do najväčších e-commerce platforiem.

Platby z účtu na účet už fungujú niekoľko rokov v Holandsku cez schému iDeal, ktorá je taká populárna, že cez ňu pretečú miliardy platieb ročne. A, čo je najpodstatnejšie, až dve tretiny holandských obchodníkov podporuje tento systém.
 
Zdroj: ZBK, Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com