Nový občiansky preukaz je potrebné nahlásiť banke. Nie v každej musíte ísť na pobočku

Autor: redakcia
02.06.2023 (09:00)

Tatra banke zmenu nemusíte nahlasovať vôbec, v iných bankách je to nutné online, alebo osobne. Poradíme vám, ako najjednoduchšie nahlásite zmenu občianskeho preukazu.

V tomto roku si veľa ľudí bude meniť občiansky preukaz, pretože nové biometrické sú bezpečnejšie a majú nové čipy, ktoré sú potrebné na podpisovanie elektronických dokumentov.

Ak máte nový občiansky preukaz, mali by ste to oznámiť aj svojej banke. V minulosti ste sa nevyhli návšteve pobočky, dnes sa banky snažia ušetriť ľuďom čas proaktívnymi online službami.

Automatická aktualizácia údajov v Tatra banke

V máji 2023 spustila Tatra banka novú službu, ktorá zabezpečí automatickú aktualizáciu údajov z nového občianskeho preukazu. Celý tento proces môže fungovať vďaka legislatívnym zmenám, ktoré sprístupnili údaje z Evidencie občianskych preukazov aj bankám. Zmeny sa zrealizujú veľmi rýchlo, automaticky už nasledujúci pracovný deň po vydaní nového občianskeho preukazu. Banka tak nemusí sledovať rodné čísla a expirácie platnosti preukazov. “Od apríla už žiadosti o zmenu nie sú potrebné. Klientom tak šetríme čas,“ hovorí Peter Matúš, člen predstavenstva Tatra banky pre retailové bankovníctvo. S novým občianskym už teda do pobočky nemusíte chodiť, ani ho nemusíte posielať mailom, či nahrávať do aplikácie.

Tatra banka aktualizuje automaticky nové číslo občianskeho preukazu, dátum jeho vydania a expiráciu. Okrem toho vie banka updatovať aj informácie o titule, mene a priezvisku alebo adresu trvalého pobytu.

V Slovenskej sporiteľni musíte ísť na pobočku

Ostatné banky na Slovensku takýto užívateľsky "komfort" ešte neposkytujú.

V Slovenskej sporiteľni je možné nahlásiť si zmenu občianskeho preukazu len na pobočke. Banka však pripravuje digitálne riešenie priamo v jej internetovom bankovníctve a apke Georgeovi. “Malo by to fungovať na princípe fotenia občianskeho preukazu a kontroly biometrie cez selfie tak, ako to dnes robíme pri nových klientoch, ktorí si otvárajú účty online,” avizuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

V Sporiteľni je však možné urobiť zmeny (kontaktnej adresy, emailu, telefónne čísla) online. Automatickú aktualizáciu údajov z občianskeho z Evidencie občianskych preukazov Slovenská sporiteľňa zvažuje.

V 365 banke to vyriešite mailom alebo na pobočke

V 365.banke klient môže zadať výzvu na zmenu údajov v občianskom preukaze cez mobilnú aplikáciu, pričom banka túto požiadavku následne sprocesuje cez call centrum alebo na pobočke. “ V prípade aktualizácie údajov prostredníctvom call centra je však potrebné, aby klient zaslal aj kópiu nového občianskeho preukazu prostredníctvom overeného e-mailu,” vysvetľuje Linda Valko Gáliková, hovorkyňa 365.bank. V tejto banke však niektoré údaje aktualizujú automaticky. Klientov, ktorí neboli za posledné tri roky na pobočke, banka oslovuje, aby si aktualizovali ich osobné údaje cez e-mail, internet banking alebo mobilnú aplikáciu.

Valko Gáliková pripomína, že ak došlo k zmene údajov na dokladoch, klient je povinný túto zmenu do banky proaktívne oznámiť so žiadosťou o ich aktualizáciu.

Vo VÚB aktualizáciu vybavíte cez telefón alebo v apke

VÚB ponúka aktualizáciu údajov z občianskeho preukazu cez službu Banka na diaľku, čo je telefonická a video služba. O aktualizáciu údajov sá dá tiež požiadať cez internet alebo mobil banking. “Chceme ten proces vylepšiť, aby sa update vykonal čo najjednoduchšie a automaticky,” dodáva Dominik Miša, hovorca VÚB.

O zmenu údajov cez mobilnú aplikáciu môžete požiadať aj v ČSOB banke. Stačí, ak klient odfotí občiansky preukaz z oboch strán.
 
Zdroj: Tatra banka, SLSP, VÚB, ČSOB, 365 banka, Foto: Shopify Photos, Burst.shopify.com