Ako budú DSS-ky presúvať úspory v 2. pilieri?

Autor: redakčne upravené
09.06.2023 (08:30)

1.7.2023 sa začnú presúvať miliardové úspory v 2. dôchodkovom pilieri. Ako bude tento presun vyzerať a koľko dlho bude trvať?

Napraviť počin, ktorý zbytočne realizoval straty vedúce k zníženiu budúcich dôchodkov, má predvolená investičná stratégia. Jej podstatou je mať dôchodkové úspory zainvestované do rizikovejších avšak výnosnejších aktív. Do tejto stratégie sa idú prvého júla postupne presúvať úspory, ktoré doteraz trčali v dlhopisových a málo výnosných dôchodkových fondoch.

„Celý proces bude postupný, aby sa čo najviac znížilo investičné riziko. Postupným presunom sa minimalizuje riziko nevhodného načasovania a predaja za nevýhodnú cenu. Výsledkom bude majetok vyšší o 24 % až 115 % v závislosti od vývoja na finančných trhoch a od príspevkov sporiteľa (v porovnaní so situáciou, ak by majetok ostal v dlhopisovom fonde),“ vysvetľuje Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select. Trvanie presunu je dlhodobé a medzi dôchodkovými správcovskými spoločnosťami nie sú zásadné rozdiely. Začne tým, že nové príspevku budú presmerované do indexového fondu.

Ako dlho bude trvať presúvanie existujúcich dôchodkových úspor v jednotlivých DSSkách?

365.life
25 mesiacov - postupné zvyšovanie podielu indexového fondu o 4 %

Allianz
28 až 29 mesiacov - postupné zvyšovanie podielu indexového fondu o 3,5 %

NN
34 mesiacov - 30 % sa presunie počas prvých 6 mesiacov, 70 % počas 28 mesiacov

Uniqa
30 mesiacov – majetok sa podelí počtom mesiacov zostávajúcich do konca presunu

VÚB Generali
30 mesiacov (postupné zvyšovanie podielu indexového fondu o 3,33 %)

*vývoj pri sporiteľoch starších ako 50 rokov bude zohľadňovať zákonné limity

Správne nastavené dôchodkové sporenie v 2. pilieri dáva vyššiu pravdepodobnosť dosiahnuť lepšie zhodnotenie úspor. „Dva piliere sú však pre zabezpečenie dôchodku podľa vlastných predstáv nedostačujúce,“ upozorňuje investičný analytik.

K dispozícii sú ešte ďalšie tri piliere – doplnkové dôchodkové sporenie, individuálne investičné schémy a ostatné finančné produkty.

To, aký dôchodok môžete očakávať, si môžete vypočítať v dôchodkovej kalkulačke.
 
Zdroj: Swiss Life Select Slovensko, Foto: Ivan Sedlák