Do ktorých akcií investujú Slováci najčastejšie? Pozrite si rebríček TOP10 najpopulárnejších akcií za rok 2023

Autor: redakčne upravené
14.02.2024 (10:20)

Skupina technologických akcií priniesla za rok 2023 investorom výnos na úrovni 111%. Výrazne tak prekonala index S&P 500, ktorý vzrástol „len“ o 24%. Pozrite si, ktoré akcie sú medzi investormi najpopulárnejšie.

Najpopulárnejšími akciami medzi investormi sú v globálnom meradle akcie Tesly, Novo Nordisku a Microsoftu. V tesnom závese nasledujú ďalšie dve firmy z tzv. Veľkej sedmičky* (Magnificent Seven), z ktorej sú v top päťke titulov zastúpené štyri. Vyplýva to z údajov SAXO Bank za uplynulých 13 mesiacov, vrátane tohtoročného januára. Táto skupina technologických akcií priniesla za rok 2023 investorom výnos na úrovni 111%. Výrazne tak prekonal index S&P 500, ktorý vzrástol „len“ o 24%.

Veľká sedmička dodala indexu S&P 500 pozitívny impulz nielen vlani, ale aj pred niekoľkými dňami, keď väčšina z nich zverejnila optimistické výsledky za posledný kvartál. Najviac si polepšil Amazon, keď mu čistý zisk stúpol až 38- násobne. Meta si svoj profit strojnásobila. Dvojciferný rast mali aj Alphabet, Microsoft či Apple, u ktorého však tržby zaostali za očakávaniami.

Pri pohľade na slovenských investorov a traderov sa váha ešte viac nakláňa v prospech Veľkej sedmičky. Podľa údajov bratislavskej kancelárie SAXO Bank sa totiž na prvých päť priečok rebríčka nezmestili žiadne iné tituly, len Veľká sedmička. Na platformách SAXO Bank obchodovali Slováci najviac s akciami Apple, Microsoftu a Amazonu. Nasleduje Alphabet (Google) a Meta. Do prvej desiatky sa okrem akcií Intelu, jej konkurenta NVIDIA a Tesly dostala aj čínska Alibaba a telekomunikačná firma AT&T. Medzi Bratislavou a Prahou existujú len mierne rozdiely. Ide najmä o poradie popularity. Zoznam desiatich najobľúbenejších akciových titulov je totiž až na jednu výnimku rovnaký. Naši susedia si namiesto AT&T vybrali PayPal. Nestačí však mať iba nos na správne tituly. Pre traderov a investorov sú dôležité aj poplatky, teda možnosť obchodovať s najnižšími možnými nákladmi s cieľom maximalizovať zisk. Odborníci zo SAXO Bank vypočítali, že pri dlhodobom investovaní do akcií môže 1% poplatok predĺžiť čas odchodu do „akciového dôchodku“ až o 4 roky. „Dvojpercentný ročný poplatok v priebehu 30 rokov môže zredukovať potenciálnu hodnotu portfólia o viac ako polovicu,“ hovorí Štefan Végh, regionálny riaditeľ SAXO Bank pre CEE. Funguje tu totiž zložený účinok poplatkov na dlhodobú návratnosť investícií a každý dolár zaplatený na poplatkoch je dolár, ktorý nevynáša.

Rebríček TOP10 najpopulárnekších akcií

akcie
Údaje za obdobie od 1.1.2023 do 29.1.2024
* Pozn. Do Veľkej sedmičky (Magnificent Seven) patria spoločnossti: Apple, Amazon, Microsoft, Alphabet, NVIDIA, Tesla and Meta.
 
Zdroj: Saxo bank, Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com