Agentúra Fitch potvrdila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Maďarska

13.03.2018 (18:30)

Hrubý domáci produkt krajiny v roku 2017 posilnil o 4,2 %, rast na úrovni zhruba 4 % sa očakáva aj v tomto roku a verejné financie Maďarska sa v posledných rokoch zlepšili.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Maďarsku dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej a domácej mene na úrovni BBB- s pozitívnym výhľadom. Agentúra konštatovala, že hrubý domáci produkt (HDP) krajiny v roku 2017 reálne výrazne posilnil, a to o 4,2 percenta. Hospodársky rast Maďarska podľa nej zostane na úrovni približne štyri percentá aj v roku 2018 vďaka pokračujúcemu silnému cyklickému oživeniu, hoci krajina má históriu neortodoxnej politiky a potenciál jej rastu brzdí nepriaznivý demografický vývoj.

Získajte vstupný bonus až 999 EUR

Verejné financie Maďarska sa v posledných rokoch zlepšili. Deficit rozpočtu bol v roku 2017 podľa odhadu vo výške dve percentá HDP, čiže zostal pod hranicou tri percentá HDP, ktorá je podľa Európskej únie maximálne prípustná. Fitch očakáva, že maďarská vláda bude v prognózovanom období naďalej dodržiavať toto pravidlo napriek nedávnemu ohláseniu možnej ďalšej redukcie daní. Vlani pokračoval pokles maďarského verejného dlhu, ktorý bol v závere roka na úrovni 71,7 percenta HDP.
Zdroj: SITA,