Aj pri nákupe elektroniky pod stromček si treba dávať pozor na hackerov, upozorňuje odborník

23.12.2022 (18:20)

S rozvojom inteligentných zariadení prichádzajú aj kyberútoky zamerané na takzvané smart zariadenia. Inteligentné hodinky, telefóny, vysávače, televízory či detské pestúnky spracovávajú množstvo dát, ktoré sú pre útočníkov zaujímavé.

Zariadenia využívajúce pripojenie na internet môžu zneužiť hackeri, upozorňuje odborník na kybernetickú bezpečnosť Michal Srnec.

„Smart elektronika prináša množstvo zaujímavých funkcií, ktoré vieme využívať aj vzdialene práve vďaka pripojeniu na internet, čo ale zároveň robí tieto zariadenia zraniteľné. Ak ich dostatočne nezabezpečíme, môžeme sa vystaviť útoku hackerov,“ uviedol Srnec zo spoločnosti Aliter Technologies. Motivácie hackerov môžu byť podľa neho rôzne. „Môžu útočiť s cieľom získať dáta, ukradnúť našu online identitu, prístupové údaje do internetbankingu či využiť výpočtovú kapacitu našich počítačov napríklad na ťaženie kryptomien,“ podotkol.

Ľudia, ktorí si pod stromčekom nájdu elektroniku, by mali podľa kyberexperta dodržiavať základné pravidlá bezpečného správania sa na internete. „Odporúčam ľuďom, aby si v prvom rade zmenili prednastavené heslá, tieto prednastavené heslá sú potenciálnym útočníkom dobre známe. Myslieť treba tiež na svoje súkromie a v aplikáciách skontrolovať, k čomu požadujú prístup, či už ide o lokalizáciu polohy, prístup k mikrofónu, kamere, či do iných aplikácií v prepojenom smartfóne,“ priblížil Srnec. Povolenia, ktoré nie sú potrebné pre beh aplikácie, či služby a funkcionality nepoužívané v rámci smart zariadení odporúča vypnúť.
 
Zdroj: SITA, Foto: Matthew Henry, Burst.shopify.com