Aké dôsledky bude mať koronavírus na slovenskú ekonomiku

13.03.2020 (16:40)

Maloobchodné tržby môžu klesnúť až o 30 percent. Ľudia nebudú môcť pracovať. Zisky firiem klesnú. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť pripúšťa, že Slovensko skĺzne do recesie.

Koronavírus paralyzuje celý svet a Slovensko nie je výnimkou. Dôsledky pocítime pravdepodobne veľmi silno. Po ľudskom utrpení prídu na rad aj ekonomické škody.

Čo teda môžeme čakať? Automobilový priemysel bude na rade ako prvý. Slovensko je malá krajina, ktorá je závislá na ekonomike Nemecka, alebo Francúzska. Ak boj s nákazou nezvládnu tieto krajiny, postihne to vážne dopyt po produktoch vyrábaných na Slovensku.

Pracovné miesta rádovo v tisícoch však budú ohrozené nie len pre pokles dopytu, ale jednoducho aj preto, že zamestnanci nebudú mať povolené pracovať. Aj tento scenár je hre. Na ako dlho? Hovorí sa o dvoch týždňoch. Aj keď by to bola len táto doba, priemysel má problém. Ak by pandémia trvala dlhšie, ekonomika bude silno ohrozená.

Veľká časť rodičov sa už tento týždeň ocitla doma s deťmi. Dôvodom sú zatvorené školy a rodičia preto museli využiť inštitút ošetrovného (OČR). To však poskytuje náhradu len vo výške 55 percent príjmu. Môžeme preto očakávať menšiu spotrebu domácností. Koleso dôsledkov sa roztáča. Ekonomika môže byť veľmi rýchlo paralyzovaná spomalením toku peňazí. Klesnú aj zisky firiem. Dôležitá je doba, počas ktorej bude koronavírus na Slovensku pôsobiť.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť len včera upozornila, že okrem priamych nákladov na riešenie akútnych prípadov si vyžiadajú vyššie náklady aj karanténne opatrenia zamerané na zastavenie šírenia nákazy. Rada naznačila, že základe situácie v domácej, ale najmä svetovej ekonomike, môže Slovensko tento rok skĺznuť do recesie.

Ľudia budú už z psychologického hľadiska pri utrácaní opatrnejší. Dotkne sa to tovaru dlhodobej spotreby. Ak bude boj s koronavírusom trvať niekoľko mesiacov, môžeme počítať s poklesom maloobchodných tržieb až o 30 percent. Vychádzame zo štatistiky, podľa ktorej ľudia reagujú pri takto dlhodobo vypätých situáciách znížením svojich výdavkov približne o tretinu. Sú opatrnejší, čo je prirodzené.

Segmentom, ktorý trpí, je cestovný ruch. Už teraz pociťuje zmenu správania zákazníkov. Utlmenie záujmu o cestovanie povedie k útlmu cestovného ruchu a celkovo služieb. S razantným poklesom tržieb musia počítať predovšetkým cestovné kancelárie ponúkajúce zahraničné zájazdy. Na Slovensko ako také, však bude mať väčší dopad výpadok tržieb u poskytovateľov služieb domáceho cestovného ruchu.

Aby sme neboli len negatívni, sú aj sektory, či spoločnosti, ktorým sa darí. Sú to napríklad firmy, ktoré priamo vyrábajú tovar, o ktorý je kvôli davovému šialenstvu veľký záujem, či už sú to rúška, dezinfekcia alebo trvanlivé potraviny. Ak sa bude situácia v strednej Európe naďalej zhoršovať, ekonomický potenciál takýchto spoločností raketovo porastie.
 
Zdroj: Saxo Bank, Foto: Ivan Sedlák