Ako investujú a žijú slovenskí milionári

Autor: Ľudovít Petržala
25.06.2012 (07:00)

Privátna J&T BANKA robila prieskum zameraný na slovenských a českých dolárových milionárov. BANKY.sk prinášajú výber toho najzaujímavejšieho.  
 
Každá banka z času načas robí prieskum svojich klientov, aké sú ich preferencie, ciele a „chúťky“. Výnimkou nie je ani privátna  J&T BANKA. Tá sa zamerala na dolárových milionárov, čiže ľudí, ktorých disponibilný majetok je minimálne milión amerických dolárov (730 tisíc eur). Prieskum prebiehal v Česku a na Slovensku.

Akí sú títo dolároví milionári? Ich priemerný vek na Slovensku je 45 rokov, v Českej republike zasa 47 rokov. Žien je v tejto skupine výrazná menšina a to iba 10%. Najväčšiu časť tvoria majitelia a konatelia firiem, až 71%. Voľný kapitál vkladajú najčastejšie do nehnuteľností a bankových produktov, vo väčšej miere preferujú dlhopisy. Úspech spájajú najmä so značkami Mercedes, BMW, Bentley a uznávajú Apple. Z domácich značiek majú radi ESET, Kofolu, či Vineu.

Riziko je neinvestovať

Dolároví milionári vedia financie nielen zarobiť a zhodnotiť, ale si ich aj náležite užiť. A kam by teda investovali 40 , 200 či 400 tisíc eur? Zatiaľ čo 40 tisíc eur by v drvivej väčšine investovali predovšetkým do seba, rodiny, či vlastného podnikania, pri sume 200 tisíc eur zvažujú už aj kúpu dobre vybranej nehnuteľnosti alebo bankový produkt. Preferujú predovšetkým konzervatívne zhodnotenie a uchovanie investovanej čiastky. Suma 400 tisíc je podľa väčšiny odrazovým mostíkom pre diverzifikáciu portfólia a rizikovejšie investície. Riziková investícia tvorí priemerne 27% ich portfólia (v ČR 30%). 

Najvýraznejší rozdiel medzi slovenskými a českými dolárovými milionármi pri výbere do čoho investovať nastal pri dlhopisoch, kde by sa rozhodlo 47% slovenských investorov a iba 29% Čechov. Pričom však 13% slovenských a 9% českých dolárových milionárov považuje za rizikové neinvestovať vôbec.

Milionári vedia aj pomáhať

Drvivá väčšina (93% v SR a 90% v ČR) prispieva na charitu. Pričom viac ako polovica z nich prispieva pravidelne. Najčastejšie podporujú už existujúce nadačné fondy a združenia alebo konkrétneho príjemcu. Ich pozornosť sa sústreďuje na pomoc deťom v detských domovoch, v SOS zariadeniach a ľuďom so zdravotným hendikepom.

Prieskum prebiehal od februára do apríla 2012. V Českej republike už bol jeho druhý ročník a na Slovensku prvý. Celkovo bolo zapojených 175 respondentov, z čoho bolo 120 Čechov a 55 Slovákov.

Pozrite si tiež:

J&T garantuje výnos z tatranských akcií
Rast a úspory nie sú protichodne ciele
Slovensko by nemalo byť v pozícii cudzopasníka
Zdroj: J&T BANKA, Foto: BANKY.sk