Ako nastaviť rodinný rozpočet podľa veku

Autor: redakčne upravené
01.07.2024 (16:00)

Odborníci na financie často radia ľuďom, aké sú “ideálne finančné miery”. Inými slovami, koľko peňazí z príjmu by malo ísť na spotrebu, splátky úverov a sporenie. Tieto pomery sa vekom menia. Pozrite si, ako by ste si mali rozdeliť výdavky podľa vášho veku.

V nasledujúcich tabuľkách uvádzame koľko percent z príjmu by malo smerovať do jednotlivých oblastí nášho života. Údaje čerpáme z knihy Mareka Prokopca, predsedu predstavenstva Tatra Asset Management, Koľko a kam:

Mladí ľudia do 30 rokov

mladi_do_30

Produktívny vek – s deťmi

produktivny_vek_s_detmi

Produktívny vek – po osamostatnení sa detí

produktivny_vek_bez_deti

Zásady:
  • Sporenie / rezerva: toto je prvá položka, ktorá by mala odísť z nášho účtu hneď po výplate
  • Za bývanie by sme nemali platiť viac ako 33% z nášho príjmu.

Ideálne finančné miery podľa Partners

Poradenská spoločnosť Partners už desať rokov používa pojem ideálne finančné miery, ktoré podľa nej sú 10:20:30:40.

idealne_financne_miery Z uvedeného vyplýva, že naprieč odborným spektrom existuje zhoda v tom, ako by si mali ľudia nastaviť svoj rodinný rozpočet. Ak sa nebudete nadmerne zadlžovať a budete si strážiť svoju spotrebu, mali by ste mať dostatok zdrojov, aby ste si vytvorili krátkodobú i dlhodobú rezervu.

Ak sa nám darilo počas života plus mínus dodržiavať tieto finančné odporúčania, na dôchodku by sme mali mať splatenú hypotéku, žiadne výdavky na štúdium detí a mali by sme mať vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu, z ktorej môžeme dôstojne žiť počas dôchodku.
 
Zdroj: e-kniha Koľko a kam, Tatra banka, Partners, Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com